Доки лояльні та опозиційні до нинішнього голови Закарпатської ОДА аналітики змагаються у креативності щодо його успіхів та невдач за рік роботи на Закарпатті, Mukachevo.net обрало інший шлях для аналізу.
Редакція ретельно перечитала увесь сайт Геннадія Москаля з 15 липня 2015 року, коли було ухвалено рішення про нове призначення політика, до 15 липня 2016 року, тобто минулої п’ятниці.
Чому саме особистий сайт Геннадія Москаля? Тому що саме він, а не сайт ОДА чи офіційні повідомлення прес-центру відомства, стали основним джерелом офіційної інформації владної вертикалі на Закарпатті.
За останній рік на особистому сайті Москаля можна знайти будь-яку інформацію – від рівня води у річках Закарпаття до того, в який день голова ОДА знову з’явиться на робочому місці після чергового демаршу. Але уся ця інформація максимально персоніфікована, у стилі повідомлень прес-служб лідерів-популістів Латинської Америки.
До прикладу, один із заголовків: «Москаль узяв «шефство» над набережними й руслом Ужа». Уявіть собі! Більше скидається на заголовок сюжету програми «У світі тварин», де головний герой – бувалий бобер.
Або ось ще один: «Москаль дав принципову згоду на будівництво сміттєпереробного заводу на Закарпатті». Таке враження, що тільки згоди не просто губернатора, а саме Геннадія Москаля бракує для зведення сміттєпереробного заводу. До речі, заради саме Геннадія Москаля і за його присутності у грудні 2015 року в селі Яноші, що під Береговом, показово запустили першу лінію (сортувальну) сміттєперебного заводу, але відразу ж усе зупинили і завод досі ніяк не введуть в експлуатацію, бодай ту першу лінію.
Власне, ось ця розбіжність між заявленим на сайті, і зробленим у розрізі року роботи на посаді голови Закарпатської ОДА і найбільше кидається в очі після ретельного аналізу.
Якщо брати кількісні показники, то за 365 днів на посаді Геннадій Москаль зробив через власний сайт 414 заяв. Це без врахування інтерв’ю, постів у Facebook, експрес-коментарів і звісно ж епічних виступів на сесіях облради. Виходить – більше однієї заяви на день. Уявіть, щодня, включно з вихідними більше однієї заяви.
До речі, серед цих повідомлень також є про те, що за підсумками 2015 року Геннадій Москаль потрапив у топ-15 найбільш згадуваних українських політиків. Схоже, це губернатору сподобалося, і у 2016-ому він вирішив піднажати. І це видно з кількості заяв.
Якщо з 15 липня до 31 грудня 2015 минулого року Москаль зробив на сайті 155 заяв, то вже з 1 січня до 15 липня 2016-го – 259, тобто на більш як сотню заяв більше. І це при тому, що Геннадій Москаль прийшов на посаду на тлі стрілянини в Мукачеві, тоді були місцеві вибори і так далі. Тобто підстави заявляти були. Але розійшовся губернатор вже чомусь після нового року.
У березні – травні губернатор вийшов на показник 40 заяв на місяць. За червень і половину липня – 76 заяв, тобто по 1,7 заяви на день. І це без вихідних. І тільки на офіційному сайті. Оце продуктивність!
І тут цікава зміна акцентів у тематиці заяв. Якщо відразу після приходу на посаду голови ОДА Геннадій Москаль повідомляв у себе на сайті про робочі поїздки та зустрічі, то вже після виборів відсоток подібних новин – в рази зменшився.
Водночас, є окремі тижні, і навіть місяці, коли Геннадій Геннадійович, таке враження, затискав великим пальцем кнопку «Repeat» на своєму інформаційному патефоні.
До прикладу, із 40 заяв на офіційному сайті Москаля за березень, 9 – про перейменування вулиць та установ. Тобто кожна 4 заява. Але куди популярнішою є тема Мукачева та команди Віктора Балоги. Про них у березні було аж 13 заяв, тобто кожна 3-я заява голови області. Якщо ж підсумувати (22 заяви з 40), то виходить, що протягом березня губернатор Закарпаття половину робочого часу витратив на перейменування вулиць, Мукачево і команду Балоги. Для порівняння, про авіасполучення, яке ще у лютому вкотре втратило Закарпаття, Геннадій Москаль у березні згадав лише двічі. Стільки ж про дороги.
Перші 2 тижня квітня були ще більш «змістовними», але співвідношення було вже не на користь Мукачева і Балоги, а на користь перейменувань: з 16 заяв 10 були про перейменування вулиць, і лише 4 про Балогу і Мукачево. 2 тижні – це фактично половина місяця. Ефективність роботи голови Закарпатської ОДА просто вражає.
За рік було чимало й інших красномовних прикладів особливого ставлення голови ОДА до команди Віктора Балоги. До прикладу, напередодні місцевих виборів Геннадій Москаль передавав силовикам «списки тих, хто займається підкупом». Зрештою, нікого так і не затримали, зате у списках виявили навіть небіжчика. І за дивним збігом обставин, у так званих списках Москаля були переважно партійці Єдиного Центру, однак зрештою найвищий рівень підкупу спостерігачі фіксували так би мовити під носом у губернатора – в Ужгороді, де переміг кандидат від Відродження, з яким БПП утворили більшість коаліцій у місцевих радах Закарпаття.
Цікаво, що утворивши в області коаліцію з екс-регіоналами, Геннадій Москаль як керівник ОДА може тиждень розповідати про Віктора Ющенка і його начебто зв’язки з Партією регіонів, робити запит щодо його минулого. Так було у перший тиждень літа.
Це може прозвучати дивно, але за рік перебування на посаді Геннадій Москаль не зробив жодного запиту чи викривальної заяви щодо наркотрафіку і боротьби з ним на Закарпатті. Хоча повідомлень від силовиків про вилучення наркотиків – сила-силенна. У тому числі про контрабанду наркотиків в Україну.
Інша тема, якої щонайменше останні півроку не торкається Геннадій Москаль на своєму сайті – це приватний кордон на межі з ЄС. Землі, виділені контрабандистам під самісіньким кордоном з Угорщиною ще за часів Януковича, досі ніхто у державну власність не повернув. Хоча без сумніву, Геннадій Москаль дав на це принципову згоду, як і у випадку з сміттєпереробним заводом.
Взагалі, що стосується контрабанди, то Геннадій Москаль серйозно взявся лише за ешелони лісу, які прямують через Закарпаття у ЄС. Вони скупчуються на Закарпатті, і в ручному режимі їх блокують з ОДА. Між тим, губернатор ніяк не торкається теми незаконних рубок лісу на Закарпатті (жодної заяви на офіційному сайті за останні півроку). Хоча саме за час його губернаторства у межах трьох районів прямо вздовж лінії кордону із Словаччиною незаконно вирубали лісу на близько мільйон доларів.
Відмовчується голова ОДА і за контрабанду імпорту, яка найбільше приносить шкоди економіці країни. Звісно, це не зовсім компетенція губернатора. Власне, як і чимало інших питань, які він активно висвітлює на сайті.
Цей логічний ряд на основі аналізу заяв Геннадія Москаля на його офіційному сайті можна продовжувати либонь не до безкінечності. Адже була особиста війна губернатора проти Правого Сектору, історія з бійкою на Драгобраті, конфлікт з лідерами місцевого осередку президентського БПП, війна за свого керівника митниці з Насіровим та Хомутинніком, істерики на сесіях облради і замінування будівлі на площі Народній, ручне управління обласним бюджетом за принципом «гроші тільки своїм» і заради Хуста, опора на тамтешній кланчик (Рівіс, Лунченко, Бровді). Але це все політика, якої й так забагато у діях нинішнього голови ОДА.
Що ж залишається у сухому підсумку за рік роботи Геннадія Москаля на посаді керівника краю? 2 відремонтовані дороги (до озера Синевир і Долини Нарцисів), сотня перейменованих вулиць, 2 нові вихідні (на католицьке Різдво і Трійцю), і мабуть все. Ой, перепрошуємо, забули про авіасполучення, його відновили 18 квітня лише тимчасово. Наразі аеропорт в Ужгороді знову не приймає регулярних рейсів. Зате скоро з’явиться грунтова дорога, яка з'єднає Тячівщину та Міжгірщину. Тепер точно все.
Можливо тому Геннадій Москаль на своєму сайті й проігнорував 15 липня 2016 року як річницю перебування на посаді, бо насправді похизуватися особливо нічим?
P.S. Симулякр (від лат. simulacrum — подоба, копія) — термін з філософії, який означає зображення, копію того, що насправді не існує.