
Закарпатці більше не бояться зими, лютих морозів та дірявих труб на комунальних теплотрасах.
Область повністю відмовилася від централізованого теплопостачання і перейшла на автономне. Всі школи, лікарні, дитсадки та майже всі квартири мають власне тепло. Бюджетні установи тут обігрівають сучасні та нові модульні котельні. Приватні оселі – індивідуальні газові та електричні котли.
24-річна ужгородка Еріка відмовилася від комунального блага 6 років тому. Встановлення автономки коштувало їй майже 6 тисяч гривень. Витрати окупилися уже за 2 роки. Жінка каже: централізоване опалення було вчетверо дорожчим і значно гіршим.
«Звичайно, переваги дуже великі. Ти можеш включати опалення тоді, коли тобі потрібно. Коли тепло – вимикати. І дешевше, набагато дешевше. Ти можеш регулювати це опалення», - розповідає жителька Ужгороду Еріка Дьєндьєши.
Тішить власне тепло і бюджетників. Нову котельню з трьома потужними газовими котлами на території Ужгородської міської лікарні облаштували 4 роки тому. Вона обігріває 7 корпусів загальною площею 40 тисяч квадратних метрів.
За ледь теплі батареї лікарня платила комунальникам майже вдвічі більше, аніж витрачає нині на власне тепло. Тоді теплотраса була протяжністю понад півтора кілометри і обігрівала землю. Тепер – 50 метрів. І жодних втрат по дорозі.
«Тут є температурний графік, згідно з яким кожен оператор задає температуру на газовому пальнику, і яка температура йде на корпуси», - пояснює головний інженер Ужгородської центральної клінічної лікарні Микола Сивохоп.
Першими переходити на автономне тепло на Закарпатті почали ужгордці ще 11 років тому. Кільком тисячам малозабезпечених сімей автономку встановили за рахунок місцевих бюджетів.
На облаштування міні-котелень витратили майже 35 мільйонів гривень. Це в десятки разів дешевше, аніж потрібно було на ремонт усіх спрацьованих тепломереж, запевняє обласна влада. Індивідуальні ж системи обігріву зручні й економні. Обслуговувати їх простіше й дешевше.
Чиновники підрахували: область споживатиме на третину менше газу. І зекономить лише за один опалювальний сезон сотні мільйонів гривень.
«Економія - від 350 до 400 мільйонів гривен за один опалювальний період у розрізі цілої області. Економія природнього газу за підрахунками складає біля 170 мільйонів кубів», - звітує начальник управління житлово-комунального господарства Закарпатської обласної держадміністрації Василь Романець.
Малі модульні котельні, що обслуговують лише один невеликий заклад, окупляться за 3 роки. Більші – за 5. Термін експлуатації котлів – майже 20 років.
Вигоду від автономок ужгородці вже відчули. Тепер зекономлені на теплі гроші рахуватиме все Закарпаття. Цієї зими тепло в оселях, школах та лікарнях вже не буде розкішшю, а звичайною вигодою.