епідеміологи попереджають
Щороку з приходом літа епідеміологи відзначають активізацію кишкових інфекцій, зокрема дизентерії, сальмонельозу та інших гострих гастроентероколітів (ГГЕК). Не став винятком і рік нинішній. Причому якщо торік за І півріччя фіксувалося 33 такі випадки, то цього — 43.
Сальмонельоз зріс у 3,3 раза (3 минулорічні випадки проти “свіжих” 10); ГЕК — в 1,2 раза (19 проти 23). Ситуація ж у липні оптимізму не додає: на цей час маємо 5 випадків дизентерії й 1 сальмонельозу.
Як розпізнати “ворога” і як убезпечитися від нього — про це розповідає Лариса ЗАРЕМБО, лікар-епідеміолог міської СЕС.
Контакт здорової людини з хворою чи носієм збудника кишкових інфекцій, споживання заражених харчових продуктів або води, а влітку — ще й немитих овочів і фруктів, антисанітарні умови в побуті (брудна вбиральня, кухня, мухи), нехтування правилами особистої гігієни — усе це може спричинити кишкові інфекції, каже Лариса Олексіївна.
Саме захворювання виникає при потраплянні збудника у шлунково-кишковий тракт людини. До слова, ці мікроорганізми мають здатність тривалий час зберігатися в умовах навколишнього середовища, зокрема у воді відкритих водойм — до 48 днів, у молочних продуктах — до 10, у продуктах тваринного походження навіть розмножуються. Недуга проявляється гостро вже через кілька годин (хоча інкубаційний період може тривати до 7 днів) і характеризується високою температурою, головним болем, слабкістю, нудотою, різким болем живота, блювотою, далі — багаторазовими випорожненнями.
Особливо важко недугу переносять діти та старі. Як свідчить статистика, хворіють найчастіше саме малюки. Так, із 23 цьогорічних недужих на ГЕК 21 дитина, з 10-ти на сальмонельоз — 5. Тож при появі перших ознак нездужання слід обов’язково звертатися до лікаря. Він і визначить схему лікування та необхідність госпіталізації. Причому вдома не можуть лікуватися хворі, діти котрих відвідують дошкільні заклади; працівники харчових підприємств і прирівняні до них особи. Ларису Зарембо непокоїть той факт, що при нинішній активізації кишкових інфекцій багато хто відмовляється від лікування в умовах стаціонару. “Насторожує, що люди такі неуважні до власного здоров’я”, — каже вона. А з хворобою легковажити не слід насамперед тому, що можуть виникнути ускладнення. У свою чергу, епідеміологи проводять комплекс протиепідемічних та профілактичних заходів, обстежують усіх контактних. Тож вчасно виявлене й до кінця вилікуване захворювання — запорука подальшого здоров’я. Наслідком недолікованої недуги може стати те, що хворий перетвориться на носія збудника кишкової інфекції, і “винуватець”, сам того не підозрюючи, становитиме небезпеку для оточуючих.
А щоб уберегтися від хвороби, Лариса Зарембо дає такі поради на щодень: дотримуватися правил особистої гігієни; виїжджаючи на пікніки, брати з собою запас якісної питної води, аби можна було помити руки, а також овочі та фрукти (в дорозі стануть у нагоді й вологі серветки); не споживати продукти, не помивши їх під проточною водою, та ті, які не піддаватимуться термічній обробці. Слід бути прискіпливими до всього, що потрапляє на ваш стіл, — неякісно приготовлена їжа теж може спричинити інфекційне захворювання.