Картина та історія: на горі поблизу Мукачева відкрили оглядовий меморіал "Панорама Фесті" (ФОТО)

222
20

На горі Кендерешке поблизу Мукачева, на висоті 200 метрів відбулося урочисте відкриття меморіалу під назвою "Панорама Фесті". Споруда виконана у формі кільця, всередині якого можна побачити зменшену копію відомої на весь світ масштабного полотна угорського митця Арпада Фесті.

120 років тому саме з цього місця були намальовані ескізи монументальної панорамної картини "Прибуття угорців", що вважається однією з найбільших у світі. Цю циклограму (кругову панораму площею 1800 кв. метрів) створено у 1896 році, спільно з Ласло Меднянським і Єне Барчаі на честь 1000-річчя заснування угорської держави. Зображено на ній понад 2 тисяч персонажів і відтворено важливий момент історії становлення угорської нації.

Сама робота досить сильно постраждала під час Другої світової війни. Лише у 1995 році картину вдалося повністю відновити. Познайомитися з нею можна в угорському національному історичному меморіальному парку «Опустасер».

А ідея створення меморіальної споруди «Панорама Фесті» на пагорбі поблизу Мукачева виникла відносно недавно. Почалося все з дослідження, яке здійснив місцевий краєзнавець Бела Попович, почесний голова Закарпатської угорської асоціації скаутів.

«Ще у 1995 році я зробив для себе несподіване відкриття - що ескізи відомої панорами Арпада Фесті він ймовірно робив саме звідси, - розповідає Бела Попович. – Бо коли я побачив картину на власні очі, то почав впізнавати знайомий мені з дитинства пейзаж, гори поблизу Мукачева - Ловачку, Замкову гору. Тим паче дослідники теж пишуть, що Фесті навідувався до Мукачева і робив тут замальовки». 

Зокрема історики підтверджують, що угорський митець зі своїми колегами близько 6 місяців провів у Мукачеві, здійснюючі рейди по окрузі. Зупинився у готелі «Зірка» («Чіллаг»). Влаштовував тут і презентації-виставки своїх робіт, які вже були відомими у Європі. 

Згодом закарпатський краєзнавець за допомоги своїх учнів почали шукати місце біля Мукачева, де міг робити ескізи угорський митець. І це місце знайшлося - на пагорбі поблизу села Кольчино, за кілька кілометрів від Мукачева.

Так народилася ідея створення меморіалу, присвяченого Арпаду Фесті. Фінансово підтримали задум Міністерство закордонних справ та Міністерство юстиції та державного управління Угорщини, селищна рада Кольчина та скаутська група ім. Ілони Зріні з м. Мукачева. Архітектором меморіалу став Йожеф Галлов. На урочисте відкриття, що відбулося 21 вересня 2013 року, завітали гості з Угорщини, представники консульства Угорщини, скаути, місцеві мешканці.

Голова Кольчинської селищної ради Микола Дуб сподівається на те, що меморіал стане важливим туристичним об’єктом не лише для Мукачівщини, а й для усього Закарпаття. 

Мукачево.net, Фото Норберта Бочкора

Коментарі

Н
но

мігранти прийшли….

Д
Дмитро

не 1000-річчя створення держави, а перехода через Porta Ruskа (Руські Ворота - Верецький переход) у 896 році з дозволу мораван, політичный вплив яких поширювався и на наш край, на тот чяс рідко заселеный.

"
"1984"

як и всяды иде боротьба за промыв мозгив и за территории.нич нового.скоро прийдуть мадяры и будете по мадярски лем говорити а ко мови не знае того будуть штрафовати.евроинтеграция то е евроокупация або глобализация або е-концлагеризация.но вы даже не розумиеете што вас чекать.

А
ааа

Ця гора не в Куштановиці,а в Кендерешові біля церкви.

I
Istvan

48.444746, 22.765546

М
МАША

Расскажите пжл поподробнее как туда проехать?

С
Сергій

Свободівці - задолбали! Замість того, щоб палити та ламати - вже зробили хоть щось. У Мукачеві ніодної вулиці національних провідників - ні Бандери, ні Шухевиче, ні Петлюри...нікого. Зате в Росвигові чорт ногу зломить з назвами вулиць і перевулків на честь якихось чуваків....Хто такі, що за люди ???? Вже якщо на те пішло, то хоч табличку хай влада встановлює, щоб прочитати можна було, ким був той Потушняк чи Драгула, і інші.

I
Istvan

Ідентифікатор українських та угорських назань населених пунктів Закарпаття: http://www.hhrf.org/kmtf/docu/tanulmany/beregszaszi-molnar/ukr_magy_helynevjegyz.htm

M
Mulidran

був там сьогодні подивитися. Що цікаво: розташування панорами відносно сторін світу (південь-північ) абсолютно співпадає із реальним ландшафтом І таки да - це в Куштановиці, підйом наліво за капличкою

П
Простак

Угорське слово "кендер" означає - "конопля". Значить, це село Коноплівці. Поруч з ним знаходиться батьківщина нинішніх "можновладців" - село Куштановиця. "Свободівцям" не рекомендую зявлятися в тих краях - повідривають їм яйця.

Б
Боркин

а є таке село Кендереш? здається гора біля Кольчина.

QQ
QQrudza QQ QQshkovich

у кендерешові на горі. поки свобода марші проводить прапорами та не залишає за собою нічого крім обурення, культурна частина міста будує родзинки для туристів з ЄС. панорама міста з тої гори чудова та ще і село помале попаде на туристичну карту

1
111

Вроді гора на в.Сороча,і в.Закарпатська.

ДЦ
Де ця гора????

Хто знає де ця гора.????

N
n/a

Тут панорамне фото для порівняння ну і GPS координати http://www.panoramio.com/photo/19428651

1
123

хто знає де це конкретно - розкажіть

J
josko

Kity Mukachivzi dozvolyaty SVOBODIVZYAM TAKE ZROBITI TO HROS JIM ZINA!!!

Й
йой

но будуть мати тягнибики нову забавку палити

T
ttt

завтра свобода з краскою розмалює розукрашку!

F
Folly

А хто знає де ця гора Кендерешке ? Як туди потрапити?

Читайте також