Згадаймо дитинство: які ялинкові прикраси зберігають закарпатці з радянських часів (ФОТО)

22
6

Нікого вже не здивує сучасна ялинка, прикрашена в одному чи двох кольорах. Інша справа – знайти на горищі в бабусі старі радянські іграшки, які мають цікаву історію.

Скляні Діди Морози, Снігурочки, шишки, а ще довгі бурульки, дощики і горішки, замотані у фольгу – усі ці прикраси нагадують дитинство. Спеціально для Mukachevo.net декілька закарпатських родин показали які саме новорічні прикраси досі зберігають і розповіли про спогади, пов’язані з ними.

– В кінці 80-х – на початку 90-х ялинкові іграшки в Мукачеві можна було придбати у центральному універмазі і Дитячому світі. До речі, у ЦУМі «по-знайомству» можна було дістати старі рідкісні німецькі кулі, за якими стояли цілі черги.

Усі іграшки були скляні, найбільшою популярністю користувались шишки, грибочки, фігурки хлопчиків і дівчаток, прикраси у вигляді літаючої тарілки, срібні дощики і обов’язково на гілочки клали вату. Протягом року збирали обгортки від цукерок і замотували в них горішки. Хто зміг дістати дефіцитні мандарини, то також вішали на ялинку. Електрична гірлянда коштувала 2 рублі 40 копійок, а іграшки по 50 і 70 копійок, - пригадує мукачівка пані Оксана.

Велика ялинка завжди була жива, їх продавали на ринках і біля вокзалу, а в 90-х прийшли в моду маленькі штучні ялинки і до них набори міні-іграшок, вони коштували 20-30 рублів.

Залізним іграшкам-підсвічникам, які зберігаються у мукачівській родині Фурдь, майже 70 років. Їх придбали у післявоєнні 50-ті роки. Ці іграшки прикріплюються на ялинку у вигляді прищепок, туди клали коротку свічку і запалювали її тільки для фотографії або під час молитви в новорічну чи різдвяну річ.

Пташки-прищепки 70-80-х років – це родинні іграшки сім’ї Митрович з Мукачева. У радянські часи ялинкові іграшки у вигляді прищепок користувались особливою популярністю, їх було дуже зручно кріпити на середину гілочки. Також у цій сім’ї було прийнято прикрашати ялинку горішками, замотаними у фольгу.

Набір ялинкових кульок «Морозко» 1986-го року ще досі є у мукачівській сім’ї Петрига. Їх свого часу придбали за 3 рубля 20 копійок. Дякуючи тому, що вони пластмасові, кулям вдалось вціліти повним набором до тепер. Кулі, як і тепер, були різних розмірів. До речі, особливою популярністю користувались ті кулі, які мали округлі впадини, бо у них дуже гарно відбивалось світло з гірлянд, створюючи святкову ілюмінацію.

Нагадаємо, в Мукачеві є майстерня, де створюють ялинкові іграшки та новорічно-різдвяний декор з натуральних матеріалів.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Д0
до 09:26

Батерфляй, повернися під шконку!

НК
Не кради!

Колись як начальство отримувало гроші, то знало, що то не їх і думали як за ті гроші краще зробити іншим. Зараз людині даються гроші і вона думає що то його. Але прийшов Коронавірус, йому гроші не потрібні. Хто не встиг від них звільнитися, піде у кращі світи. Тому у ті часи говорилося - людина людині друг, товариш і брат. І свято було усім. А зараз навіть багачі не мають відчуття свята.

Д2
До 20:51

Мало ще по лежи на постели та з березня збирайся iхати до Польшi , бо низалыжна позакривала заводи , а твоi любимi бiзнесмени попиляли та купили за копейки украiну з потрохами...i тебе тоже , тормоз !

Д
Дима

А я всегда наряжаю ёлку палку советскими игрушками, они как-то приятней современных, в советских душа есть.

Д
Добродійка

Класні іграшки були, завжди нагадують дитинство. А ще були оріхи завернуті у фольгу, конфети, які ми завертали у салфетки з порізаними кінцями. Билі времена, а тепер моменти

В
Виборець

Вся ваша країна совок.

Читайте також