43-річний Аслан Гашимов із села Іза Хустського району Закарпаття вирощує на 2 га помідори голландського сорту Раїса. Стебло томатів заввишки 15 м. За кілька днів чоловік збиратиме перший цьогорічний урожай.
Аслан Гашимов приїхав до України зі столиці Азербайджану Баку. Одружився з місцевою дівчиною Іриною. Тепличний комбінат в Ізі заснував 2002 року. На 6 га землі висіяв огірки та помідори. Вирощує їх на кокосовій соломі, підживлює системою крапельного зрошення.
— У перші роки помідори й огірки вирощував на звичайній соломі або мінеральній ваті, — розповідає Гашимов. — Від ґрунту відмовилася уже вся Європа — технологія застаріла. Потім вичитав про кокосові брикети — мате. Їх привозять зі Шрі-Ланки. Один коштує 15–16 гривень. На ньому поміщається чотири стебла помідорів. Вода та добрива потрапляють усередину брикетів через систему тонких трубок — крапельниць.
Кокосова солома краще утримує вологу і поживні речовини, ніж ґрунт чи мінеральна вата, переконує Гашимов. Насіння помідорів чоловік висіяв наприкінці листопада 2007-го. Паростки у брикети висадив на початку січня. Врожаїти цей сорт буде до листопада нинішнього року. За 11 місяців стебло виростає до 15 м. Щоб сформувалася сильна верхівка, у рослини видаляють бокові пагони.
Тепер помідори нав’язуються. Працівниці теплиць слідкують за цвітом на рослині. Висота стебел нині сягає двох-трьох метрів.
Заходимо до теплиць. Температура повітря тут від +14°С. Коли помідори починають дозрівати, її зменшують до +12°С, потім знову підвищують — до +16°С. Улітку скло теплиці забілюють спеціальною фарбою: так всередині легше втримати стабільну неспекотну температуру.
Щоб на томатах нав’язалися плоди, до теплиці Гашимов запускає джмелів.
— Закуповую їх у Голландії, — каже Аслан Абасович. — У кожній родині 100 комах, вони працюють протягом двох місяців. П’ять джмелів можуть запилити квіточки на гектарі теплиць. Але живуть комахи тільки 40 днів, потім їх треба замінювати новими.
Плодоносять томати за спіральною системою.
— Коли достигають нижні в’язанки помідорів, зриваємо їх, а стебло закручуємо і спускаємо вниз, — показує чоловік на рослину. — Верхівка продовжує рости і плодоносити.
За сезон Гашимов збирає з гектара 400 т помідорів. Овочі екологічно чисті, запевняє він.
— Агроном закладає в комп’ютер спеціальну програму, яка регулює вміст нітратів у овочах, — каже він. — Тому вони чисті та здорові. Можна зберігати їх без холодильника до двох тижнів.
Томати Гашимова продають у магазинах та на ринках області.
Раїсу вирощують ще в Долині на Івано-Франківщині та в Бахчисараї, що в Криму.
Огірки Аслан Гашимов вирощує таким же методом. Тільки квіточки запилюють бджоли. Перший врожай огірків чоловік зібрав у лютому.
На фото: Аслан Гашимов із села Іза Хустського району Закарпаття разом із працівницею теплиці Надією Білецькою показують помідори сорту Раїса. Перші томати на рослині з’являються ближче до кореня (фото: Сніжана РУСИН).