Підписано програми транскордонного співробітництва
Наприкінці минулого тижня у Ніредьгазі (Угорщина) заступник голови облдержадміністрації Володимир Гоблик та голова Загальних зборів Саболч-Сатмар-Березької області Оскар Шестак підписали Програму транскордонного співробітництва на 2009 рік. Такий же документ про співпрацю було підписано під час офіційного візиту закарпатської делегації у Румунію між Закарпатською обласною державною адміністрацією та радою повіту Сату-Маре.
За програмою, підписаною між Закарпаттям та Саболч-Сатмар-Березькою областю, сторони, організовуватимуть Дні добросусідства, ділові зустрічі (економічні, торговельні), міжнародні виставки, інвестиційні форуми, вживатимуть спільних заходів для забезпечення гармонійного розвитку прикордонних регіонів. Багато планів зокрема щодо співробітництва у галузі культури, співпраці бібліотечних, архівних установ прикордонних областей та інші заходи.
Крім того, Програмою передбачено і реалізацію низки заходів між вищими навчальними закладами та науковцями. Так, Ніредьгазький інститут створить консорціум із науковими закладами, Інститутом стратегічних досліджень, що працює нашої області, зокрема для створення мультикультурних зв’язків, поглиблення знань інтеграційної політики, Болонського процесу. Чималу увагу в Програмі приділено забезпеченню прав і максимального національно-культурного розвитку нацменшин обох областей.
Подібні заходи планується провести згідно із Програмою транскордонного співробітництва між Закарпатською областю та повіту Сату-Маре. Зокрема, сторонам необхідно розробити та подати на розгляд центральних органів влади програми розбудови пунктів переходу („Дяково –Халмеу”, „Хижа – Тарна-Маре”) та прикордонної інфраструктури. Слід створити мережі туристично-інформаційних центрів на прикордонній території Закарпаття та повіту Сату-Маре, розробити проект сталого розвитку прикордонної території України та Румунії у басейні р. Тиса, відкрити постійний автобусний маршрут „Сату-Маре – Ужгород” тощо.
– За останні три роки значно активізувалася співпраця нашої області з румунським повітом. Узагалі, такі угоди, підписані із нашими сусідами (угорцями, поляками, словаками, румунами), представляють спільні інтереси, особливо щодо транскордонної співпраці, – каже начальник головного управління з питань європейської інтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму облдержадміністрації Ернест Нусер. – Нерідко прикордонні регіони сусідніх країн спільно із Закарпаттям виступають з ініціативами до урядів з деяких важливих питань, як-то прискорення підписання угод про місцевий прикордонний рух, будівництво нових контрольно-пропускних пунктів, розбудову прикордонної інфраструктури. Хоча це справи державної ваги, роль регіонів у прискоренні цих процесів значна.
Розвиток транскордонного співробітництва і прикордонної інфраструктури є для Закарпаття одним із найважливіших пріоритетів. Сьогодні область має тісні економічні та гуманітарні зв’язки зі всіма прикордонними регіонами сусідніх країн. Крім Саболч-Сатмар-Березької області Угорщини та повіту Сату-Маре Румунії, підписано угоди про співпрацю зі ще одним повітом Румунії – Марамуреш, а також Пряшівським і Кошицьким самоврядними краями Словаччини. Активізується співпраця з Підкарпатським воєводством Польщі, налагоджуються і нові зв’язки – як-то з округом Оберфранкен Німеччини та ще кількома регіонами європейських країн, повідомили в управлінні інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.