Берегово – давнє місто із слов’янським корінням та угорською душею

381
49

Побутує думка, що закарпатське місто Берегово (угор. Берегсас), яке практично до 1945 року перебувало під владою Угорщини, було засноване саме угорцями і вони стали тут першими мешканцями. Однак історичні джерела стверджують, що це не зовсім так.

Наприклад, відомий закарпатський історик, археолог та фундатор музейної справи на Закарпатті Тиводар Легоцький (1830-1915) на основі археологічних пам’яток довів, що слов’яни розселилися у Тисо-Дунайській низовині ще до приходу сюди угорців. Зокрема йдеться про це у його головній праці — «Монографії Березького комітату» (видана у 3-х томах, 1881-82).

Закарпаття – територія давніх слов’ян

«Заслугою Т.Легоцького було те, що, всупереч угорським вченим кінця ХІХ – початку ХХ ст., він першим висловив думку про заселення Верхнього Потисся слов'янами ще перед приходом угорців», – пише науковець Павло Пеняк.

Посилаючись на писемні джерела, дослідник стверджує, що згадана територія була заселена племенами білих хорватів, яким належали Ужгородський і Боржавський замки. Спираючись на західноєвропейські джерела, Тиводар Легоцький вважав, що слов'яни в Центральній Європі з'явилися разом з гуннами, а у VI ст.н.е. вони вже проживали в Карпатській улоговині. Зокрема вождь аварів Боян на чолі загонів степовиків, перейшовши Карпати, зустрів тут слов'ян. А римський полководець Геракліус, який зіткнувся з аварами близько 600 року, повідомляв, що разом з аварами у битві брали участь слов'янські загони. Дослідник висловив думку про те, що слов'яни під час "великого переселення народів" мирно заселили Тисо-Дунайський басейн.

Для підтвердження своїх думок Тиводар Легоцький розпочав пошук старожитностей. У1896 році він досліджував курганний могильник у Зняцеві Мукачівського району, де нарахував 91 курган. Проаналізувавши ритуал поховання, вчений визначив, що той належав давнім слов'янам.

Слов'янськими він вважав також ряд артефактів, виявлених у Берегові, Мукачеві та інших населених пунктах. Так, у 1890 році Тиводар Легоцький в Берегові на правому березі річки Верке, поблизу міської лікарні,  заклав шурф, з якого було отримано велику кількість фрагментів грубої кераміки, ніж з кістяною ручкою, уламок двосічного леза ножа, пробійник, уламки двох серпів. Слов'янськими старожитностями Т.Легоцький визнав знахідку у Мукачеві – двосічного меча, який супроводжувався фрагментами кераміки з хвилястим орнаментом. Вчений датував їх часом, що передував приходу угорців до Тисо-Дунайського басейну. Слов'янськими артефактами слід мабуть вважати і кургани в селі Велика Бігань Берегівського і селі Домбоки Мукачівського району, які, на жаль, не збереглися до нашого часу. За словами дослідника, розкопані кургани супроводжувалися уламками грубої ліпної кераміки, деревного вугілля, попелу. На околиці села Іванівка (тепер Яноші, поблизу Берегова) Т.Легоцький також відкрив слов’янський курганний могильник.

Пам'ятки празької культури були також засвідчені сучасним археологом Степаном Пеняком у Берегові, де досліджено два житла напівземлянкового типу з печами-кам'янками. За своїми конструктивними особливостями вони належать до ранньослов'янських жител періоду розселення слов'ян у Центральній і Південно-Східній Європі середини І тис.н.е.  Для спорудження житла застосовувалася зрубна і каркасно-стовпова конструкція стін.

З метою підтвердження тези, що слов'яни у Верхньому Потиссі перебували у дохристиянську епоху, Т.Легоцький також звернувся до давніх топонімів, вірувань, звичаїв, які ще за часів його життя побутували на Закарпатті.

Адже цілком можливо і сама назва комітату Берег є слов’янським топонімом, означає вона слово «гай».

Берегово (Лупрехтсас) – у складі Русі

"Берегово згадується вперше під 1063 р. як поселення Villa Lamperti. Герцог Ломперт був наймолодшим сином короля Бейли I (1061-1063). Як видно з королівської грамоти 1098 р., землі колишнього Боржавського князівства належали Бейлi ще коли вiн був герцогом, а королем Андрій I. Напевно, ставши королем, Бейла передав їх молодшому сину. А Ломперт заклав тут поселення, де потiм з’явилось місто Ломпертсас, нинішнє Берегово. Трапилося це між  1061-1063 р. р. Мешкали тут спочатку, напевно, при герцогському дворі його охорона та обслуга", — пише у своєму дослідженні доктор наук Леонтій Войтович (“Берегово: міфи та історія”).

На жаль, не згадується про місцеве населення, яке, вочевидь, тут вже мешкало. Можна лише  припустити, що скоріш за все, це також були слов’янські племена. Бо до приходу угорців у наш край інших тут не було.

Утім зв’язок з слов’янським світом навіть у давні часи не припинявся. Зокрема саме місто  Берегово (тоді мало назву Ломпертсас або Лупрехтсас) у складі Березької жупи у 1244 році  було передано угорським королем Белою IV у володіння своєму зятю — чернігівському князю  Ростиславу Михайловичу.

Пізніше Лев Данилович, син короля Данила І Галицького, для зміцнення союзу з Угорським королівством одружився з дочкою Бейли IV — Констанцією. А у 1280-81 роках відбулося приєднання жупи Берег, Мукачева та інших володінь на Закарпатті до королівства Русь (Regnum Rusiae, саме таку назву носила у документах Галицько-Волинська держава з 1253 року) з центром у Львові.

«Отже, ймовірно, приблизно з 1280 р. частина Закарпаття, разом із Березькою жупою та іншими володiннями, були пiд управлінням Галицької держави. Герб міста Ломпертсас (Берегово), яке з 1271 р. було центром жупи Берег, спiвпадає з раннiм гербом Львова. Князь Лев Данилович мiг надати цей герб центру своїх володiнь у Закарпаттi.», — пише історик Леонтій Войтович.

Таким чином за руського князя Лева I Даниловича (бл. 1228 — бл. 1301) — Берегово безпосередньо підпорядковувалося Львову.

Лев Данилович – володар міста Берегово (Лупрехтсаса) (бл. 1228 — бл. 1301)

Про це свідчать документи, які зберігаються у Національному архіві Угорщини в Будапешті. Зокрема це документ 1299 року, де згадується Березький наджупан Григорій, "урядник Льва,  князя руського" (Nos Gregorius, Comes de Beregh, officialis Leu, Ducis Ruthenorum, et  quatuor Iudices Nobilium de eadem, damus pro memoria etc.)

У документі 1307 року представник галицьких русинів, наджупан Григорій згадується вдруге.  Про це також зберігається свідчення в угорських архівах (Codex diplomaticus Arpadianus  continuatus).

Саме правлінням Лева І Даниловича вперше датується використання печатки з історичним гербом Галицько-Волинської Русі — «руським левом». Найбільш вірогідно, що саме від династичного знаку князя — зображення лева, яке було характерним атрибутом печаток Лева Даниловича, і бере походження ранньогеральдичний герб Берегова.

У сучасному місті одна з вулиць названо на честь Князя Лева Даниловича.

Герб Берегова – походить від герба Львова?

Отже, одним з свідчень "руської доби" в історії міста Берегово – є сучасний герб міста, відомий як печатка по документам з XIV століття. На синьому тлі стоїть  на зеленій траві, повернутий ліворуч, готовий до нападу золотий лев, а зверху в правому куточку щита – срібний півмісяць, у лівому – шестикутна золота зірка.

Сучасний герб міста Берегово

Ці емблеми, властиві традиційній міській геральдиці Угорського королівства. Такий герб місто вживало без змін протягом XIV-XVII століть. Відомі його печатки, на яких зображення лева супроводжувалося написом: "S. hospitum de Luprechtzaz" або "S. hospitum de Lompertzaza".

«Кругла печать діаметром З см зображує лева на задніх лапах. Цар звірів зображений на печаті з відкритою пащею, з піднятим хвостом, готовий до стрибка. Напис латинською мовою стилізованим готичним шрифтом (S(igilIum]hospitum de Luprechtzaz – печать гостей із Лупрехтсаса)», – писав Яків Штернберг, професор УжНУ.

Золотий крокуючий лев на голубому полі майже повністю збігається з гербом Галицько-Волинського князівства (1119-1349) та раннім гербом міста Львова. Зображення поєднало символ назви (тотожний з іменем сина засновника, Лева I Даниловича) і старовинну емблему князівства.

Герб Галицько-Волинського князівства (королівства Русь)  1199 – 1349 рр.

Цікаво, що у 1586 році, після аудієнції львівського архієпископа Яна Соліковського в папи римського Сикста V, місто Львів отримало дозвіл користуватися видозміною папського герба – зображенням лева, що стоїть на задніх лапах і тримає в передніх три горбки та восьмипроменеву зірку. Така ж сама зірка, але вже шестипроменева, фігурує нині й на гербі Берегова. Шестипроменева зірка – у християнстві символізує шість днів творіння. Найчастіше зустрічається у німецькій геральдиці. Аби не плутати з зіркою Давида, її кути робилися гострішими.

Зірка і сонце як геральдичні символи зустрічаються також на гербі Івана Мазепи, який також веде свою династію від волинських князів Курцевичів. Антоній Стаховський в книзі "Дзеркало вiд писання божественного" (Чернігів, 1705) писав, що хрест, зірка та місяць означають заступництво Божої сили. Зірка представляє Христа, а місяць – добрі справи. Сучасний дослідник Сергій Павленко трактує зірку як символ вічності, шість її променів – саме як віфлеємську зірку.

Орден гетьмана Мазепи (з гербом – хрестом, зіркою та півмісяцем)

Однак на сучасному гербі Берегова лев дивиться у інший бік, ніж у Львові. Це теж викликало  неодноразову дискусію між дослідниками.
Утім якщо прапор міста було відновлено в 1991 році (повернуто довоєнний варіант: зелено-біле полотно з гербом усередині), то точна дата надання місту гербової печатки не встановлена. Це могло статися близько 1376 року, коли Єлизавета надала право мати печать Мукачеву. Або ще раніше – у 1342 році, коли Лупрехтсас отримав магдебурзьке право.  Або навіть за правління Лева Даниловича.

На думку сучасних українських геральдистів, старовинний герб Берегова – один з нечисленних, але характерних прикладів використання у міській емблемі мотивів давньої символіки княжої України-Русі. Саме цей зміст герба підкреслює і його кольорова блакитно-золота гама, властива національним традиціям геральдики України.

У 1396 році угорський король Жігмонд подарував Березький комітат з центром у Лупрехтсасі  подільському князеві Феодору Корятовичу. І лише 1499 (за іншими джерелами 1504-го) вперше з’являється назва Береґсас (угор. Beregszász). Саме з тих пір аж до 1919 року місто перебуває у складі Угорського королівства. Потім дев’ять років місто - у складі Чехословацької республіки, тоді ж  отримує назву Берегово, у 1938-му повертається до складу Угорщини, а у 1945 опиняється у складі Української радянської соціалістичної республіки на території СРСР, з 1991 року – у складі незалежної держави Україна.  

Сьогодні у 26-тисячному місті Берегово проживають як угорці (48% за переписом 2001 року) так і представники інших національностей, в тому числі українці, росіяни та інші. Двічі проведений референдум (у 1990 та 2010 роках) так і не зміг повернути давньому місту угорської назви – Берегсас, яка утім, цілком можливо, також має слов’янські корені.

Отже, Берегово (у минулому Лупрехтсас, Берегсас) не можна вважити ні суто угорським, ні суто слов’янським містом.  Це місто, яке довгі століття показує приклад толерантності у ставленні одного народу до іншого, принаймні у мирний період життя. Щось докорінно змінити у його спокійному укладі можуть хіба що політики (вірніше політикани), які розпалюють ворожнечу за національною ознакою. Такий прикрий приклад у історії міста вже був – коли навесні 1944 року майже половину населення було вивезено угорськими нацистами у концтабори лише за те, що ці люди були євреями, а менше ніж через рік було вивезено й іншу половину – на цей раз вже угорців. Зробили це радянські «визволителі»…

Тож будемо краще жити у мирі та злагоді – це, принаймні, набагато раціональніше. Однак і про історію свого рідного міста не забуваймо – бо вона дуже цікава і повчальна. Тим паче, вона є спільною як для угорців, так і для українців.

Коментарі

DJ
Do Jenova

Ti jakoho frasa majesh vidnoshennja do zakarpattja ? Tebe tuj rakom poklali miski hloptsi ajbo sho ? Taku nenavist majesh do zakarpattja . . . . ko tja tak obraziv ? Divki tti ne dali 100 gr podcherevini ? Jakij u tebe bis vselivsja ? Ja pokazav tvoji kommenti psihiatru i vin skazav - shcho tvoiji kommenti hovorjat pro nizkij riven seksualnoho nezadovolennja ( ti ne majesh sexu absolutno nijakoho). . . . shcho ti ne majesh sexualnih vidnoosin i ti psihichno nerivnovazhna ta hvora ljudina, zdatna na provokatsiji i agressiji.

M
Mukachivets

Do JEVHENA - kibim tja jimiv, zder bom z tebe shkuru halitsku na tsentralnij ploshchi, obi vsi debili znali jaki somari za horami zhivut. Sidi doma i ne visovujsja - pridurok. Sliv nemaju. . . .na skilki idiotizm poshirenij v ukrajini, osoblivo v halichini, na skilki ljudi ne dumajut golovoju. Tsolompajte kukats poljakiv i ne ripajtesja, bo jak bi ne voni . . . . vi i do teper bi v zemljankah zhili.

Є
Євген

Шановний Пане Іштван! Ст.4 Закону України "Про всеукраїнський референдум..." визначено предмет місцевого референдуму. Перейменування міст - компетенція ВР України.

І
Іштван

Чому в супереч референдумів не погоджуються повернути цьому місту історичні назву? Отже, протягом 11 століть Закарпаття було у складі Угорського королівства і прийняло західне християнство у 1001 році. Містам (Мункач) Мукачево та Берегсас, які заснувалися в цей період, ніяк не можна приліпити однозначно слов'янські коріння, не дивлячись на те, що на короткий період у якості приданого за княгинею Констанцою, дружиною Льва Даниловича частина Закарпаття долучили до Львівського князівства. Але згадані місця у цей період вже існували і отримали певні повноваження від угорських королів, в тому числі місто Мукачево і Мукачівський замок. Отже, невірні. або не цілком вірні, тенденційні тлумачення є брехнею, що є гріхом, порушенням заповітів. Теодор Легоцькі був великим вченим історії, археології і особливо етнографії. Професора Я. Штернберга я знав особисто і щиро поважаю. Треба їх безцінні відкриття вірно тлумачити.

І
Іштван

У монографії Теодора Легоцькі (він так писав своє прізвище) є науково доказані факти. Все вірно без сумнівів. Лісиста територія Закарпаття була населена слов'янами (що не отодішні теперішнім етнічним українцям) до приходу угорських племен у 860 році. Автор статі, Микита Ганич вказує реальні факти, але часто їх тлумачить тенденційно. По перше назва Берегсас ніяк на угорська назва міста Берегово, а історична назва, адже на угорській мові це слово не має змістовного значення. Про історичність назви свідчать всі історичні документи і навіть русинські народні пісні тих часів. Куди ідеш, Олексо? До Берегсаса, посестро. Першим намагалися застосовувати Berehovo чехи у 20- ті роки минулого століття, а остаточно узаконили радянські визволителі. Раніше у середні віки місто мало назву Лампертхаза, що мало угорське тлумачення "дім Лампертів". А Берегсас не має угорського перекладу. Чому в супереч референдумів не погоджуються повернути цьому мі

Є
Євген

Комент 12.01.2018 10:15 переадресовую адміністратору редакції mukachevo.net без модерації.

Є
Євген

У скандальній психіатричній лікарні Закарпаття таки почали ремонт повідомляє mukachevo.net, тому алєнь на прізвисько "Док" замість стаціонару відпущений на амбуланс хвицається, буцькається і мочить роги на абсолютно аполітичній пізнавальній публікації.

Д
Док

Бред..а Євген або дійсно баран або порохобот...

КМ
Крайня Мартинка

Ця стаття була зроблена після того як Венгрія і Україна спортили стосунки із-за "закона про мови".Україні треба якось правдою і не правдою аргументувати чому вони хотять просадити цей закон. Якщо спортяться відношини з Португалією, то повірьте що і у Ліссабона знайдуться Українські корні. А тепер чекаємо коли мене до кацапів, і московитів припишуть, методичку у мене знайдуть кремльовську.

А
Абрагам

Скоро і Ісус стане українцем, Єрусалим із словянським корінням із єврейською душою....

КС
Карпато- словин

У сухому остатку : Берегівський лев (1376 )изначально стояв на задніх лапах і з зіркою поряд . Львівський "став " на задні лапи в 1578 році з благословення Папи Сикста 5 , до того стояв на чотирьох лапах и входящим у городську браму . Уд папського герба львівський герб і отримав кольори , золотий лев на синьому фоні .

КС
Карпато- словин

Мож и так упувісти ... Но я назьіваву такі статі маніпулятивно -брехливьіми . И так : Офіційно гербову городську печатку місту Берегсас надала королева Ержебет ( Елизавета ) в 1376 році . І з самого початку ( увага ) на гербовій печатці лев стояв на задніх лапах . Поряд з левом була шестикутна зірка .Перші печатка Львова датуєся 1356 роком .І увага на ній лев стоїть на чотирьох лапах і на фоні замкової брами . (Фон із замкової брами використовувався аж до 20 ст.) В 1586 році архиєпископ Ян Соліковський привіз з Риму дозвіл від Папи Сикста 5 використовувати елемент герба Папи ,а саме стоячого золотого лева на синьому фоні .(гугліть Папа Сикст 5 ) . Про яку спільність може йти мова ??? Риторичне питання ...

С
Свуй

Статя така пусто-порожня гi копоня нацiоналicта! Не буду много писати, бо моi коменты дись ся фурт изгирювуть! Лем една ремарка по текстови. Лев на гербови Берегсаса не "львововськый", ай нiмицькый. Варош го дустав товгды койся у нюм посели "сасы" . Так ипен i Львов дустав свуй по переселеню туды нiмцю. Завто они i подабают еден на другый, а ище такi гербы суть у многых варошу у нiмеччинi, словакиi, румыниi. Они видав ушиткi были галицькыми ? Iисторию львовського герба дослiжовав Грушевськый i писав ипен всякое. Ко не вiруe - погуглiть! А сисю казку за "icторию галицького Берегова тай галицького закарпаття" угадав емiгрант-галичанин В. Пачовськый котрый жив у береговi у 20-30х. Ун ище много небылиць понаплiтав, такых ги автор сьоi статi. А украйинськi "вучонi -icторикы" iх называвуть - "неспростовнi докази" !

НЙ
нем йовгено фонд

Два десятки безлюдних сіл знайшли на Львівщині. https://24tv.ua/ukrayina_tag1119 Загалом в Україні саме на Львівщині зникло з карти найбільше поселень. І ця тенденція зберігається .За роки вільної і соборної в області припинили існування півтори тисячі сіл. Шо там сі стало?Невже знову москаль з ляхом повинищував йовгенофонд сомборних і незалєжних на Галіції? Та ні, це просто галицька саранча довела до зубожіння залишену їм ще поляками територію і перекочувала освоювати нові місця.Робити ж они не навчені, їм би будувати щось нове, незальожне і сумбурне, і не має значення де.

Є
Євген

Прикро, що у тренді місцева кримінальна хроніка (114 коментів) і досить байдуже ставлення до фаховії пізнавальної публікації (те, що лементує одна й та ж особина "кирпатий - словун" під різними нікнеймами з одного ІР не враховується). Тим не менше, немає підстав ставитися упереджено до УСІХ закарпатців, згадане базікало є ймовірніше виключенням із правил на зарплатні у московитів із претензією на влодіння оригіналом втраченого раритету - "Повістю врем'яних літ", якого "перекрикують ксенофобськи" і насамкінець всунули гарнюнього будяка іззаду.

Р
Робот

а лотроші тіпа евгена лем так і вміють спілкуватися , ображати , перекрикувати , обзиватися , але факт є фактом , карпатський басейн заснували Угорці , історично нинішне Закарпаття належало Угорцям сотні років , можете розпинатися кілько хочете , а Мадяри сумують за своїми втраченими землями

R
Radvanka

Все мені смішно коли всяка худоба увідівши слово Радванка, нараз споминать ціган. Дасть Бог раз на сюй зимлі небудуть ани цігани, ани галичани з хохломацкалями.

Р
Рутенія

Я нікого не хвалю і сама не люблю хвалитись бо це лицемірство, вважаю! Але що факт то є факт! Стаття звичайно маніпулятивна і притягнута за вуха! Але Ви,Карпато-словин,так красиво аргументами, історичними фактами і логічними висновками її розбили на друбний мак. Кожний хто не обділений інтелектом зразу це відмічає. "Нобелівський лауреат" Євген єдиний,який виступив опонентом.Але виступив з чим-образами,недоречностями,відсутністю логіки у судженнях.....Євгене,яка Ваша мета? Чи Ви вважаєте,що після Вашої ксенофобії,образ,ненависті збільшиться кількість патріотів?Чи так змушують любити Україну!?

Є
Євген

А Ви словуно - кирпате не запишайтеся сильно, що "академік Рутенія" похвалив, бо ж не заснете...до профессора Вам як до Місяця рачки...Добраніч.

К-
Карпато - словин

Дякуву за файні слова . Мене бuльш заціпила ися маніпулятивна стаття , ги сись "Євген " Такьіх маніпуляцій щи буде много . И типирь в Ужгороді мером є галичанин , но вто ни означає што Ужгород типирь автоматично присоєдинили до Львівської области , и туй верховодить Львівська облдержадміністрація . А автор статті нам протягує именно исю мьісль . Щи раз дякуву . Добру нuч .

Р
Рутенія

Карпато-словин,калап дулу! Ви молодец і розумний чоловік. Історію знаєте прекрасно!Віртуозно і аргументовано ведете інтелектуальний спаринг! А то одоробло ,"Євген"? Я удивлявуся,який дурак му платить гроші за ботування! Но якби був хочаб трохи розумний. А то такоє дурноє,як талпа!!!

Є
Євген

Це я позбиткувався, голубко, Ггг:) Radvanka 19.09.2015 01:38 Які до чорта роми?Як сміють засрані цігани так ся називати?Они ту не дома.Они не мають права голосовати.

Є
Євген

Які до чорта радванки? Як сміють засрані цігани так ся називати? Они ту не дома. Они не мають права коментовати. ;)

R
Radvanka

До редакції. Ви МУКАЧЕВСЬКИЙ ЗАКАРПАТСЬКИЙ сайт. Нашо ту глупі статті як сися, або недавно про кутю? Кому то треба? Лем роз'їдаєте людей. Чи то ви спеціально робите, аби ся мав де реалізовати збісний пес Євген?

Є
Євген

Невеличка розвідка про місце народження Святого Мартина = народився 317 року в римській провінції Паннонія в місті Сабарія (нині місто Штейн у Ангері[1] Середньої Франконії землі Баварія) = українська Вікіпедія. Переходимо до англійської Вікіпедії https://en.wikipedia.org/wiki/Szombathely = The German name, Steinamanger, means "stone on the green" (Stein am Anger). The name was coined by German settlers who encountered the ruins of the Roman city of Savaria. = Німецьке ім'я, Steinamanger, означає "камінь на зеленому" (Stein am Anger). Назва була придумана німецькими поселенцями, які зіткнулися руїни римського міста Саварія! Притягнуте за вуха льодчиком питання розв'язане. В українській Вікіпедії усе вірно!

Є
Євген

Льодчик мусить бути терплячим і дочитати до кінця = переходимо по гіперпосиланню про місце народження Святого Мартина [1] і...«Жития святых, изложенные по руководству Четьих-миней св. Димитрия Ростовского», Синодальная типография, г. Москва, 1904 г., том «Октябрь» (день двенадцатый), «Житие святого Мартина Милостивого епископа Турского», книга вторая, стр. 281 (рос.) Льодчик, Ви у зальоті = то усе московити перебрехали, а помилку у Вікіпедії буде виправлено ;)

Л
льотчик

Стаття під замовлення, а "історик" некудишній! Це з тієї ж опери, коли всі знають і на всіх мовах (франц., Итальянск., Англійська., Німецький і т.д.) по Вікіпедії Святий Мартин (день якого щорічно святкує Мукачево) народився в Саварія (Сомбатхель) Угорщина. Але "великі" українські історики по Вікіпедії в біографії пишуть: Св. Мартін народився 317 року в римській провінції Паннонія в місті Сабарія (нині місто Штейн у Ангері [1] Середньої Франконії землі Баварія). https://en.wikipedia.org/wiki/Martin_of_Tours

Є
Євген

Насамкінець зазначу, що з приводу ладу на Закарпатті опіка Воєводина О.В. є цілком адекватною і кіберполіція гав не ловить...Бережіть себе, Пане словун - кирпатий.

Є
Євген

То Пан Кирпатий - словун вкаже нарешті свою кваліфікацію і джерела звідки увесь отой брудний потік льється, окрім методички, звичайно, за якою виключно спеціалізується, давненько віддрукованій на "Мосполіграф"? ;)

Є
Євген

Отакої..."словін" ільменських Пан Кирпатий - словун приплів...і далі по методичці... Бачили уже таке. Ви не безневинний фантазер, а зловмисний ідеологічний диверсант московитської школи. А з "Повістю врем'яних літ" - втраченою й існуючою у трьох більш пізніх редакціях бажаючі можуть ознайомитися у Гугл. Галичани історію переписують кажете і не є слов'янами разом із українцями? Забудьте = угро-фіни НЕСЛОВ'ЯНИ - ключове.

КС
Карпато- словин

Кирило та його старший брат Мефодій ,на запрошення князя Росттслава переїхали до Моравії проповідувати християнство . Там за свідчегням "Повісті времяних літ " " Оці прибулі почали складати письмена абеткові СЛОВІНСЬКІ і переклали "Апостол" і "Євангеліє " , і раді були СЛОВІНИ , що почули велич Божу своєю мовою " . "Мефодій же посадив двох ченців ,і переклав повністю всі книги з грецької мови на СЛОВІНСЬКУ за 6 місяців .""

Є
Євген

Вигаданий термін "словин" = нонсенс антинауковий, на що вже вказувалося Пану Кирпато - словун неодноразово і який із настирливістю гідною кращого продовжує підкидати теми з методички на кшталт того, що галичани й українці не слов'яни зовсім...напевне з Марсу гепнулися. Чимдалі тим картина похмуріша. Переживаю за Вас страшенно, сутінки розуму - кепська справа.

КС
Карпато- словин

Публікація може й засновується . А може й нет .Автор "понадьоргував ", що йому вигідно ,і почав напихати статтю власними домислами і маніпуляціями ,тобто доважками брехні . Я вказую на це . А те що Легоцький доводив що на території Краю вже до приходу угорців жили СЛОВИНИ , не українці , не галичани , а СЛОВИНИ , так це самі угорці не спростовують. Більше того про словинів є згадка в художньому творі " Gesta Hungarorum " Ясно що словини спускалися з нинішньої Польші на Балкани через Панонію .

Є
Євген

Публікація засновується на 3-х томній "Монографії Березького комітату" історика Тиводара Легоцького, Пан Кирпатий - словун приводить аналіз, що "... ви , галичани , підходите до нашої історії використовуючи російські прийоми!" (С), а тепер чистісінько як московит лукавий крутиться, як вуж на пательні. Від слів своїх неправдивих не відмовляючись намагається кого іншого недоумкуватим виставити...Судити Вам, громадо.

К-
Карпато - словин

2009 год .Глава набсовета Нацбанка Украины Петр Порошенко на празник Троицы был рукоположен в диаконы УПЦ МП. Действие происходило в Свято- Ионинском монастыре Украинской Православной Церкви Московского Патриархата .Монастырь разместил фотографии на своем интернет -сайте . Сразу после этого он принял участие в крестном ходу , неся главную икону праздника - изображение Троицы.

Є
Євген

До речі: - у нещодавному спілкуванні Пан Кирпатий - словун намагався увести в оману шановну громаду стверджуючи, що Порошенко є вірним УПЦ МП, що не відповідає дійсності і може бути будь-ким перевірено через Гугл - Порошенко є вірянином УПЦ КП Патріарха Київського і усієї Руси-України Філарета. Неправду згаданого Пана аргументовано спростовуватиму кожного разу, як тільки-но побачу.

К-
Карпато - словин

Чоловіче ти дурний ??? або дійсно дурний ! Де я написав щось про Легоцького ??? Я пишу і викриваю маніпуляції і доважки брехні автора . Читай ліпше . Щодо Легоцького , Тиводар Легоцький словак , угорський чиновник і один із фундаторів угорської археології .

Є
Євген

Тиводар Легоцький виявляється...галичанин!!! Мерщій корвалолу, а Пану Кирпато - словун = настоянку глоду!

К-
Карпато - словин

До адмінів , ( до автора ниє смисла звертатися , бо все є очевидним ) тож звертаюся до вас , ниє коректним ліпити портрет князя Лева над статею де розказується про Берегово ,Хоча викладення цього "портрета " якраз і підкреслює всю маніпулятивність і лукавство автора . Іще : Князь Роман Мстиславич до того як завоювати Галич , був князем Великого Новгороду ( нинішня територія Росії ) . І по цьому факту росіяни вважають його своїм князем , русским і Галичину земльой русской , Але галичани так не вважають , не вважають Галичину історично належною нинішній Россії . То чому ви , галичани , підходите до нашої історії використовуючи російські прийоми ? Маніпулюєте історичними фактами , так само як це робить Росія .

Є
Євген

А що це Ви, Пан Кирпатий - словун некваліфікований присікалися до небіжчика, як некрофіл якийсь. Пишіть статті, захищайте дисертації, а безвідповідальну балаканину залиште бабам на призьбі.

К-
Карпато - словин

У 1318 році Унгвар (Ужгород) був переданий в управління італійській родині Другеті . Другеті володіли Унгваром 360 років , не десять і не двадцять а 360 довгих років !!!!! і тепер за логікою автора , що , будемо називати Ужгород італійським містом , або італійським анклавом ????!!!!! Абсурдність підводок і маніпуляцій автора є більш ніж очевидною . Що стосується герба і лева на ньому , то хочу нагадати що лев в добу середньовіччя на гербах був дуже популярним . Може автор не знає , що лев є на малому гербі Чехії . на гербі Болгарії ,Люксембургу , міста Леон ,Нідерландів,Норвегії ,Фінляндії ,Шотландії і на гербі Паричів (Білорусь).

Є
Євген

Фах і кваліфікація історика, археолога та фундатора музейної справи на Закарпатті Тиводара Легоцького є незаперечним фактом, дивно, що такі особини, як скажімо Пан Кирпатий - словун із невизначеною освітою і сумнівною кваліфікацією намагаються факти історичні коментувати. Тому є пропозиція до такого роду мудрагелів у встановленому порядку унести свій "науковий доробок" до НАН України, або ж хоча б до вільної енциклопедії Вікіпедія, де воно буде уважно розглянуто й найімовірніше з гумором відхилено.

К-
Карпато - словин

Автор маніпулює , коли пише про передачу у володіння Ростиславу Михайловичу Берегської жупи , коректніше писати , передав в управління .Позаяк нащадки князя Ростислава не успадкували землі Берегсазу , вони і надалі лишилися у власності угорських королів . Так само не успадкував Берегський комітат ще один історичний персонаж , з якого намагалися ура -патріоти ліпити мало не захисника Закарпаття перед " мадярською " загрозою Федора корятовича , насправді Теодора Коріата , литовського князя ,вигнаного Великим князем Литовським з своїх земель .

К-
Карпато - словин

Ніхто не піддає сумніву щодо приходу угорців тут уже були словяни , ніхто, і угорці теж . .Але в статті це подається як щось викривальне , ага мовляв , бачите . Словяни були ,інакше як би вони попали на Балкани . А до словян тут були як мінімум вісім століть кельтські народи , потім їх трохи потіснили даки . ...... До князя Лева . У 1280 році князь Лев Данилович був розгромлений поляками , і вратив значні території Галичини і людські ресурси .Тож воювати ,або щось відвойовувати в мадяр не міг , тим більше за горами .. Ключове слово , але подане автором якось соромязливо "ймовірно " називається в історії "доважками брехні " . Ні для кого ниє секретом що угорські королі були тісно повязані династичними і родинними вузами з галицькими і руськими князями , Тож могли , і така практика існувала , давати в управління деякі міста , або навіть комітати , для виправлення матеріального становища своїм родичам або васалам.

К-
Карпато - словин

Шановна редакція для чого ви перепечатуєте абсолютно МАНІПУЛЯТИВНО - брехливу статтю., яка більше робить шкоди ,як вчить історії ? Брехливість і маніпуляція вже починаються з перших рядків . """до 1945 року Берегово було під угорською владою "" ???????? питання а до того як попасти під угорську владу оно " Берегово " під якою владою було ????? І в такому дусі вся написана стаття , брехливо маніпулятивному дусі і по лекалам російської пропаганди . Місто Лампертхаза було засноване молодшим сином короля Бели 1 Лампертом , На секундочку ,сином УГОРСЬКОГО короля , не галицького або ще якогось там . ДЛя відновлення міста , після нападу татар Батия ,Бела 4 запросив в місто німців -сасів (саксонців ) , НА честь сасів місто почали називати Лампертсас .Але від цього місто не стало саксонським ,воно залишилось УГОРСЬКИМ , І інші території Краю де оселились саси , не стали саксонькими , а залишились угорськими.

Л
Лопух

слід мабуть вважати кургани, які, на жаль, не збереглися до нашого часу - ахахах дальше не читаєм

P
pityu

Когда будет полная декомунизация? Когда вернут название города BEREGSZASZ, когда наступит декомунизация?

M
Mukachivets

Nastupna propaganda ukrajinskoho GEBBELS-a. Idiotizm !!!!! Ja bi tsoho ideologa zamovnika falsh propagandi za nogi povisiv na ploshchi.

М
мукачівець

кошмар..яка тупість...копателі моря білочку зловили

Читайте також