Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення» є одним із найкращих в СНД

15
0

Фахівці переконують у перевагах недержавних пенсійних фондів

Про те, як виникли недержавні пенсійні фонди (НПФ) і як вони працюють в інших країнах на засіданні Ужгородського прес-клубу 14 червня розповідав професор Міжнародного науково-технічного університету, голова спостережної ради Всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів і компаній з управління активами «Всесвіт», консультант проекту Світового банку «Запровадження пенсійної реформи в Україні» Володимир Ульянов.

За його словами, Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення», прийнятий у 2003 році, є одним із найкращих на теренах СНД. З 2004 року в Україні почали створюватися недержавні пенсійні фонди, з 2005 року більшість з них активно працюють. «Раніше такого фінансового сектору в Україні не існувало. Український закон про недержавне пенсійне забезпечення об’єднав сучасні досягнення світової практики щодо гарантування безпеки грошей і контролю за діяльністю недержавних пенсійних фондів, тобто створив найнадійніші умови для довгострокового зберігання грошей громадянами. Закон належить до т.зв. «драконівських» законів,-- каже Володимир Ульянов,-- бо передбачає надзвичайно сильне державне регулювання».

Детальніше діяльність недержавних пенсійних фондів в Україні та особливості пенсійних контрактів висвітлила директор Всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів Тетяна Сальникова. Вона розповіла, що згідно із розрахунками, через певний час в Україні на одного працюючого припадатиме 1 пенсіонер. А це означає, що для гідного життя людина повинна самостійно накопичити кошти на власну пенсію. Якщо особа обере шлях накопичення пенсії через НПФ, то спочатку слід уважно вивчити пенсійний контракт. Слід звернути увагу на те, що, наприклад, ніхто не має права нав’язувати вкладникові параметри і розміри внесків. Можна вносити хоч по копійці. Періодичність внесків також не може бути регламентованою. Особливо це вигідно для заробітчан, які можуть робити внески раз у півроку чи раз на рік. У контракті не повинно бути жодних фінансових санкцій за порушення раніше встановленого терміну внесків. Тетяна Сальникова порадила читати договори з професійним юристом. А також повідомила, що середня доходність українських НПФ минулого року склала 15,5 %. Для учасників НПФ передбачено пільговий режим оподаткування. Якщо людина вносить до НПФ до 15 % від зарплати, то з цих внесків не сплачує податок на доходи фізичних осіб.

В Україні наразі зареєстровано трохи більше 60 фондів недержавного пенсійного забезпечення. Однак лише 30 з них зареєструвалися у всіх інстанціях відповідно до вимог законодавства. Внески сьогодні вже приймають близько 20 НПФ.

За законом недержавний пенсійний фонд не може бути ліквідований як банкрут. Якщо засновники НПФ вирішать ліквідувати фонд, то мінімум за півроку мусять попередити вкладників і перевести їхні кошти до іншого НПФ, який вкладники оберуть самостійно. За таким переведенням коштів стежитиме спеціальна ліквідаційна комісія.

Водночас державний контроль не дозволяє недержавним пенсійним фондам збанкрутувати. Вони мусять звітуватися за різними формами щоденно, щомісячно, щоквартально і щорічно перед Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг. Якщо доходність НПФ в один момент стає нижчою загальноринкової, то Держкомісія може примусово замінити компанію з управління активами фонду на іншу, яка на цьому ж ринку демонструє гарну доходність. Тобто непрофесіоналів з цього ринку просто усувають.

Серед переваг НПФ фахівці називають те, що у випадку, наприклад, ліквідовують, банку кошти НПФ позачергово виводяться з нього. Власники ж депозитних рахунків отримають свої кошти у третю чергу: після того, як банком-банкрутом буде сплачено податки державі та зарплату власним працівникам.

В Україні станом на початок року у системі недержавного пенсійного забезпечення нараховувалося 90 тисяч осіб. Співвідношення жінок-чоловіків становить 60/40 %. 95 % вкладників — мешканці великих міст східних і центральних регіонів. Найчастіше до НПФ вносять кошти підприємства за своїх працівників. З кожним місяцем помітнішою стає тенденція збільшення кількості вкладників – фізичних осіб Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів, як розповіла Тетяна Сальникова, спеціалізується виключно на адмініструванні пенсійних фондів і не планує отримувати ліцензію на управління активами НПФ. Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів використовує класичні технології ведення персоніфікованого обліку коштів учасників НПФ, які використовуються у розвинених країнах світу, рекомендовані Світовим банком та іншими міжнародними організаціями. Зокрема, технологію одиниці пенсійних внесків, яка значно скорочує облікові операції та знижує можливість помилок.

Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів пропонує зручний сервіс з адміністрування, який включає в себе не лише стандартні функції, передбачені законодавством, але і цілий ряд додаткових функцій, в тому числі розробку пенсійних програм для вкладників фонду, надання вкладникам програмного забезпечення для автоматизації роботи по здійсненню внесків, проведення роз’яснювальних заходів для працівників та керівництва вкладників, різні інформаційні послуги для вкладників, учасників та Ради фонду тощо.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також