Шлях до "білих" номерів: Історія розмитнення євробляхи на власному досвіді (ФОТО)

12
18

Кореспондент Mukachevo.net Олена Фурдь вирішила дізнатись, як виглядає процес розмитнення авто на своєму власному досвіді. Про черги, конфлікти та інші особливості читайте далі від автора без змін.

І ті, хто справно перетинав кордон кожні 5 днів, і ті хто завозив дешеву автівку на рік зараз стали власниками євроблях. Перед власниками цих залізних ластівок стало питання - що робити далі? Розмитнювати автомобіль, сподіватись на зміни у законодавстві, шукати нові схеми ввезення авто, продати євробляху за мізерні гроші чи здати свою автівку на металобрухт. Ціна розмитнення вживаних авто залежить від віку автомобіля, об’єму двигуна та виду пального. Чим старіше авто з більшим об`ємом двигуна - тим дорожче воно обійдеться. Тож хто придбав, до прикладу, БМВ з трьохлітровим дизелем 1999 року, добряче попав на гроші.

Якщо ви завозили авто на себе та справно перетинали кордон можете уникнути добровільного внеску у розмірі 8500. Раніше цей внесок називався штрафом за невчасний перетин кордону. А також можете швидше розмитнити своє авто. Якщо ж ви, як і я придбали євробляху завезену на рік, то вам доведеться шукати того хто її завіз на територію України.

Зняти з обліку авто, та з усіма виписками і документами перетинати кордон. Але, якщо вам вдасться знайти власника автівки, наприклад, у фейсбуці та домовитись з ним, він і сам може зняти її з обліку у своїй країні та надіслати вам документи. З пакетом необхідних документів потрібно поїхати на митницю. Я мукачівка, тож і на митницю вирішила їхати тут.

Закарпатська митниця ДСФ в Мукачеві, про існування якої більшість дізналося тільки коли прийняли закон про обов’язкове розмитнення, знаходиться напроти заводу Flex. Дорога сюди просто жахлива. Через величезні ями та ожеледицю до пункту призначення можна і не доїхати. На моїх очах одна з автівок відірвала бампер.

Я приїхала сюди о 9 ранку і побачила кілька десятків авто на євро номерах вишикуваних обабіч дороги. Не знаю чи хтось наважився самостійно виконати всі процедури розмитнення. Бо на словах це легко, а на ділі потрібно пройти 7 кіл пекла.

Всі автомобілі, які я тут побачила приблизно однієї цінової категорії. Фольцваген поло 2003 року, Рендж Ровер ще старіший за віком, Мерседеси «чемодани» та «ашки» і улюблені багатьма Шкоди фабії та «турки». Всі ці люди, і я в тому ж числі, купили ці автівки не тому, що хотіли порушувати закон чи вивести з ладу митний контроль і навіть не для того, щоб створювати затори на кордонах. Причина проста - зекономити. З середньою заробітною платою у 7 тисяч гривень, закарпатці не можуть дозволити собі купити навіть недуже дороге авто з українською реєстрацією. А назбирати 2 тисячі доларів цілком можливо. Обурюють слова, які можна почути від політиків - «цей закон спонукатиме людей купувати новіші авто». Якби рівень життя в Україні не був би таким жалюгідним, мені здається, кожен би із задоволенням купив новенький автомобіль з салону. Найбільше мені шкода тих, хто купив євробляху для роботи. Перевізники, які мали джерело доходу завдяки авто, залишилися без шматка хліба, а в кожного ж є сім’я і діти, яких треба нагодувати, одягнути та обігріти. Тож хто не хоче попрощатися з своєю автівкою, взяв останні заощадження, позичив гроші від знайомих чи навіть взяв кредит і зараз тут зі мною сподівається швидко розмитнити автомобіль та забути про цю проблему.

Майже всі власники автомобілів з українськими номерами активно проти євроблях. Їх можна зрозуміти. І більше того, я їх чудово розумію. Неприємно, коли за однакове авто хтось платить більше, а хтось менше удвічі. Повірте, кожен власник євробляхи теж має двоякі почуття.

Я теж буду розмитнювати свій Hyundai Getz 2004 року з двигуном 1.5 дизель. Попередньо мої «помічники» нарахували мені 1300 євро за розмитнення моєї старенької автівки, та ще 800 євро за все інше (добровільний платіж 8500 грн, 500 грн стоянка на митному терміналі, послуги брокера, МРЕО та інше).

Після дев’ятої години рух тут став ще жвавішим. Автівки по черзі заїжджали на термінал. До речі, зрозуміти, що митниця знаходиться саме тут непросто. Ніяких вказівників по дорозі немає. Тільки невелика вивіска на дверях.

Чула багато історій про автомобілі, які стоять у терміналах тижнями, чекаючи своєї черги. Мені ж пообіцяли виконати всю процедуру за 1 день.

Допоки сидиш в автівці і чекаєш, встигаєш подумати про те, де наші дороги, чому на розмитнення такі високі ціни, за кого голосувати, коли нема з кого вибирати та ще кілька актуальних злободенних тем. Та час від часу заводиш автівку, щоб погрітися.

Всі хто чекає, так як і я, мають своїх «кураторів», або помічників, які за певну суму допомагають розмитнити авто, правильно оформити документи та не чекати в безкінечних чергах.

На цей самий термінал заїжджають і вантажівки. З якихось причин не всі їх пропускають, через що утворюються затори та конфлікти. Ще при в’їзді обстановка, м’яко кажучи, неприємна.

Ближче до 10 тут зібралось вже більше півсотні авто. Всі поспішають, нервують та намагаються пройти оформлення швидше за інших. До вечора моя автівка була розмитнена.

Наступний крок - сертифікат відповідності. Без цього документу українських номерних знаків вам не бачити. До речі, від дня розмитнення ви повинні за 10 днів поставити автівку на український облік.

Та, як виявилось це не так просто. Черги на видачу сертифікатів тягнуться на 2-3 тижні. Мені довелось об’їздити все місто, перетелефонували всім знайомим, та навіть це не допомогло. Вдалось записатись у сусіднє місто Берегово. Через кілька днів за 3600 гривень мені видали сертифікат відповідності автомобіля.

Залишилось, здається, небагато. Поїхати у МРЕО та отримати український техпаспорт та номер. Але будьте готові до того, що тут теж не все так просто. Знову безкінечні черги та бігання по кабінетам. Та це вже останній пункт. Якщо ви виконаєте усі ці процедури, отримаєте свою ж автівку, але вже у іншому статусі.

Якщо додати всі бюрократичні процедури, порахувати кількість витрачених грошей та нервів на розмитнення авто, виникає тільки одна думка - добре, що мені потрібно це зробити тільки раз.

Подейкують, що скоро навіть на розмитнені автомобілі введуть обов’язковий податок. І чим старіше ваше авто - тим більше доведеться заплатити. Та, здається, що українці вже нормально сприймають будь-які зміни та нові правила, що постійно вигадують для нас владні особи.


Нагадаємо, за інформацією митниці на Закарпатті щодня розмитнюють близько 200 автомобілів.

Коментарі

V
Vadimus

"Я постояла, подумала, і до вечора моя машина була розмитнена". "Потім я порішала вопрос, і у мене був сертифікат".Абсолютно безглузда стаття, ні краплі корисної інформації. Хоча ні, крапля користі є - зрозуміло, що розмитнення у нас - це мутна водичка, в якій годуються митники, "митні брокери", фірмочки і т.п. До цивілізованої системи у нас - як до Місяця рачки.

H
Human

Шановний, кожен сам вирішує, чи бути йому лохом, чи кимось іншим, чи награмотним озлобленим хамом як Ви....)))))))) Я розумію, в Мукачеві Ваша манера мислити та звертатись до людей абсолютно нормальна, тому щиро перепрошую за порушення Вашої душевної гармонії)

ДH
до Human

перед тим як повчати, народ, котрий ти маєш за лохів і дуриш їх по принципу "без лоха и жизнь плоха" іди сяпроспи і не пиши коменти зп"яну...

ДН
до нижньої марги

кіть у тебе руки з жопи,не заробиш і копійку..а судячи з усього ти рукожопий бляхарь.розтамож мені воняку у Мадярщині машину за 300 євро й постав на мене на номера..я ти дам сотку зверху..свою словакію циганську засунь собі в очелло..там такі же лепаві рукожопі воняки жиють як і ти

Р
Р

Скажіть, пане, де заробити від 30 тисяч гривень в місяць чесним трудом, щоб не економити, не красти і не обманювати? І купити собі авто в Україні? Шкода, що в нас авто це розкіш, бо в тій же Європі про яку ви пишите це засіб пересування. І там, до речі, за ввіз авто треба заплатити 300 євро, а не 3000, як у нас. Ну і про гроб на колесах. Тут ви помиляєтесь. Бо гольф 2004 року набагато безпечніший, ніж лада того ж року чи навіть новіша. Ну і вже навіть не буду писати про жигулі

H
Human

В Європі кожен підприємець (малий чи великий бізне - не важливо) сплачує податок в розмірі мінімум 20 відсотків від доходу, а в нашій державі кожен каже так " я не лох, щоб платити податки" Як ми можемо когось винуватити? Коли підняли акциз на тютюн та алкоголь, то тисяч людей плакали, як ці монстри посміли підняти ціни на такі життєво необхідні речі??? Так не куріть і не пийте, подумайте накінець про здоровий спосіб життя!!! НЕ маєте грошей, не купуйте машини, користуйтесь громадським транспортом або ходіть пішком!! Машина це не просто гроб на колесах, машина це те, що потребує постійних вкладень, як же ви будете ремонтувати машину, якщо у вас немає коштів щоб її придбати???? Слово "зекономити" в даній ситуації звучить абсурдно)Економити можна як мінімум не купуючи кілограми свинини про запас, та не готуючи "гостини" до кожного видуманого церквою свята)

H
Human

Проводять шалені дискусї на рахунок виборів)))Відкрию Вам секрет - вибори нічого не поміняють, так як одна людина, тобто президент не може зламати систему та змінити мислення людей. Тому абсолютно не важливо, кого оберуть президентом)Міняти потрібно менталітет людей, які звикли на всьому економити, в тому числі на сплаті податків. Це говорить про моральну неосвіченість нашого народу, який звик до ролі споживача)! Бути бідним і економним в нашій країні круто, так як завжди можна звинуватити когось іншого (Януковича, Порошенка, Балогу, сусіда, у якого крутий будинок і машина за пару десятків доларів, і який кожен рік їздить на Домінікану відпочивати, саме вони винні у вашій бідності і ваших проблемах), тільки не себе)Почитайте про різницю в менталітеті між бідними та багатими)Багатство це не кількість, відкладених грошей на чорний день, багатство це наш внутрішній стан)Багата людина не може бути озлобленою і скупою) Про які європейські стандарти життя можна говорити???

H
Human

Трошки дивує фраза " Всі ці люди, і я в тому ж числі, купили ці автівки не тому, що хотіли порушувати закон чи вивести з ладу митний контроль і навіть не для того, щоб створювати затори на кордонах. Причина проста - зекономити." В нашій країні на жаль всі живуть по принципу "зекономити", тільки чомусь цей принцип дуже тісно переплітається з принципом "зекономити за допомогою обману". Мито - той же податок, ввозити нерозмитнений автомобіль це ухилення від податків, а в нашій країні ухиляються від податків з єдиною ціллю -ЩОБ ЗЕКОНОМИТИ!!! Де написано, що кожна людина має мати автомобіль? Люди масово навезли в Україну аварійний металобрухт, який там в Європі йде на утилізацію, але його продають "економним" українцям, які не вважають за потрібне його ремонтувати, так як ремонт суперечить принципам "економії", та й навіщо ремонтувати "буду їздити - поки їде, і створювати аварійні ситуації на дорозі"

М
мукачівець

фірма "Партнер"- засновник ОКСАНА балоШка)))балоги вас і туй нагинають

ДП
до п.Фурдь

Дякую гарно!

ДТ
до Таня

є приказка про ганьбу Парнера: застидалася кобила, шо віз превернула...))

ЛФ
Лєна Фурдь

Авто 2002 року - 120% від вартості Авто 2017 року - 45% від вартості Це і є те, про що писала . Чим новіша автівка тим вигідніше розмитнювати. І, здається, там якось по іншому рахується розмитнення авто новіших 2014 року

ЛФ
Лена Фурдь

Своє авто я купила за 1800 євро. Мені його оцінили в 1000 доларів приблизно. Вартість розмитнення склала 130 доларів. Я намагалась дізнатись від чого залежить ціна. Скоріш за все від настрою тих хто її визначає)))) бо ні пошкодження, ні пробіг, ні ще якісь нюанси не враховуються. Багато чула, що на однакові автівки встановлюють різну ціну.

ПД
Питання до автора статті

Скажіть будь ласка який відсоток від вартості авто склало розмитнення? Хоч ви і пишете що чим молодша машина і чим менший двигун- тим краще, але опитавши знайомих які розмитнювали авто - ціни дуууже розбігаються. Наприклад, дизельний 2х-літровий мерседес 2002 року (пробіг около 350тис) в німеччині коштував 2100 євро, розмитнення - 2550, тобто приблизно 120% вартості, а дизельний 4х-літровий мерседес 2017 року (AMG,максимальна комплектація) вартістю 60тис розмитнений за 25 (45%)

КЙ
кочало йовжі йовжійович

сяк лошку и треба нагинати. миздобули. героїня пише ош за 500євровоє корито уддала скоро 2 штуки йиврів. туди юй и путь. хохлостан бодай ся зарвав

Т
Таня

Вїзд авто 500 грн, але термінал навіть не розчищений від снігу. ТОВ "Партнер" ганьба вам.

З
закарпатець

одне слово ЖАХ! Де таке бачено, щоб потрібно вбити цілий день на митне очищення+ ще один день на якусь незрозумілу сертифікацію+оплата ще якійсь митній "прокладці". Що маємо, то маємо(((. Яка в біса Європа? Коли? З такими ковдами? Де с мо? Та десь у 2000-2001 році, коли почалися появлятися сисі "прокладки"... Файний маємо посил до Виборів, най Президент "подякує" своїй команді - файно "спрацювали" на його імідж, шо є то є....

1
1234

Розказала б про автомобілі які там стоять десятки днів бо на них ДФС поставила ціни космічні.... Купив авто за кордоном за 9 тисяч а наші мужі її оцінили в 16 тисяч... справедливо??? хоча зайдіть на германські сайти то там побачите ціни на будь-які авто... Кривіцький зі своїм видуманим каталогом Швайка має сісти на пожиттєво та там вивчати каталог на память....

Читайте також