Роз’яснюють податківці
Недавно, після смерті матері, мені у спадок залишилася сума, розмішених спадкодавцем на рахунках колишнього Ощадбанку СРСР до 1992 року. Чи повинна я платити з цих коштів податок, адже перспектива реального одержання цих грошей є невизначеною?
Ольга Л., м.Мукачево
Відповідь:
Порядок оподаткування вартості одержуваних громадянами об’єктів спадщини визначено статтею 13 Закону України від 22 травня 2003 року №889 “Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон).
Оподаткування вартості об’єктів спадщини провадиться за ставками, встановленими в окремих підпунктах цієї статті Закону, розмір яких залежить від об’єкту спадщини та ступеня споріднення спадкоємців із спадкодавцями.
Об`єкти спадщини поділяються з метою оподаткування на об`єкти нерухомого майна, об`єкти рухомого майна; об`єкти комерційної власності; суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного страхування, пенсійного вкладу; кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.
При отриманні спадщини у вигляді коштів, що зберігаються на банківських рахунках, спадкоємцем першого ступеня споріднення, який не є членом подружжя спадкодавця (батьки, діти), оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.2 статті 7 Закону у розмірі 5%, підлягає сума коштів, яка не перевищує стократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок року, в якому така спадщина успадковується (пп.3.2.1”б”, п.3.2, ст.3 Закону). Мінімальну заробітну плату встановлено на 1 січня 2006 року у розмірі 350 грн.
Сума перевищення понад встановлений розмір, а також об’єкт спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню за ставкою податку, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону (13% до 01.01.07).
Оподаткування вартості об’єктів спадщини провадиться на підставі річної податкової декларації, поданої спадкоємцем до податкового органу за місцем реєстрації (проживання) до 1 квітня року, наступного за тим, в якому було отримано спадщину.
Згідно з пп. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону членами сім\`ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім\`ї фізичної особи, а саме: баба або дід як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, брати чи сестри як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, онуки як фізичної особи, так і її дружини або чоловіка, інші утриманці такої фізичної особи або її опікуни, вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Таким чином, оподаткування успадкованих коштів заощаджень громадян, розміщених в установах Ощадбанку СРСР до 1992 року, буде залежати від ступеня родства спадкоємця та розміру цих заощаджень.
ДПА України у Закарпатській області