У Кідьоші на Берегівщині показали як правильно робити винний фестиваль (ФОТО)

47
0

Кідьош – невеличке село поблизу Берегова, мешканців тут всього 960 чоловік. Однак серед них чимало відомих на все Закарпаття виноробів – таких як Карло Шош, Іван Данч та Шандор Нодь. Тому тут вже третій раз проводять місцевий фестиваль вина та виноробства, який у майбутньому цілком здатен конкурувати з іншими потужними і більш «розкрученими».

Найперше варто сказати, що головою села теж є потомствений винороб - Аттіла Нодь, який усіляко  підтримує та вболіває за виноробні традиції. Отже, фест виноробів, у який переріс звичайний День села – справа його рук.

У Кідьоші цього дня урочисто відкрили новозбудовану за підтримки спонсорів будівлю-роздягальню  для спортсменів та закриту сцену. На стадіоні з’явилися на підводі парубки та дівчата у народному вбранні, які закликали всіх мешканців до святкування. Свій прапор розгорнули винороби з Берегівського ордену святого Венцела.

Головним шеф-кухарем фесту був Ене Лендвої, місцевий мешканець, який у 100-літровому казані  варив бограч-гуляш для всього села. 120-кілограмову свинячу тушу, загорнуту в фольгу, підсмажував на повільному вогні Чаба Варга з села Балажієво. Цього чоловіка знають далеко за межами Закарпаття. У 2011 році отримав запрошення до швейцарського Берна, де в українському консульстві, на День незалежності, відбувався величезний прийом-гостина. Для 45 послів-дипломатів пан Чаба «зварганив» смачнючій боб-гуляш за нашими закарпатськими рецептами. Куховарив для Віктора Ющенка на самісінькій Говерлі, у Мукачівському замку, кликали навіть до Австралії, однак виникли проблеми з візою. Не біда – вдома також роботи вистачає!

Також на святі гості із неабиякою цікавістю спостерігали як брати Арпад та Аттіла Ласлов з Шаланок та Оросієва за допомоги нехитрих інструментів клепали 200-літрову дубову діжку для вина. Кажуть, що одну таку діжку роблять всього за день. Коштує вона 1600 гривень, тобто 8 гривень за літр. Туристи зі Львова купували у братів-майстрів менші бочечки – для вина та більш міцних напоїв. Така гарнюня коштує 300 гривень і однозначно вартує значно більше у перекупників.

Музична програма у Кідьоші також мала неабиякий успіх у глядачів. Виступали місцеві дитячі та юнацькі колективи, гурт "Атас" з запальними танцями, але найбільші оплески зірвав колектив майстринь-пенсіонерок з Берегова – ці жінки і танцювали, і співали, і вірші декламували. Вразили і вихованці карате-клубу під керівництвом Андрія Шіпоша. Сільську секцію нині відвідує два десятки школярів, і переважна більшість вже має "зелений пояс". Своє вміння показали, влаштували спаринг і на завершення показово розбили кілька черепиць голими руками!

Цілий фестивальний день у Кідьоші працювали атракціони для наймолодших. А Карло Шош за допомоги молодих танцівниць з "Атасу" влаштував справжнє шоу. Дівчата босими ногами давили виноград під супровід аплодисментів глядачів. А отриманий сік із задоволенням пили всі – і діти, і дорослі.

Отже, свято у Кідьоші вдалося на славу! Тривало воно аж до ранку – були тут і салюти, і танці. І кожен з гостей неодмінно обіцяв – наступного року обов’язково ще раз відвідати цей фестиваль виноробів у гостинному селі, де вміють і працювати, і гарно відпочивати. 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також