А на гербі – Святий Мартин. Він є покровителем Мукачева (ФОТО)

41
1

Про дослідження Почесного громадянина міста над Латорицею, відомого історика, письменника і етнографа Василя Пагирі наша газета уже писала. Тоді йшлося про куранти на вежах Мукачева. Нині ж настав час розповісти про ще одне дослідження цього великого патріота – про герб міста. Зокрема, у своїй праці Василь Пагиря зазначає, що свій початковий герб місто отримало у 1376 році з грамотою королеви Угорщини та Польщі Єлизавети.

У документі йдеться, що, здійснюючи королівську милість, місту надається право на користування печаткою із зображенням Святого Мартина, покровителя місцевої парафіяльної церкви. На гербі Мукачева цей святий зображений на білому коні. Та ким же був цей святий, що його взяли за свого покровителя древнього міста?

Він народився у місті Сабарія у родині військового. Зростав у італійській Падуї, куди переїхала його родина, пішов шляхом батька, ставши також воїном. Був дуже набожним і мріяв стати священнослужителем. З цією метою згодом пішов у місто Пуатьє до єпископа Гіллара. У нього й отримав сан священика. Незабаром біля Портейса заснував монастир, мав Божий дар творити чудеса. Його наслідували учні святі Кларус, Патрік, Флоріан, Павло.

Прийнявши єпископський сан у місті Тур, користувався великою шаною не тільки у християн, але навіть у язичників. Його незламна тверда віра сприяла процвітанню християнства по всій території Тура. Помер через нежить, коли йшов на примирення між кандейськими служителями віри Христової. На його могилі згодом був зведений великий храм, в якому сталося чимало чудес. Частину його мощів спалили і розвіяли за вітром. Пам’ять і шана до нього живуть і нині серед християн усього світу.

Перший угорський король Іштван рівно тисяча років тому побудував у Будапешті храм на його честь. У ХІІ столітті церква Святого Мартина римського обряду була збудована й у Мукачеві.

Починаючи з королеви Єлизавети, в Мукачеві було кілька печаток. У ХІХ столітті зображення Святого Мартина остаточно закріпилося на гербі міста. «Це синє поле щита, -- зауважує історик і етнограф Василь Пагиря, — із зеленою основою. На ньому зображено Святого Мартина у римському лицарському вбранні із шоломом на голові. Він сидить на білому коні, вкритому червоним покривалом, і відтинає половину свого плаща мечем, частку якого віддає мукачівському жебракові».

Саме цей герб було зареєстровано у 1902 році міністерством внутрішніх справ Угорщини. Його зображення й досі збереглося на фронтоні мукачівської ратуші.

Коментарі

ГВ
Гвоздьо Володимир

Додав би (вважаю важливим у сенсі покровительства саме Мукачева) - Мартин, до проголошення єпископом Тура був "заклинателем". Це така особлива "посада" - читати особливі молитви над тими що трохи не сповна розуму. Тут слід зважити на час - ІУст.н.е., це, фактично, початок християнства, період, коли ще сильними були традиції та вірування язичників. Перші християни були змушені на це зважати, тому заклинателі не просто читали християнські молитви, вони поєднували їх з язичницькими обрядами. Зокрема, у даному випадку, заклинатель, приговорюючи молитви, зав'язував вузлики на спеціальних мотузках, що їх потім залишав хворому, так, ніби посилював силу слова, силу молитви, прохання... Дещо змінена традиція завязування вузликів з причитаннями дійшла й до наших днів (хоч і дуже вже є рідкісною). А от у долі Мукачева вузлики, як на мене, мають справжній символізм...-)

Читайте також