Захист інтересів дітей-сиріт у Закарпатті:

9
0

результати досліджень аудиторів КРУ

КРУ в Закарпатській області здійснило аудит ефективності використання бюджетних коштів, виділених для надання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях за принципом «гроші ходять за дитиною» за 2006-2007 роки та І квартал 2008 року.

 Одним з основних завдань державної політики щодо соціальних гарантій є захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Задля цього державою передбачене створення інститутів сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу як альтернативних до інтернатних форм виховання. Прийомні сім`ї та дитячі будинки сімейного типу (ПС та ДБСТ) за своєю суттю є державними сім’ями, оскільки утримання і виховання дітей в них покладається як на батьків, так і на державу. З метою стимулювання зростання кількості сімейних форм влаштування дітей названої категорії, реалізовується фінансовий механізм «гроші ходять за дитиною» у формі державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім`ях. 

 Показником готовності суспільства боротися з таким явищем, як сирітство, є стан захисту прав дитини та їхнього добробуту, кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Так, аналіз демографічної ситуації дитячого населення віком до 18-ти за п`ять останніх років на території Закарпаття свідчить, що загальна кількість їх постійно змінюється: якщо станом на початок 2003 року в області проживали 319 228 дітей, то вже станом на 1.01.2007 року — на 7 % менше, або ж лише 295 743 дитини. Загальна ж кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, навпаки, збільшується. Так, станом на 25.03.2006 року на обліку відділів освіти райдержадміністрацій та міськвиконкомів перебували 1460 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Уже на початку 2007 року на цьому обліку нараховувалося 1477 таких дітей, ще рівно за рік — 1721 особа, а станом на 1 квітня 2008 року — 1808 (що становить 0,57% від загальної кількості дітей в області, в Україні цей показник становить 1,16 %). Загалом за 2 роки кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування зросла на 24 відсотки.

Усі ці дані отримали працівники КРУ в Закарпатській області під час виконання фінансового аудиту. До того ж, вони з’ясували, що в області спостерігається позитивна тенденція щодо влаштування дітей в сім`ї, хоча існує низка факторів, які впливають на посилення захисту інтересів, надання соціальних гарантій та забезпечення належного виховання дітей в прийомних сім`ях та дитячих будинках сімейного типу (ДБСТ). Власне це й стало предметом дослідження аудиту. 

 За припущеннями аудиторів КРУ, основними факторами, які б могли сприяти посиленню захисту інтересів, надання соціальних гарантій та забезпечення належного виховання дітей в прийомних сім`ях та ДБСТ, є такі. По-перше,  своєчасна реєстрація бюджетних зобов`язань управліннями праці та соціального захисту населення в органах державного казначейства з метою уникнення затримки виплат соціальної допомоги та грошового забезпечення сім’ям.

 По-друге, необхідність фінансового  забезпечення таких заходів місцевих програм у частині сприяння утворенню та функціонуванню закладів соціального захисту для дітей та молоді, мережі дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, які сприяють їхньому суттєвому розвитку. Однією з причин, що перешкоджає збільшенню кількості ДБСТ, є відсутність необхідної житлової площі. Станом на 01.04.2008 року з 24 ДБСТ в області більше половини (14) розміщені в приміщеннях громадських (релігійних, благодійних) організацій, у приватних будинках батьків-вихователів розміщено дев`ять ДБСТ. При цьому один дитячий будинок сімейного типу функціонує на базі службової квартири. У 3 з 13 районів області та в містах обласного значення Ужгороді та Чопі взагалі не створений та не функціонує жоден ДБСТ та прийомна сім`я. У вказаних районах та містах нараховується 45 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, котрі знаходяться в інтернатних закладах та медичних установах. До речі, це становить 30% від загальної кількості таких дітей в області.  

 У той же час проведеним аналізом забезпечення державою матеріальними благами дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в різних формах влаштування було з`ясовано, що найбільше затрачається коштів на утримання однієї дитини на рік в інтернатному закладі — 29,6 тис. грн., центрі соціально-психологічної реабілітації — 28,0 тис. грн. та в притулку для дітей — 23,9 тис. грн.

 Поряд з цим говоримо і про кадрове забезпечення служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді. Так, станом на 1 квітня поточного року забезпеченість кадрами служб у справах дітей усього на 55% та центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді на 49,4% від потреби призводить до значного навантаження на працюючих спеціалістів та плинності кадрів, а в кінцевому результаті впливає на ефективність роботи в цілому.

 За результатами аудиторського дослідження, працівники КРУ розробили й надали свої пропозиції щодо удосконалення роботи з дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування районним державним адміністраціям, виконкомам міських рад, Службі у справах дітей Закарпатської облдержадміністрації, Центру соціальної служби для сім`ї, дітей та молоді Закарпатської облдержадміністрації.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також