Закарпатці відзначають Василя: Традиції та прикмети свята

22
7

Традиційно 14 січня відзначають день пам'яті святителя Василія Великого та Старий Новий рік.

14 січня християни східного обряду святкують пам'ять учителя Церкви святителя Василія Великого та відзначають свято Обрізання Господнього. Також цього дня в народі відзначають Старий Новий рік - Новий рік за старим (юліанським) календарем.

Історія свята

Святий Василь народився на території сучасної Туреччини в місті Кесарія в 329 році в знатній родині. Святий отримав гарну освіту. У зрілому віці він став аскетом і священником, а незадовго до смерті став єпископом Кесарії.

Святий Василій закликав народ любити ближніх, допомагати біднякам і відкидати єресь. Він прославився як автор безлічі богословських текстів і законодавець чернецтва.

Старий Новий рік традиційно святкують у ніч з 13 на 14 січня. Це свято виникло тоді, коли виявилося, що юліанський календар є неточним, і Папа Римський Григорій ХІІІ впровадив новий календар (який згодом назвали григоріанським). Саме тоді Новий рік став починатися 1 січня, а попередню дату цього свята, 14 січня, назвали Старим Новим роком.

Традиції свята

Святкування дня Василя починається ще напередодні дати, в Щедрий вечір 13 січня. Діти і молодь в цю дату ходять до сусідів і колядують.

Хлопчики і чоловіки 14 січня посівають: ходять по домівках, розсипають зерно і бажають здоров'я господарям. Вважається, що першим в обійстя 14 січня має увійти хлопець, чи чоловік.

14 січня в храмах служать літургію за чином Василія Великого. Вона служиться десять разів на рік і відрізняється від літургії Іоанна Златоуста більш об'ємними текстами та протяжним співом.

Дівчата, особливо незаміжні, 14 січня поводили ворожіння.

Наші предки вважали святого Василя покровителем свиней. 14 січня прийнято подавати на стіл запечене порося. За обідній стіл запрошують всю сім'ю. Готують також і інші страви зі свинини. Також в цей день вшановують пастухів.

Прикмети на Василя

  • Хурделиця або заметіль у ніч на Василя – рік буде неспокійним.
  • Сніг і туман – до багатого врожаю.
  • Почути незвичайний дзвін уранці – до поповнення.
  • Іній на деревах – до врожайного року.

Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

А
Агностик

Моя релігія - це палинка , контрабас і фейкорусинство .

А
Агностик

Релігія - це найбільша афера поміж людьми і тотальне оболванювання неграмотного населення. Вже не один рік відомо , що є Синайський Кодекс (5 ст н.е.) , Грецький Кодекс , Вашингтонський Кодекс в котрих чітко написано , що немає в Біблії місця , де описується "вознесення Іси" (!!!!!) . Отже , Біблія не є ТОЧНОЮ . Отже , довіряти , що вона є "словом божим" є абсурдним . Маленька брехня породжує більш велику . Маркетинговий хід євреїв щодо ІНШИХ язичницьких племен. Люди , хоча б прчніть дізнаватися про ці речі . Тим більше, що все є у відкритому доступі . Ну не можна у 21 сторіччі бути парафіянами (парафія - темна маса з грецької). Не обманюйтеся .

Д0
до 09:45, 10:18 і 13:13

Батерфляй, ти знову з дурки втік? Повертайся і пройди курс лікування - вже сам з собою балаболити почав :)

Б
Біль

Цуко ковід в державі, війна, гинуть герої, а попам якісь василь в голові. Попу - не роби біль.

НД
нєВасиль до нижнього

Хз

ДН
До нижнього

Яке мае вIдношення байка про обрIзаника Iсусика в 21 ст ??

Н
нєВасиль

Какое отношение имеет турецкий Василь к Закарпатью, загадка. Статья написана как буд то из 16 го века. Нись ізранецька почувим незвичайний дзвін, напевно піду ворожити, і просити сятого Василя щоб першим в обійстя зайшов чоловік, і бажано пастух. Ну і дІчь, мракобісся!!!

Читайте також