Чи можлива боротьба з ужгородськими «оленями»? (ФОТО, ДОКУМЕНТ)

34
2

Як тільки не паркуються люди в Ужгороді. На тротуарах, клумбах, місцях для інвалідів, проїжджій частині…

Дехто навіть умудряється кататися по пішохідному мості чи Корзо.

Одним словом, варіантів порушення закону – безліч.

За рік 206 протоколів…

Як повідомив начальник відділення ДАІ Олексій Співак,  співробітниками відділення ДАІ з обслуговування м. Ужгород УМВС України в Закарпатській області протягом 2013 року за порушення правил зупинки та стоянки було складено 206 адміністративних протоколів. З них всі 206 було розглянуто та винесено постанови по справі про адміністративне правопорушення. Загальна сума накладеного стягнення у вигляді штрафу склала 52 530 гривень, з яких добровільно було сплачено лише 18 380 грн. 

Відповідно за 2014 рік було складено 90 адміністративних протоколів. На даний момент з них розглянуто 85  та винесено постанови по справі про адміністративне правопорушення. Тут в цілому накладено стягнення у вигляді штрафу на суму 16 940 гривень. Водії добровільно сплатили суму 6 180 гривень

Що цікаво, протягом 2013 та 2014 років було оскаржено в судовому порядку 2 постанови про порушення правил зупинки чи стоянки.
Шляхом нескладних підрахунків бачимо, що в 2013 р. порушення правил стоянки працівниками ДАІ виявлялося один раз на 1,77 доби, а у  2014 р. - один раз на 1,53 доби.

«Я паркуюся ги марга»

Звісно, ця статистика далеко не є вичерпною. Адже десятки таких порушень відбуваються по Ужгороду щодня. Просто більшість їх залишаються непоміченими. Водії не бояться покарання, ужгородцям телефонувати в ДАІ з кожного приводу теж не хочеться, от і розмножується безвідповідальність. До того ж паркування – справа моменту, водія ще треба зловити на місці, і щоб ДАІ прибуло в той же час. Складно це все загалом.

Отож, ужгородці, а нерідко і мукачівці, полюбляють висміювати нерадивих водіїв в соцмережах. Створюють для них спеціальні сторінки сорому, навіть кличку вигадали – «олені».

Креативні закарпатці навіть вигадали власну альтернативу руху СТОПХам! Назвали її колоритно – «Я паркуюся ги марга». Розробив проект наліпки ужгородець Мирослав Качур. Жартує, що на це знадобилося всього-навсього 7 хвилин.  

В життя ідея, на жаль, не втілилася, але ужгородці про неї не забули. Підправили, удосконалили і от постала вже дещо інша партія наклейок для марг: від простого зображення оленя до презерватива.

Була в місті і соціальна ініціатива від Ротарі-клубу, котрі гостро виступили проти практики зайняття ужгородцями місць для людей з обмеженими можливостями. 

Ярослав Шафар, організатор акції, розповів, що протягом останніх 2 років зусиллями активістів з Ротарі-клубу були обладнані парковочні місця для людей з особливими потребами біля супермаркетів, великих магазинів. Ініціативу підтримали також і деякі малі підприємці. Та зайняти свої законні місця неповносправним ужгородцям так і не судилося.

Спеціально для здорових, але трохи нерозумних ужгородців, корі паркуються на місцях для інвалідів, були розроблені свої наліпки.

Певні кроки у цьому напрямку зробили і правоохоронці. У соцмережі Фейсбук вони створили таку собі «Сторінку сорому», куди потрапляють фото неумілих «оленів». От тільки результативність її хіба у моральному тиску. 

А де приклад?

Здавалося б, приклад мають подавати самі ж правоохоронці. Та на жаль, часто ми бачимо протилежну картину.

Ось лише декілька останніх випадків.

5 червня близько 10 години ранку в 10 метрах від центрального входу обласної міліції в Ужгороді, на перехресті вулиць Гойди й Ракоці вирішив зупинитися і припаркувати службове авто працівник обласної міліції. При цьому він порушив правила дорожнього руху 15.9. Зупинка забороняється: ґ) на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини. 

4 червня о 8:50 міліцейське авто марки Хьюндай з відповідними номерами припаркувалося на вулиці Ракоці в 20 метрах від центрального входу від обласної міліції, порушивши відразу кілька правил дорожнього руху. Йдеться про паркування на пішохідному переході. Окрім того, авто на вулиці Ракоці припарковане там, де є знак зупинка заборонена. Окрім того водій порушив ПДР 15.9. Зупинка забороняється: ґ) на перехрестях та ближче 10 м від краю перехрещуваної проїзної частини (тут перехрестя вулици Гойди і Ракоці). Також у правилах - г) на пішохідних переходах і ближче 10 м від них з обох боків.

Перед цим, 3 червня, інший міліціонер  припаркувався прямо на тротуарі. В пункті 15.10 вказано, що «стоянка забороняється на тротуарах, за винятком легкових автомобілів та мотоциклів, які можуть бути поставлені на краю тротуарів, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 метри». Тому, у даному випадку це є порушенням правил дорожнього руху.

І це лише останні декілька днів. До того правоохоронців не рідко ловили на пішохідних переходах,  під знаком «Зупинка заборонена» тощо.

А вчора на зебрі під обласною прокуратурою, кажуть, зловили саму суддю!

І такі ипадки непоодинокі. Щоразу міліція поспішає повідомити, що того чи іншого правоохоронця, котрий недобре запаркувався, оштрафували. Але порушення продовжуються.

Що каже закон?

Перші правила паркування придумали задовго до винаходу автомобіля. 3 тис. років тому була сформульована заповідь для учасників дорожнього руху. Це - закон, встановлений в VII ст. до нашої ери ассирійським царем Сенначерібом:

«Кожний, чия припаркована колісниця затруднить проїзд по царській дорозі, підлягає страті. Насаджена на кілок голова страченого буде виставлена у фасаді його будинку.»

Зараз часи не такі жорстокі, але правил паркування все ж потрібно дотримуватися.

З 1 січня 2010 року вступили у дію нові правила паркування транспортних засобів. Вони були введені постановою КМУ від 3 грудня 2009 року «Про затвердження Правил паркування транспортних засобів». Та тут йдеться більше про питання паркування на спеціальних автостоянках чи майданчиках. Передбачене, зокрема, обов’язкове встановлення паркоматів.

Що ж до безпосереднього вирішення питання, де машину класти можна, а де ні, слід звертатися до Правил дорожнього руху. Прописані вони у статті 15 ПДР «Зупинка і стоянка». При чому дотримуватися правил не так вже і важко. Не ставити авто біля зебри і зупинках суспільного транспорту, не захаращувати виїзд і прохід пішоходам, не ставити машину перед/за поворотом і на ньому.

Відповідальність за порушення — від штрафу в розмірі 255-680 грн., до суспільних робіт строком від 30 до 40 годин..

У травні, зокрема, Парламент додатково ввів адміністративну відповідальність за несплату послуг платних парковок, обладнаних паркоматами та автоматичними терміналами «в'їзд-виїзд». Відтепер за несплату послуг з користування платними парковами, обладнаними паркувальними автоматами або терміналами «в'їзд-виїзд» передбачено штраф у розмірі від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136-204 грн).
При цьому за паркування на місцях, призначених для інвалідів, введений штраф у розмірі від 15 до 18 неоподатковуваних мінімумів (255-306 грн).

Як воно закордоном?

Порушення правил паркування тут - досить дорогий захід.

Не варто в'їжджати в історичні центри міст. Місць паркування там мало, а вартість від 10 євро за годину. Дешевше і практичніше скористатися паркінгами на підступах до центру, зазвичай представляють собою багаторівневі споруди з цінами не більше 5 євро за годину. Біля великих супермаркетів, вокзалів і автостанцій можна знайти і безкоштовні місця стоянки. І то якщо пощастить.

Але що ж очікує на порушників?

Наприклад, у Німеччині паркування на тротуарі –  теж не рідкість, попри численні підземні гаражі. Зарадити цьому муніципалітети намагаються, нещадно штрафуючи водіїв. Інспектор муніципальної поліції Ґертруд Куршайд цілий день на ногах. За зміну вона «намотує» до 15 кілометрів, обходячи свій маршрут по центру Бонна у пошуку несумлінних у паркуванні водіїв. За зміну нерідко доводиться виписувати декілька десятків штрафів загальною сумою до 500 євро, пише DW.

За стоянку на тротуарі водіям доводиться заплатити від 5 до 35  євро, а евакуація авто на штрафмайданчик обходиться, щонайменше, у 200 євро. Евакуатор інспектори викликають зазвичай у тих випадках, коли автомобіль порушника перешкоджає рух транспорту, блокує екстрені пожежні під’їзди або створює небезпеку для пішоходів.

«Якщо автомобіль стоїть на тротуарі і пішоходи, скажімо, вимушені обходити його, виходячи на проїжджу частину, негайно викликається евакуатор», - пояснює Шперлінґ.

В Італії поліція суворо стежить за правилами паркування і залишений  в недозволеному місці автомобіль, часто доводиться шукати на штраф-майданчику. В середньому розмір штрафу за неправильне паркування в італійських містах становить 30 Євро, а якщо залишений у неналежному місці автомобіль заважає прибиранню або плановому ремонту вулиці, що вимагає виклику евакуатора, то сума зростає до п'яти разів.

У Франції, до прикладу, широко розповсюджені спеціальні паркомати ("horodateurs"). Якщо не вказано інше, парковка безкоштовна з 7 вечора до 9 ранку і у вихідні та святкові дні, а також протягом усього серпня. У невеликих містах часто надається безкоштовна парковка з 12:00 до 13:30. Тарифи і час стоянки написані на автоматі. Штраф за порушення правил паркування  складає 17 Євро.

***

Таким чином, бачимо, що справа, перш за все, у розвитку інфраструктури, тобто визначення чи будівництво  майданчиків для паркування, встановлення паркоматів тощо. Інше питання – розмір штрафів. Якби вони були дійсно високими, водії більше думали б над своєю культурою поведінки на дорозі та не лінувалися залишити авто за якихось декількасот метрів від місця призначення.

А доти люди змушені виставляти на дорогу стільчики,  каменюки та збирати гроші на обмежувальні стовпчики для тротуарів.  

Ярина Денисюк для Мукачево.net 
 

Коментарі

ГС
Гарна статя

Дякую автору за дійсно гарну статтю! Але хочу підняти обговорення стосовно проблеми паркування. Я вважаю, що інфраструктура тут непричому. Наведу простий приклад: на задньому дворі Ратуші є платна парковка, яка коштує всього лише 0.5Євро на ЦІЛИЙ день. Але вона максимум заповнена на половину, а в більшості випадків просто пуста. Ближчого розташування до центру годі придумати, але людям подавай халяву.

Р
Респект

Нарешті, адекватна, професійно підготовлена стаття, а не набір емоцій та принизливих слів. Піднято суть проблеми - відсутність в наших містах, інфраструктури паркомісць для автомобілів. Це є причина, порушення правил парковки є наслідки. Розумні люди усувають причину, а не зосереджують всю увагу на наслідках, звісно якщо не прагнуть дешевого ПІАРУ. Так тримати надалі! Залучайте до вирішення питання органи місцевого самоврядування, відповідні державні структури!

Читайте також