
Зовсім нещодавно Закарпаття відвідав духовний старійшина місцевих прихильників Ведичної культури. Мукачево.net вдалося поспілкуватися з цією незвичною особистістю.
Йдучи на зустріч, я уявляла образ гуру похилого віку, одягненого у сарі, який обов’язково сидітиме у позі лотоса. Натомість мене зустрів привітний чоловік років 35, одягнутий у звичне вбрання. Незважаючи на відкритість, мій співрозмовник відмовився фотографуватися і називати своє «паспортне ім’я», попросивши звертатись до нього Ачарья Дас, що у перекладі означає «слуга Господа».
Наша розмова тривала понад годину у саду Центру Ведичної культури в Ужгороді. Спілкуючись, Ачарья Дас дав нам загальні відповіді на запитання, не вдаючись до тонкощів тієї чи іншої релігії, аби бодай когось не образити.
Розкажіть про основу Вашої релігії?
Релігія – це збірка законів для людей, аби вони правильно спілкувалися, жили, розставляли пріоритети. Але є вищий аспект – «санатана дхарма» вічні служіння Богу, стосунки між особою і Богом. Ми прагнемо зрозуміти хто ми у цьому світі, адже тіло – тимчасове, а душа людини вічна. Те, що рухає тілом і є наша сутність. Веди пояснюють, хто ми, а саме - вічні душі.
Кожна жива істота прагне до вічності, знань і щастя. Принцип пошуку щастя є притаманним будь-якій істоті, тварини отримують його одним чином, люди - іншим. Хтось шукає щастя у музиці, різноманітних заняттях, хтось - у наркотиках і алкоголі. Принцип пошуку щастя – це природа душі.
Щастя полягає у пошуку вічності. У матеріальному світі усе щастя є обмеженим, воно рано чи пізно закінчується. Наприклад є торт, але ви можете з’їсти тільки шматок, адже тіло обмежене.
Також ми прагнемо пізнання і очищення. Коли народжується істота, вона чиста, як крапля води. Але потім ця крапля доторкається до землі, і забруднюється. Тільки сонце може очистити її знову, випаривши своїми променями. Саме духовне очищення може очистити людину.
Є чотири етапи існування : народження, старість, хвороба і смерть. Цей цикл називається санскара. Усі релігії говорять про одне і те саме: є Бог, душа, і зв'язок між ними. Іноді люди спотворюють релігію, і це проблема самих людей, а не релігії. Згадаймо хоча б інквізицію, або, коли люди із гаслами «Аллах Акбар» знищували інших людей, у Корані ж про це не написано.
Які стосунки у Вас з іншими релігіями?
Ми ставимося дуже добре до інших релігій, адже їх створив сам Бог. Сонце усюди одне, але називають його по - різному. Так і Бог, він один, але має багато назв. Тут є хороший приклад про тварин, які дуже часто є розумнішими, аніж люди. В одного пана був пес, чоловік часто змінював костюми, його не впізнавали перехожі, але собака завжди до нього підбігала. Бог проявляється по різному у різних релігіях, а багато з нас, кажуть, що це чужий Бог.
Якими принципами Ви керуєтесь?
Їх усього чотири. Ми притримуємося принципу «ненасилля», тобто не їмо м’яса і риби. Ми керуємося заповіддю «не вбий». Як не крути, споживання м’яса – це вбивство. Ця їжа несе із собою смерть. Усі люди по своїй природі вегетаріанці, у нас травна система не розрахована на м’ясні продукти. М'ясо погано перетравлюється організмом, і це факт. Також ми не вживаємо алкоголь і наркотики, часто люди п’ють за здоров’я когось, вбиваючи себе. Також ми проти азартних ігор, адже людина має бути вільною від таких пристрастей. Ну і останній принцип – це супротив незаконним статевим стосункам і зрадам. Ідея зради руйнує сім’ю.
З чого почався рух вивчення Вед на території України?
На теренах Радянського Союзу ці вчення почали поширюватися у кінці 80-их років. Вони зацікавили людей, адже людина завжди хоче знайти своє місце у цьому світі, зрозуміти, у чому полягає суть життя. Це одна з ознак розумної істоти. Тварина живе двома принципами: їжа і розмноження, у людини окрім цього, є ще й жага до знань.
А як щодо Закарпаття?
На Закарпатті знайомитися з Ведами почали у 1989 році. На сьогодні в Ужгороді цікавляться рухом, читають відповідну літературу близько 200 осіб, з них близько 60 - стали на цю стежку. Приходять абсолютно різні люди, однак більшість – молодь. Центр Ведичної культури в Ужгороді функціонує три роки, приходять до нього найрізноманітніші люди. Зазвичай усюди люди з однаковими проблемами, однак вони різняться на емоційному рівні.
Як жити «духовним» у цілком матеріальному світі?
Зараз більшістю людей керує матеріальне. Західна філософія – це філософія гедонізму. «Їж, пий, розважайся, бо живеш один раз» - це спричинило те, що люди намагаються витиснути з тіла максимум, забуваючи про вічність. Дуже важлива для наших людей духовна освіта, однак її важко здобути. Люди не думають про свою карму (універсальний закон дії та наслідків), про те, що за вчинки доведеться відповідати.
Ви кажете про карму, а як людям можна думати тільки про хороше і творити добро, коли ми живемо у країні з важкими умовами?
Карма не тільки є у певної людини, але й міста, вулиці і родини. Слід завжди намагатися робити усе залежне від себе, адже країна складається з людей. Один мудрець колись сказав: хочеш змінити країну, зміни місто, хочеш змінити місто – зміни село, хочеш змінити село – зміни вулиця, хочеш змінити вулицю – зміни будинок, хочеш змінити будинок – зміни родину, хочеш змінити родину – зміни себе. Усе залежить не від тих, хто очолює країну, а від кожного з нас.
І потім на кожного чекає реінкарнація…
Раз на 7 років клітини тіла перебудовуються повністю, це довели вчені. Після смерті душа також перевтілюється. Згідно з Ведами, у Всесвіті існують 8 млн 400 тисяч форм життя. Ми отримуємо тіло залежно від того, ким ми були у минулому житті. Якою дорогою ми будемо йти, залежить від нас, і від цієї дороги залежить ким ми будемо у наступному житті.
Зараз активного обговорюється грудень 2012 і пророцтво Майя, що ви скажете?
Вони іноді говорять про цикли і епохи. У кожній епосі є часткове руйнування, але це не означає, що настане кінець. Цей процес відбувається постійно, колись один німецький генерал вже сказав, що «війна – це гігієна світу». Як людина ставиться до природи, так вона їй і відповідає. Ми самі усе руйнуємо.
Чи погоджуєтеся Ви з тим, що за гріхи батьків платять діти?
Ні, відповідаємо за свої поступки ми індивідуально. Це тільки наша відповідальність. Хтось робить це у цьому житті, інші – у наступному. Але відповідати доведеться за усе.
Зараз по телебаченню багато програм про екстрасенсів, як Ви до такого ставитеся?
Так, дійсно є такі люди, з незвичними здібностями. Це називається сенсорика. Веди радять такі можливості використовувати у служінні Богу, але люди використовують це в більшості для себе, стаючи матеріалістами.