У день св.Венцела берегівські виноградники та їхніх господарів окропили святою водою (ФОТО)

12
1

28 вересня, у день пам’яті святого Венцела берегівські лицарі-винороби із однойменного ордену у супроводі священиків різних конфесій рушають на виноградники, що розташовані на Малій Горі. Тут зокрема розкинулися гарно доглянуті плантації відомих закарпатських виноробних підприємств «Айсберг» та «Котнар», у кожного з них тут по 60 гектарів.

Дійство розпочали з молитви за врожай – подякували Всевишньому за гарний цьогорічний та просили благословення на наступний рік. Місцеві священики щедро окропили святою водою не лише лозу та землю, де вона росте, а й самих господарів та виноробів.

Прикметно, що служіння відбувається різними мовами та служителями різних конфесій – православним, римо-католицьким, греко-католицьким та реформатським. 

«Це один з тих заходів, які є символічними, - розповідає представник ордену виноробів святого Венцела Йосип Галайда. – Освячення врожаю та землі завжди було доброю традицією у наших предків. Колись чимало мешканців нашого краю та зокрема Берегівщини жили за рахунок виноградарства та важкої праці на землі. У Берегові не було приватного подвір’я, де б у цей час не готували бочки для нового вина. Це був і прибуток, і валюта, і «другий хліб». Місто розвивалося завдяки винограду, а схили гір були вкриті зеленими насадженнями. Уявити важко якою бідою для людей стало нашестя у кінці 19 століття шкідника філоксери, яке знищило більшість виноградників. На жаль, вже у наш час на цій горі почали шукати золото, що вплинуло на загальну екологію. Тепер ми вже маємо  зрозуміти, що справжнє «золото» не у надрах, а на поверхні. За це і молимося, аби виноград знову став у пошані в нашім краю».       

Після молитви гостей власники «Айсбергу» запросили на невеличку трапезу, де можна було продегустувати ексклюзивні вина з нової колекції – зокрема з сортів Черсегі Фюсереш, Трамінер. А на плантаціях «Котнару» ще й пригостили смачною берегівською піцою, яку власноруч виготовив Чаба Пейтер, директор підприємства.

Щоправда, говорилося і про сумне. Зокрема, про те, що споживання вина в Україні цього року впало майже вдвічі. Якщо в 2007-2008 роках, до світової фінансової кризи, в Україні щорічно споживалося 6-6,5 л вина на людину, то нині – менше 3 літрів. На думку експертів, вино завжди було індикатором фінансового стану населення країни.

«Це пов’язано з великою кількістю дешевого пійла, зокрема «лівої» горілки, – вважає Чаба Пейтер. – На ринку люди купують за 20 гривен невідомо що. Вино коштує дорожче, оскільки вкладено в нього набагато більше праці та грошей. Якщо ситуація не зміниться – виноробство ще довгий час не підніметься в Україні з колін».

В той самий час підприємець розвиває паралельно і туристичний бізнес. Зокрема розбудовує мережу винних погребів та дегустаційних залів. Один з них розташований просто на горі, поблизу виноградних плантацій.

Тут біля входу розміщена фігура святого Венцела, яку до свята оповили виноградною лозою. До речі, цей покровитель виноробства насправді є досить знаною персоною. Угорський Венцел (нім. Wenzel) – це насправді Вацлав, - святий однаково шанований як католиками, так і православними. Князь Вацлав правив у Чехії з 924 по 935 рік і ревно поширювавхристиянство у Чехії. Вважається, що був вбитий через заздрість своїм молодшим братом Болеславом під час бенкету. Сталося це 28 вересня 935 року, з тих пір цей день є не лише днем його пам’яті, а й  великим християнським святом, а у Чехії ще й Днем державності.

Після смерті князь Вацлав був канонізований, визнаний також покровителем Чехії. Його іменем названо в 1848 році центральну площу у Празі, на ній у 1912 році встановлено кінний пам’ятник святому. У капличці кафедрального собору святого Віта знаходяться мощі святого князя.

До речі, ще одне скульптурне зображення святого Вацлава (Венцела) знаходиться біля знаменитого Карлова моста на так званій «виноградній» колонні. Бо святий вважається також покровителем виноробства. Саме тому цей пам’ятник замовило Управління виноградників.

На наступні після Дня святого Вацлава (28 вересня) вихідні  у Чехії відбувається свято збору врожаю. А ще вважається, що Святовацлавський виноградник (Svatováclavská vinice), один із старіших виноградників у  Чехії заснував та обробляв у Х-мустолітті сам святий Вацлав (Венцел).

А у Берегові наступне свято, пов’язане з виноробством відбудеться 11 листопада, у День святого Мартина, – лицарі ордену обіцяють цікаву програму, обов’язково страви з гуски і дегустацію вина з нового врожаю.  

Коментарі

V
vincent

бо неє файного вина,а КОТНАР тоже порошкову бурду продає зато і менше споживають. Кому охота гробити здоровля

Читайте також