Хто такі закарпатські хіпі, емо, готи, хіпстери, падонкі та бики?

329
26

Мукачево.net спробував дослідити субкультурні нахили краян.

Вони – серед нас… Не так давно ви бачили їх лише у закордонних фільмах, а сьогодні вони розгулюють вулицями вашого міста. Їхній вигляд шокує, а поведінка спантеличує. Ні, це не іншопланетяни. Це – неформали!

Так сукупно називають представників різних молодіжних субкультур, які поширилися Україною після падіння залізної завіси із вільнодумного Заходу. Нині у світі налічується близько сотні їхні різновидів: одні зникають (тедді, моди, бітники), інші – відбруньковуються від уже відомих субкультур та розвиваються самостійно (кібер-готи, вамп-готи, готи-андрогіни), а поряд із тим, у відповідь на виклики часу, виникають нові молодіжні групи (ґеймери, толкієністи, анімешники).

Варто зазначити, що розвиток субкультур прямо пропорційний рівню розвитку основної культури і суспільної свідомості загалом. Тож осередками українських неформалів, серед яких чимало талановитих творчих персон, поки що є більш-менш розвинені міста.

Прогресивна закарпатська молодь теж схильна «шукати себе» у різних субкультурних течіях, і це не могло залишитися непомітним.

«Діти квітів»

Одна з фундаментальних і найчисельніших субкультур, що виникла в США на початку 70-х здобула прихильників в Україні іще до незалежності. І саме Закарпаття уже зо два десятиліття залишається одним з центрів паломництва хіпі з усієї Європи. Діставшись автостопом на мальовничу Міжгірщину, біля водоспаду Шипіт найбільша хіпівська тусівка фестивалить понад тиждень до свята Івана Купала. Тут вони співають улюблені хіти «Бітлз» біля ватри, єднаються з природою та досягають нірвани.

Представників цієї субкультури легко ідентифікувати за яскравою зовнішністю: довге непричесане волосся підперезане стрічкою «хайратником», на зап’ястках низка саморобних браслетів «фенєчок», торбинка «ксивник» через плече, а на шиї медальйон із символом «пацифік». Це зображення, до речі, трактують як відбиток лапки голуба, що символізує мир і свободу – основні цінності хіпі.

Одноголосно із закордонними братами й сестрами закарпатські, як їх тут дружньо називають, хіпарі, сповідують гедонізм та вільне кохання, нехтують усталеними нормами. Дешевий портвейн та легкі наркотики, до яких вони часто охочі, разом із ключовими Sex, Drugs, Rock-n-Roll принесли цим добрим бородатим вуйкам осуд з боку пуританської частини суспільства. А вільний від зобов’язань і потреби добробуту спосіб життя розцінюють як ледарство. Тим не менш, ця субкультура залишається найбагатшою на молодих митців.

З хіпі виходять талановиті художники, поети, музиканти, і перш за все, цьому сприяє притаманна їм свобода думки і духу.

Не лай мене, мамо, – я емо

Суть цієї субкультури проглядається із самої її назви, скороченої від «емоційний». В Україні, як правило, її обирають підлітки, котрі будь що хочуть вирізнятися серед однолітків, але жодних особливих досягнень для цього зробити не можуть або ж не хочуть, звідси і потяг до увиразнення в першу чергу зовнішності. Ще одна поширена підстава для перетворення на емо – нерозуміння батьків та конфлікти з педагогами.

Узагальнений образ емо-кіда: пригнічений настрій, бліде обличчя з пірсингом напівзатулене довгою чорною чілкою з рожевим пасмом, тісна футболка з принтом розбитого серця, чорно-біла хустка «арафатка» на шиї, стилізовані значки на одязі та різні цяцьки, по-особливому зашнуровані кеди, у навушниках Tokio Hotel, у поштовій сумці через плече Пауло Коельо чи Антон Соя. Пристрасть емо до чорного й рожевого пояснюється вираженням крайнощів у почуттях: від депресивного відчаю та суїцидальних ідей до несамовитої радості і щастя, як у нас співають: «Червоне – то любов, а чорне – то журба».

Та якщо ваше чадо вдягає рожеві у чорну смужку гетри, це ще не привід хвилюватися, що завтра воно втече з дому чи поріже вени. Більшість закарпатських емо переймають лише зовнішні ознаки та манеру поведінки, за що тру-емо (себто справжні) назвали б їх позерами. Адже крім дивакуватого вигляду, емо мають і свою життєву філософію: вони вразливі і романтичні, цінують дружбу, щире кохання, схильні до самопожертви. А безперечним плюсом є їхня відмова від наркотиків, алкоголю, тютюну та безладних статевих зв’язків.

Характерно, що закарпатські емо швидко переростають це захоплення, знайшовши себе у певній справі, і вже до повноліття повертаються до звичайного вигляду та способу життя.

Допоки смерть не наскучить їм

Готи – ще одна із яскравих субкультур, представлених в Україні й зокрема на Закарпатті. Попри мертвецький агресивний вигляд, ці люди вирізняються захопленням філософією, мистецтвом, класичною літературою, психологією.

Однак нечисленні готи у наших містах, як і емо, часто вказують на приналежність до цієї спільноти лише елементами зовнішнього вигляду. Вони, відповідно до естетики середньовіччя, вдягаються у чорне, полюбляють довгі шкіряні плащі, взуття на високих підошвах чи підборах, чорним фарбують волосся і нігті, роблять контрастний темний макіяж на вибіленому пудрою обличчі. Привертають увагу й масивні металеві прикраси: ошийники та браслети з шипами, персні і медальйони з готичною символікою. Часто це анх або єгипетський хрест, черепи, пентаграми та силует кажана (хоча Бетмен готом не був).

Більшість закарпатських готів цікавляться містикою, нехтують релігійною мораллю, слухають Marilyn Manson, Lacrimosa і дивляться «Сімейку Аддамсів», та не становлять ніякої загрози для простих смертних. Вони не п’ють кров немовлят, не сплять у склепах і не спілкуються з Вельзевулом. Хоча пристрасть до нічних посиденьок у них є, хтось же залишає ці сліди на кладовищах.

Оце так падонкі!

У тому, що закарпатські байкери звуть себе начебто лайливим словом, самі вони не вбачають нічого лихого, адже насправді мається на увазі не «покидьки», а «ті, кому доводилось падати з мотоцикла». Хоч на вулицях справжніх байкерів можна зустріти не так часто, проте щоліта ось уже сьомий рік поспіль неформальне об’єднання байкерів світу «Падонкі» збирає в обласному центрі сотні любителів швидкості на міжнародний байкерський фестиваль «Music Bike Ukraine». Там для них виступають відомі рок-гурти, як от «Арія», «Король і Шут» та найвідоміший зять країни Шон Карр, а найбільш видовищним є проїзд колони байкерів вулицями Ужгорода.

На Закарпатті ця субкультура розвивається уже понад двадцять років. За цей час наші байкери неодноразово пересідали на сучасніші потужніші моделі мотоциклів. Відповідно щоби бути байкером не достатньо вдягтися  у шкіру й відростити бороду, а й мати можливість придбати і утримувати сталевого коня.

Більшість закарпатських байкерів у миру серйозні люди й обіймають відповідальні посади. Однак, коли пересідають на свого чоппера чи кастома, одягають бандану та шкірянку з емблемами перетворюються на справжніх господарів доріг.

А ти в темі?

Молода, та чи не найпоширеніша нині на Закарпатті субкультура – хіпстери. Назва її походить від англійського «to be hip» – «бути в темі», тобто стежити за всіма тенденціями в моді, у мистецтві, у суспільному житті etc. Тих, хто вважає себе в темі у нас вистачає, хоч і не всі визнають себе представниками субкультури. І все таки зовнішній образ хіпстерів промовистий та впізнаваний. Ці молоді люди найчастіше одягнені у яскраву футболку чи картату сорочку, вузькі приспущені джиси, кеди, кільця шарфа; полюбляють вiнтажні речі та оригінальні аксесуари, а основний атрибут – великі окуляри у яскравій оправі переважно марки Ray-Ban. Українських хіпстерів можна назвати реінкарнацією стиляг. 

Спрагу хіпстерів до брендового одягу у наших містах втамовують численні стокові магазини. Та модний вигляд іще не довершує справжнього хіпстера, який зневажає попсу та маскульт, натомість захоплюється інді-музикою, експериментальним кіно, сучасною літературою. Креатив часто проявляють фоткаючи будь-що на старий плівковий фотоапарат, а поширюють, як правило, через соціальні мережі. Кожен хіпстер має або мріє мати ґаджет марки Apple.

Крім походів у арт-кафешки, на виставки чи літературні читання (вважають себе богемою), представники цієї субкультури люблять гучно потусити. Однак закарпатські нічні клуби – місце швидше для гламурних клаберів (або, як їх тут називають, мажорів), тому хіпстери збираються на альтернативні вечірки, як от популярні в Ужгороді Chicarrones. Попри поширену думку про гедоністичний споживацький характер субкультури хіпстерів, більшість із них досягають успіху в обраній сфері діяльності.

Гоп-стоп

На останок не можливо оминути увагою ще одну ду-у-уже розповсюджену на Закарпатті спільноту. Тоді як усі описані вище субкультури прийшли до нас із Заходу, ця виникла у наших близьких східних сусідів. Найпоширеніша їхня назва – «гопники», а у нас їх лагідно кличуть «биками». Хоч самі вони себе такими не вважають, однак подруг своїх зовуть відповідно «тьолками». 

Упізнати цих персонажів не важко: характерна невихованість, жахливі манери, брутальність і агресивність одразу впадають в око. Донедавна вони як один одягали светри «BOYS», заправляли їх у спортивні штани «Adidas», стриглися «під нуль», залишаючи ріденьку чілочку, тинялися скверами, збиралися у дворах, розпиваючи пиво й лузаючи «сємки», ну і звісно, ніколи за собою не прибирали. 

Нині гопи урізноманітнили свою зовнішність і свою діяльність, зокрема вони полюють на неформалів, називаючи себе санітарами вулиць.

Феномен гопників насправді яскраво демонструє гострі проблеми нашого суспільства. Примітивний інтелект, мізерний словниковий запас говорять про неосвіченість, погані манери – про низький культурний рівень, агресивність та навіть жорстокість – про погане виховання. 

Найчастіше – це діти із неблагополучних або малозабезпечених сімей, відтак шансів вирости розумними й успішними у них не так багато. 

 
* * * * *
 
Однак вибір є у кожного, і ми самі вирішуємо ким нам бути: гопниками чи хіпстерами, лікарями чи художниками, романтиками чи прагматиками… головне – залишатися людьми.

Коментарі

ЯЇ
Я їх знаю

Назва статті не відповідає, на жаль, її змісту. Для того, щоб писати на таку непросту (однозначно) тему, варто було б, на мою думку, трохи походити вулицями хоча б Ужгорода (є багато місць, де збирається неформальна молодь), поспілкуватися із представниками субкультур. Типову інформацію можна прочитати багато де. Цікаво було б почути думку самих "субкультурників", фахову думку психологів ( фраза про підлітків-емо "жодних особливих досягнень для цього зробити не можуть або ж не хочуть, звідси і потяг до увиразнення" занадто суб`єктивна). Однак, варто подякувати автору за спробу розкрити цю тему. Бажаю дослідити її, якщо є таке бажання, зсередини. І поменше стереотипів...

А
Андрей

2 Віталій Г.: Життя пришвидшилось, Уже не вальс, а твіст, Й останнє 'Г.' тепер - 'Скандальний журналіст'...

А
Андрей

ха-ха ха.... юмор оценил. !!!! :))) +1

А
Андрей

2 "Андрей 23.02.2012 14:57 | IP: 195.16.77.xxх": "становится все больше..." - нічо, скоро запустимо біореактори :)

А
Андрей

Я выразил свою мысль. С тобой спорить не буду. Не кто никому ничего не должен. Но ебаньков становится все больше...

А
Андрей

2 "Андрей 23.02.2012 14:31 | IP: 195.16.77.xxx": дурню якусь написали, "должен быть" - ніхто нікому нічого не "должен". Наприклад, "хіпстери" - айпод, дорогий фотоапарт, бажання бути освіченими, не отримуючи освіти (єбаньки єбаньками). Про інших - ну давайте ще на повному серйозі обговорювати поширеність чарльстону чи кріоліну в наш час. Це все вже зїдено, пережовано і висрато 300 років тому.

А
Андрей

Мужик должен быть мужиком. Он должен быть грубоват, слегка не брит в тоже время воспитанным, и ухоженным, пахнуть духами и табаком с привкусом алкоголя. Таким же должен быть пацан. Все трудяги и с целю чего-нибудь добиться. Я говорю про построить дом вырастить сына и посадить дерево. А в этих культурах из за границы вместо нормальных парней полу девочки полу растение. И вообще получаются что парни приобретают облик женственности а девушки мужество. А того кого вы называете быками из бедных семей при Сталине называли " Сволочами" это их специфика выжить на улице.

С
Санитар

А шо курити е у когось я непоняв, і подзвонити...сімку свою вставлю?

А
Андрей

Клас! А шо за Джонні оден?

СЖ
Скандальний журналіст Віталій Г.

Сенсація! Знатний місцевий критикан і луркойоб А. виявився таємним агентом під прикриттям! Про це А. повідомив особисто, багатозначно натякнувши, що він не той, за кого себе видає. Віталій Г.: що ви думаєте з приводу А.? Жіночка на вулиці: о, це безперечний герой, це Джонні Інгліш нашого часу! Наразі з'ясувати точні мотиви та мету загадкової місії А. ми не змогли, однак декотрі експерти припускають, що операція "Сова" може бути черговою містифікацією великого комбінатора! Будьте пильні!

Г
Гость

А между тем,дети всех наших"высоких"людей всегда учились на уровне,недостижимом простым людям,лечились-тоже...за границами. Карл Маркс,прошу внимания,определил государство,как АППАРАТ ПОДАВЛЕНИЯ НАРОДА. Нравится?А ведь правда же. И вы ведётесь на ихнее снисхождение к "субкультуре".К свинскому способу жизни. Выглядит прикольно. А в результате мы имеем чудовищно отрицательный прирост населения. А врезультате миллионы людей несогласных со всем этим выезжают на заработки,чем,опять же,разрушается институт семьи. Валюта от них в нацбанк-рекой. Почва для "субкультуры"-благодатнейшая. Короче:субстрат и гной хорошего качества.И сеРют в него "идеологи"на полный обьём своих дыр. Ходят по улицам петушары.Нормальных мужчин за ними почти невидно.Да и женщин-тоже. Сопьётесь-скуритесь,обнищаете душой и телом.А этого-то и надо нашим правителям. Во времена Робеспьера было сказано:голодный народ занят поисками еды,а сытый-хочет перемен. Вот намс и держат в голоде культурном.И физическом...

Г
Гость

Задело...Хорошо. Помните недавний фильм "Стиляги"? А помните,как он закончился? Напомню мораль : наши люди бездумно обезьянничают.подражая не самому лучшему из-за бугра.За бугром это кратковременные вспышки проявления псевдосвободы от норм порядочного поведения.От них окатывают,попробовав и оценив их несостоятельность.А у нас оголтело держатся за их веяния,за их опыты с самими собой. Вот и в этом случае вам,господа,вам норовят показать ненормальность поведения,как культуру,как новое направление... Должен заметить,что такая "культура" нужна(и приветствуется)лишь власть имущим.Ведь управлять быдлом легче.Потому у нас бухаловка неосуждается,травка-средство для философствования.А потом,в более зрелом возрасте,появляются проблемы со здоровьем,с воспитанием детей от этих"культурных,с моралкой и с преступностью. Далее:здесь возникает поле деятельности для ментов,судов,адвокатов.Врачи не лечат.Школы не учат.В СССР преподавание иностранных языков велось так,чтобы языками невладелось...

А
Андрей

2 вчитель: "Щоправда, ще жодного разу не дочекався від вас, добродію, бодай крихти власних інтелектуальних потуг " - ніхто такого й не обіцяв, звідки розчарування? "Мабуть, бракує часу на чтиво." - є такий момент. на "чтиво", дійсно, бракує. Лапідарність коментарів, хоч і дратує вас, може бути викликана багатьма причинами. "Сови, не те, чим здаються". будь здрав, "вчителю".

РМ
Редакція Мукачево.net

Ще раз наголошуємо: редакція не ставила перед журналістом завдання переосмислити сучасні прояви субкультурності, вказати, що є "правдивим", "щирим", а що "позєрством". Йдеться про матеріал як введення в тему, яку редакція збирається досліджувати.

ПП
Пан ПаБаклажан

Дійсно, стилісика нагадує часописи типу "Ровєснік" кінця 80-х. Наприклад, тим, що пані оперує понаттям "неформали" - які були антиподами "формалів", себто радянських піонерів та комсомольців. В мене є дещо інша думка щодо усього цього: "У сучасній Україні формальної молоді нема і, вочевидь, більше не буде – відтак, не може бути й неформальної. Втім, відсутність формального опонента... не допомогла розвитку українських субкультур..." Далі тут: Парк субкультурного періоду http://zaxid.net/home/showSingleNews.do?park_subkulturnogo_periodu&objectId=1082684

РМ
Редакція Мукачево.net

Це перший, стартовий матеріал окремої спецтеми, яку надалі досліджуватиме. З коментарів Гостя видно, що редакція не помилилася з форматом, адже чимало людей і гадки не мають про окремі субкультури та їхню специфіку, оцінюють їх на рівні стереотипних уявлень про культуру, гендер, моду і так далі.

Ш
Швачка

Прийшов Гость, насрав, і пішов...шо за люди...

В
врач

их надо лечить от конопли,и алкоголя

Г
Гость

Это "исследование" так называемых "субкультур" яйца выеденного не стоит.Ни по смыслу,ни по теме,ни по дешёвым "умозаключениям". Уровень гопника. Кстати,гопник-это городской жлоб(чтоб попонятней и для автора-жлоб,это гукан,село дремучее,с гноем под ногтями и в мозгах). То,что здесь названо "хипстеры" за границами(на запад от нас)называется пассивными гомосексуалами.Поясняю для автора:педерасты,приглашающие приспущенными штанами желающих на анал за деньги или просто так. Проявить себя нечем,вот все они,цитирую автора:"будь що хочуть вирізнятися ..., але жодних особливих досягнень для цього зробити не можуть або ж не хочуть, звідси і потяг до увиразнення в першу чергу зовнішності." Падонки-абсурдное название.Есть нормально-"байкеры" и они действительно в бдльшинстве своём сильные люди во многих отношениях(физически,морально и материально)и пользуются респектом за бугром. У нас тут-слюнявая,дешёвая шелупонь. Не называй,автор,культурой и не субкультурой. Они не стоят этого...

Г
Гість

Специфічно про Закарпаття описані "падонкі" та фест "Шипіт" - все інше загальний та стандартний матеріал, автора можна залишати без зарплати

ПБ
Пан Баклажан

Тєма нє розкрита - я не пойняв, як, наприклад, крутому нанківському пацику єбашить лук

В
Вчитель

Андрей як завжди невиправдано скептичний з претензією на інтелектуальність. Щоправда, ще жодного разу не дочекався від вас, добродію, бодай крихти власних інтелектуальних потуг на будь-яку з коментованих тем. Мабуть, бракує часу на чтиво. Хвала, Вікіпедія досі працює. Користуйтеся для швидкого перегляду.

А
Андрей

Журнал 'равєснік',87ий рік. Шо по стилю, шо по 'втемності'.

ДЙ
Дідо Йожко

Більшість носіїв тієї чи іншої субкультури успішно проходять і залишають позаду цей юнацький період "пошуку себе". А от бикуватами гопами за світоглядом, як не крути, лишаються на все життя: навіть у, здавалося б, респектабельному суспільному статусі типу "депутат", "керівник" чи "власник мережі крамниць", досить поглянути, як ці люди поводяться та спілкуються поза камерами.

Л
Ласло

В мукачево рулит гопота, гоп-стоп курити є?

V
vadym

в Ужгороді і Мукачеві за кількістю представників, з великим відривом, лідирують гоп-стопніки!)))

Читайте також