Зима - час йти за грибами. Закарпатці мають шанс назбирати повні кошики фламуліни (ФОТО)

4709

Зимові гриби – унікальний доказ того, що навіть сніг і мороз не перешкода для життя цих чудових організмів. Взимку в лісах Карпат з’являється кілька видів грибів, які ростуть завдяки своїй здатності виживати при низьких температурах і використовувати наявні ресурси навіть у несприятливих умовах.

Один з них грибники називають «різдвяним грибом». Це один з небагатьох грибів, які ростуть взимку і є одним з популярних видів за привабливий зовнішній вигляд, смак і корисні речовини, - пише myzvolen.sme.sk.

Його можна зустріти не тільки в Словаччині та на Закарпатті, а й по всій Європі, Азії та Північній Америці. Зазвичай продають під японською назвою "enokitake". Зимовий гриб їстівний, особливо смачними вважаються його капелюшки. Ніжки, як правило, більш жорсткі та менш придатні для споживання. Його зазвичай використовують у супах, соусах або як частину овочевих страв. Підходить і для маринування в оцті.

Росте переважно на мертвих стовбурах листяних дерев, спостерігаємо його появу на вербах, тополях, в'язах чи яблунях - пучки світло-коричневих або жовтувато-помаранчевих шапочок грибів видно здалеку.

«Це чудовий їстівний гриб, придатний для будь-яких кулінарних приготувань, і грибник-гурман їздить за ним у ліс аж до Різдва, аби прикрасити ним свій святковий стіл», - каже Іван Міхал з Інституту лісової екології Академії наук Словаччини у Зволені.

Гриб зимовий, опеньок зимовий, фламуліна (Flammulina velutipes) - вид деревних їстівних грибів. Місцеві назви — вербівка, лубинка зимова. Зустрічається по всій Україні на пеньках та стовбурах листяних, зрідка хвойних дерев; групами; з осені до ранньої весни. Це добрий їстівний гриб у молодому стані. Використовують свіжим та сушеним.

Шапка 2–9 см у діаметрі, тонка, м'ясиста, оранжево-руда, іржаво-жовта або оранжувато-коричнювата, у центрі темніша, з тонким, світлішим краєм, клейкувата, при підсиханні блискуча. Пластинки рідкі, білуваті, кремові або жовтуваті.

Рецептів приготування різдвяного гриба безліч. Один з найпростіших - підсмажити з курячими яйцями та цибулею. Лише під кінець не забудьте приправити сметаною!

Історія вирощування зимового опенька у країнах Сходу налічує понад 1000 років. На даний час фламуліна займає третє місце у світі за обсягом виробництва серед культивованих грибів (світове виробництво - до 150 000 тонн на рік). Дослідження складу плодових тіл, проведені в Японії, показали вміст у грибах речовини фламуліну, що значно затримувало зростання ракових утворень.

Так у японській провінції Нагана, де жителі традиційно займаються вирощуванням та заготівлею зимового гриба і постійно вживають його в їжу, протягом останніх 50 років фіксується лише 2 випадки захворювання на рак на 1000 осіб на рік, тоді як середній показник у країні — 150–200.

Зимовий гриб містить у своєму складі речовини, що знижують рівень холестерину в крові та уповільнюють розвиток атеросклерозу. А за вмістом мінеральних речовин і мікроелементів (фосфору, калію, цинку, йоду, марганцю, міді та ін.) він перевершує овочі та порівняний за складом лише з молоком та яловичиною.

Коментарі

Читайте також