А так хочеться інтриги…

17
0

Аналіз стартового відрізку чемпіонату України з футболу

У чемпіонаті України з футболу триває двотижнева перерва, пов’язана з участю клубів Прем’єр-ліги в поєдинках 1/16 фіналу Кубка України. Проте боротьба за почесний трофей лише розпочинається, а значить є нагода проаналізувати стартовий відрізок національного чемпіонату. Тим паче, що неповний місяць нового сезону приніс вітчизняним вболівальникам чимало як позитивних, так і негативних емоцій. 

Чотири тури – надто мала відстань, аби робити серйозні висновки. Проте вже зараз ми бачимо, що у турнірній таблиці на її верхніх щаблях (перше – третє місця) знаходяться ті ж самі клуби, що склали трійку призерів у минулому сезоні. Більше того, розмістилися вони у тій самій послідовності – «Динамо», «Шахтар», «Металіст». Звідси, на перший погляд, можна зробити висновок, що нічого в нашому футболі не міняється і нас чекає звичний розвиток подій. Однак робити такі категоричні висновки напевно передчасно.

Динамівський «каток» та його головні конкуренти

Так, «Динамо» дуже потужно провело старт і одержало чотири перемоги з сумарним рахунком 17:2. Але ж наразі підопічні Валєрія Газзаєва ще не грали проти жодного серйозного суперника. А до них, окрім звісно «Шахтаря», можна віднести «Дніпро», донецький «Металург», «Ворсклу», «Металіст» та з певним застереженням «Карпати» і «Арсенал». Саме тому завтрашній поєдинок 1/16 фіналу Кубка України між «Динамо» та «Арсеналом» представляє собою додатковий інтерес. Команда Олександра Заварова, судячи з усього не лише має амбітні плани, а й насправді непогано підготувалася до сезону. А наскільки все це відповідає істині, ми якраз і зможемо переконатися у кубковому столичному дербі. А заодно й побачимо, чи дійсно «Динамо» Газзаєва є тим «катком», проти якого нині встояти може далеко не кожен.

Щодо іншого вітчизняного гранда «Шахтаря», то його гра поки що залишає неоднозначне враження. Три матчі донеччани виграли впевнено. Але поєдинок у Полтаві, не кажучи вже про горезвісне протистояння в кваліфікації Ліги чемпіонів проти румунської «Тімішоари», ще раз засвідчив – команда Мірчі Луческу має чимало недоліків і відбирати в неї очки при належному настрої до снаги більшості суперників на внутрішній арені. Особливо в ситуації, коли у гірників через зайнятість у Європі дуже щільний графік ігор. Що ж побачимо, чи не повториться історія минулого сезону, коли «Шахтар» в першій частині чемпіонату через недостатню мотивацію, перш за все, своїх легіонерів втратив стільки очок, що про боротьбу за титул на весні й мови не могло бути. Наразі гірники відстають від свого головного конкурента на два пункти. А як буде надалі?..

«Металіст» за набраними очками йде ніби то за графіком. Але по грі неозброєним оком видно, що до рівня минулого сезону команді Мирона Маркевича ще далеко. Не вразили і нові придбання харків’ян. Щобільше, у багатьох поява у «Металісті» вільних агентів Шелаєва і Пшеничних викликала здивування – невже гравці, які не підійшли «Дніпру» і «Карпатам» відповідно, задовольняють вимоги тренерського штабу третьої команди країни. Заради справедливості зазначимо, що наразі Олег з Сергієм, як то кажуть, каші не псують, хоча і своєю грою також не вражають. А єдиним новачком «Металіста», який може суттєво підсилив склад є росіянин з фінським паспортом Олексій Єрьоменко, рідний брат гравця «Динамо» Романа Єрьоменка. Хавбек національної збірної Фінляндії своєю манерою гри та вмінням загострити ситуацію одним пасом дуже схожий на Олександра Рикуна, який після своїх нічних пригод у Винниках на літньому тренувальному зборі харків’ян, змушений був достроково завершити ігрову кар’єру.

Різні погляди на кадрову політику 

А от хто без сумніву літню трансферну кампанію провів напрочуд вдало, так це донецький «Металург». Мхітарян, Годвін і Мгуні, щойно з’явившись у Донецьку, не просто стали гравцями основи, а одразу взяли на себе функції лідерів колективу, демонструючи чудову майстерність і високу результативність. Так, «Металургу» не зовсім вдався останній поєдинок проти «Шахтаря», але потенціал команди Ніколая Костова не можна не помітити. А коли врахувати, що друга команда столиці Донбасу має й непогану лаву запасних, то однозначно можна прогнозувати – цього сезону «Метадон» буде вирішувати серйозні завдання. А те, що після чотирьох турів він йде лише одинадцятим, – справа тимчасова. 

А от кому явно бракує виконавців, які б могли в потрібний момент вийти на поле і принаймні не ослабити гру, так це «Ворсклі». Полтавчани у першому турі дещо несподівано програли «Карпатам» на своєму полі. Та невдача після вдалої гри за Суперкубок проти «Динамо» багатьма була сприйнята як ледь не провал. Але вже у наступних поєдинках підопічні Миколи Павлова, без сумніву, одного з найкращих фахівців Прем’єр-ліги, довели, що грати у футбол вони не розівчилися. «Ворскла» вже вкотре видала просто блискучу гру проти «Шахтаря». Причому донеччанам вона протиставила не лише характер, а й солідний рівень майстерності. Так що маємо всі підстави сподіватися – полтавчани в цьому сезоні, як і в минулому, тішитимуть нас привабливим видовищем, яке до того ж даватиме і результат. А з сьогоднішньої десятої позиції вони піднімуться доволі швидко.

Саме видовища і результату вже не перший рік всі очікують від «Дніпра», у який його керівництво вкладають величезні кошти. Напевно, якщо співставити фінансові витрати на команду і результат, який вона дає, то «Дніпро» посяде в такому рейтингу останнє місце. Адже місце у середині турнірної таблиці навряд чи влаштовує як керівництво, так і вболівальників дніпропетровців. Перед стартом сезону директор клубу Андрій Стеценко заявив, що перед командою поставлено завдання завоювати путівку в Лігу чемпіонів. Але ми про подібне вже чули не раз. То ж подивимося, що з цього вийде тепер. Наразі, окрім першого тайму із «Зорею» у гостях, та другого в принциповому домашньому протистоянні з «Металістом» підопічні Володимира Безсонова нічого більше в свій актив занести не можуть. Але ж футбольний матч складається з двох таймів…

Амбіції середнячків та потенційних аутсайдерів

У верхній частині турнірної таблиці нині перебувають і «Арсенал» та «Карпати». Обидвом колективам амбіцій не позичати. Хочеться вірити, що і кияни, і львів’яни своєю грою і результатами доведуть, що їхні заяви про єврокубки – не пусті слова. Обидві команди об’єднує і той факт, що чи не найсильнішою ланкою є головний тренер. Адже і Олександр Заваров, і Олег Кононов мають у своєму розпорядженні не найсильніший підбір виконавців, але при цьому як ніхто інший, вміють зробити так, щоб кожен гравець приніс на полі максимальну користь. В цьому плані в один ряд з ними можна поставити ще Миколу Павлова і Олега Тарана. 

Дуже цікаво буде побачити в наступному турі очний поєдинок «Арсенал» – «Карпати». А додаткової інтриги цій зустрічі повинна додати ганебна поразка карпатівців від канонірів наприкінці минулого чемпіонату з розгромним рахунком 0:4. Причому гра знову відбудеться на полі «Арсеналу». Так що у «Карпат» є чудова нагода не лише піднятися в єврокубкову зону, а й «змити кров’ю» ганьбу, про яку у Львові згадують й по нині.

На високому четвертому місці поки що йде «Таврія». Але дана позиція у турнірній таблиці справжньому місцю сімферопольців навряд чи відповідає. І справа не лише у катастрофічних діях оборони кримчан у матчі з «Динамо», програному з непристойними 0:6, а перш за все, в тому рівні гри, який показує команда Сергія Пучкова. «Таврія» по більшості не грає у футбол, а з муками вириває очки. А ще насторожують заяви головних тренерів команд, що приїздять у Сімферополь, які відкрито говорять про відверті симпатії арбітрів до «Таврії» у її домашніх матчах. Тож не дивно, що всі свої дев’ять очок кримчани взяли якраз на своєму полі. 

У середині турнірної таблиці наразі знаходяться «Оболонь» та «Іллічівець». І це в значній мірі є приємною несподіванкою. А заслуга в доволі успішній грі та достатньо комфортному нинішньому становищі киян і маріупольців перш за все належить молодим головним тренерам цих команд – Юрію Максимову та Іллі Близнюку відповідно. Але заспокоюватися їм на досягнутому аж ніяк не можна. Бо ні для кого не секрет, що і «Оболонь», і «Іллічівець» й надалі багато хто вважає одним з претендентів на пониження в класі за підсумками сезону. Тому їм є що доводити, і є за що боротися.

«Газмяс» та сліпий жереб 

Що ж до нижньої частини турнірної таблиці, то в ній у кращу сторону, окрім вище згаданих «Ворскли» та донецького «Металурга», можна відзначити ще один «Металург» – запорізький. Щоправда, поки що команді не вдається знайти гідну заміну своєму колишньому лідеру Годіну, який влітку переїхав у Донецьк. Але, знаючи кадровий потенціал запорізького клубу, хочеться вірити, що підопічні Олега Луткова не вирішуватимуть питання збереження прописки у Прем’єр-лізі. 

Що ж до явних аутсайдерів чемпіонату, то наразі їх четверо. До традиційних в останні роки фінансових проблем «Зорі» додалося ще дві, чисто футбольних. Перша – команда ніяк не може забити, навіть пенальті у матчі з «Арсеналом» не реалізували. І друга – пропустивши гол, захист луганчан миттєво розсипається. Щоправда відбувається таке поки що лише на виїзді – вдома рідні трибуни допомагають. Але не хочеться вірити, що таке футбольне місто як Луганськ, знову залишиться без великого футболу. В усякому разі тамтешні вболівальники цього аж ніяк не заслуговують.

Так само, як і одеські. Але фани «Чорноморця» схоже вже зневірилися у своїх улюбленцях. В усякому разі у Південній Пальмірі свою команду вже називають не інакше як «Газмяс». Такого провального старту в історії «Чорноморця» ще не було. А причина його, швидше за все, криється у нездоровому мікрокліматі, як у самій команді, так і в клубі загалом. 

Якщо для «Чорноморця» провальний старт – справа незвична, то для «Кривбаса» подібне не є чимось новим. Команда з Кривого Рогу не те що кожен чемпіонат, кожне коло зазвичай розпочинає невдало. Чому? Все дуже просто. Через низку причин, в основі яких знову ж таки лежать фінанси, які в Кривому Розі весь час «співають романси», Олег Таран змушений кожних півроку формувати практично новий колектив. А на це потрібен час. Так що драматизувати ситуацію довкола «Кривбасу», швидше за все, немає потреби. Хоча з іншого боку, чотири поразки поспіль на старті – це вже, хоча і невеличкий, але перебір.

А от в кому ніхто не сумнівався, що команда буде на дні турнірної таблиці, так це «Закарпаття». Всі вже давно звикли, що ужгородський клуб, немов файл, завис між першою лігою та елітним дивізіоном. У першій лізі – «Закарпаття» один з лідерів, а у Прем’єр-лізі – явний аутсайдер. А тому найцікавішим у поєдинках за участю ужгородців є післяматчеві прес-конференції, де всі із захопленням слухають Ігоря Гамулу. 

Щодо очкового поповнення квартету аутсайдерів, то зміни на краще у декого з них, а можливо і в усіх, стовідсотково відбудуться вже в наступному турі. Адже в п’ятий ігровий день «Зоря» прийматиме «Закарпаття», а «Кривбас» на своєму полі поміряється силами з «Чорноморцем». А ще кажуть, що жереб, який визначав календар чемпіонату, був сліпим…


Турнірне становище команд після чотирьох турів:

1. «Динамо» – 4 (матчі), 4 (перемоги), 0 (нічиї), 0 (поразки), 17 – 2 (м’ячі), 12 (очки).

2. «Шахтар» – 4, 3, 1, 0, 10 – 2, 10.

3. «Металіст» – 4, 3, 0, 1, 5 – 2, 9.

4. «Таврія» – 4, 3, 0, 1, 7 – 8, 9.

5. «Арсенал» – 4, 2, 2, 0, 8 – 3, 8.

6. «Дніпро» – 4, 2, 2, 0, 4 – 1, 8.

7. «Карпати» – 4, 2, 1, 1, 8 – 4, 7.

8. «Оболонь» – 4, 2, 0, 2, 5 – 6, 6.

9. «Іллічівець» – 4, 2, 0, 2, 4 – 6, 6.

10. «Ворскла» – 4, 1, 2, 1, 6 – 5, 5.

11. «Металург» Д – 4, 1, 2, 1, 7 – 7, 5. 

12. «Металург» З – 4, 1, 1, 2, 4 – 6, 4. 

13. «Зоря» – 4, 0, 1, 3, 0 – 8, 1.

14. «Кривбас» – 4, 0, 0, 4, 3 – 11, 0.

15. «Закарпаття» – 4, 0, 0, 4, 2 – 10, 0.

16. «Чорноморець» – 4, 0, 0, 4, 2 – 11, 0.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також