
Вчора, 31 жовтня, було прийнято постанову суду щодо останнього із семи активістів, захисників площі Народної.
Мова йде про події 5 жовтня 2013 року на Народній площі, де громадськість здійснювала мирний протест проти реконструкції площі, а активістів звинуватили у злісній непокорі міліції.
Справа Віталія Грегора, як і у шести попередніх випадках, також завершилася штрафом. Розмір останнього склав 136 гривень.
Взагалі ж, якщо підбити підсумки розгляду справ захисників площі, то на даний момент маємо наступні результати.
Перш за все, нагадаємо імена активістів. Це Олександр Волосянський, Роман Сарканич, Олег Диба, Томаш Лелекач, Віталій Грегор, Томаш Томаш та Сергій Білей.
Всіх активістів визнали винними у скоєнні адмінправопорушення за статтею 185 КУпАП і присудили обвинуваченим штрафи у розмірі від 135 до 150 гривень. Але вони планують подавати апеляцію. Декотрі вже навіть чекають розгляду останньої. Так 6 листопада о 15:00 відбудеться апеляційний розгляд скарги Олександра Волосянського, а через 2 дні, 8 листопада, - Сергія Білея.
Що цікаво, в процесі розгляду справ мало місце багато порушень закону. Наприклад, починаючи зі справи другого активіста Олександра Волосянського, журналістів та вільних слухачів через раз не впускали на відкриті засідання, мотивуючи це якоюсь усною вказівкою судді, що законом не передбачено. Також вільних слухачів не впускали до зали суду, мотивуючи це тим, що з обвинуваченим "просто розмовляють". В справі Віталія Грегора так зачитали навіть рішення суду. Ігнорували в суді також клопотання журналістів щодол дозволу на фото- та відеозйомку.
В процесі розгляду справ було знайдено багато помилок в текстах протоколів міліції, як от неправильне прізвище, площа Поштова замість Народної, дописані свідки, відсутність конкретних прізвищ та опису дій… Все це по суті робило протоколи такими, які не містять складу порушення. Тим не менше судді один за одним направляли їх на доопрацювання. Останнє відбувалося також дуже швидко і врешті справи завершилися штрафами.
Свободівець Томаш Томаш з цього приводу зазначив наступне зазначив: "Суд проаналізував свідчення працівників міліції, які напам'ять визубрили те, що їм наказало говорити начальство. Зокрема, співробітники Хазов та Касинець стверджували, що нібито обвинувачений погрожував їм звільненням, грубив, хапав за формений одяг, намагався вдарити, а працівник міліції Лизанець стверджував, що нібито обвинувачений відмовився їхати в міськвідділ. У свідченнях міліціянтів суд не знайшов розбіжностей, адже вони, як і протоколи, тотожні. При тому суд не звернув уваги на той факт, що крім свідчень, зазначених у протоколі, працівники міліції відмовлялися або не могли описати факт мого обвинувачення, що лише підтверджує – свідчення міліції сфабриковані".
В справах інших активістів міліцію ніхто навіть не допитував, відеодокази судді також ігнорували.
Щодо справи Віталія Грегора, то в рапорті, яким міліція повернула неправильно оформлений протокол, найбільш яскравою причиною того, чому не вказано яким працівникам міліції вчинявся опір, які законні вимоги від них виходили, яким чином здійснювався опір, була відповідь – «не достатньо місця у протоколі».
В цілому видно, що розгляд цих судових справ був більше показовим процесом, ніж направленим на реальне з’ясування істини.
***
Редакція Мукачево.net вирішила дізнатися думку основних фігурантів судових засідань з цього приводу.
Віталій Грегор, правозахисник, громадський активіст, вважає, що подібна практика спрямована на те, щоб однозначно дискредитувати імена активістів, оскільки цитую «Ми виступаємо по всіх проблемах міста, з якими звернулися до нас мешканці або які ми самі виявили .. А такими замовними рішеннями суддів хочуть назвати нас правопорушниками.. і потім поширити, що площу Народну захищали злочинці. Владі ж якось треба боротися із тими хто виступає проти їх незаконної діяльності.. і інформаційна атака через свої підконтрольні ЗМІ, один із їх інструментів».
Олег Диба, журналіст, громадський активіст зазначив, що владі було важливо зробити з постраждалих хуліганів виключно для того, аби надати легітимності своїм власним незаконним діям. Незаконним як по самій процедурі нищення пам'ятки архітектури місцевого значення, в якій є безліч порушень, так і щодо розблокування площі від громадського протесту, яка була здійснена вже просто з нахабним ігноруванням усіх норм закону. «Але це тимчасово. Цим самим нинішня влада лиши ускладнила своє власне майбутнє. Оперативне відео міліції, на якому від самого початку видно, що я робив я чого не робив, і яке йде в розріз зі сфальшованими рапортами міліціонерів, не щезне. Прийде час - і хтось відповість за ці кричущі порушення закону», - додає він.
Олександр Волосянський, правозахисник, громадський активіст виділив наступні причини:
«По-перше, потрібно було негайно забрати з площі активістів, щоб могти розпочати будівельні роботи. Адже в противному випадку можна було очікувати, наприклад, розкладення наметового містечка, а так є рішення суду і все. По-друге, судові процеси навмисне затягували і переносили, щоб ми, активісти, займалися судами, не подавали скарги проти забудовників Таким чином нас спробували нейтралізувати з юридичної площини. По-третє, глобальною метою цих показових судових процесів зі штрафами, наклепами та поливанням брудом було залякування інших людей., щоби вони боялися виступати проти ініціатив влади».
Роман Сарканич, громадський активіст, відповів, що суд повинен був відбутися, адже був складений протокол міліції, а отже мала відбутися і оцінка суду. Хоча рішення останнього могло бути різним. Якби людей виправдали, то догану отримали б правоохоронні органи. А так суд захищав саме їх.
«Я особисто вважаю ці справи – політичним замовленням, бо, де ви чули, щоб хоч одна адміністративна справа завершилася так швидко. У нас кримінальні справи тягнуться роками, а тут від моменту складання протоколу і до першого суду пройшло менше тижня.
Для чого була ця показовість? Так нас попередили, що наступного разу може бути ще гірше. Друга мета – це відволікти нас від власне площі Народної.
Але найбільше мене дивує те, як відреагували правоохоронні органи. Мені особисто телефонував дільничний і просив забрати повістку в будь-якому зручному мені місці. Коли я спитав, чому він виконує роботу суду, останній відповів, що йому це «доручили». До слова, ту повістку я так і не отримав…» - поскаржився пан Роман.
Ярослав Гулан, журналіст, прокоментував суди зі своєї точки зору:
«Я б не назвав ці суди показовими в принципі - подібні засідання, коли міліція громадян у чомусь звинувачує, а Феміда без особливого розбирання ситуації виносить рішення на користь міліціантів, у нашому краї, як і в країні, безліч. Інша справа, що суди по Народній стали показовими через особливу увагу ЗМІ щодо них. Втім, як бачимо самі, присутність журналістів на суддів не вплинула, вони винесли свої рішення, на мою думку, як зазвичай - тобто на користь міліції».
***
Хочеться підсумувати все вище сказане прогнозом ситуації в суспільстві політолога Віктора Пащенка на найближчий час:
«Загалом, діючий режим вибрав силову тактику збереження влади. Ключовим тут буде 2015 рік. Тому можновладці панічно бояться усяких протестів і діють тактикою залякування. Звідси вони хотіли підкреслити, що безкарності не буде. Тому далі й Погорєлов звернувся в міліцію, щоб покарати протести школярів. В даному контексті є дуже показовою зміна губернатора на Львівщині і призначення там одіозного міліціонера Сала. Бо саме цю область Янукович вважає базовою для протестів. Одне слово, з наближенням виборів силові дії влади будуть посилюватися, бо мирно віддавати її вона не збирається».
Ярина Денисюк для Мукачево.net