
1952 року на Закарпатті обурювалися звірствами США у війні, вшановували Гоголя, перевершували сільськогосподарські рекорди
Як уже повелося в країні Рад, власні проблеми мали цікавити її громадян лише в останню чергу. Насамперед же всяк мав перейматися подіями у боротьбі за перемогу комунізму в усьому світі. 1952 року полем бою між світлим комунізмом і чорним капіталізмом став безмежно далекий від Закарпаття Корейський півострів.
За повідомленням «Жеміньжибао»
Громадянська війна між двома половинками Корейського півострова – Південною й Північною – стала ледь не першим серйозним протистоянням між США й Радянським Союзом після Другої світової війни. Звісно, конфлікти між двома гегемонами світу на території третіх країн були й раніше, однак Корейська війна стала практично відкритим збройним протистоянням, хоча СРСР, на відміну від США (війська яких брали участь у бойових діях в складі миротворчих військ ООН), відкрито в операціях участі не брав. Нагадаємо, що війна, яка розпочалася 1950 року нападом комуністичної Півночі на Південь, назрівала ще з 1945 року, коли півострів розділили, умовно кажучи, між Америкою й Росією. Відтоді уряди обох країн неодноразово заявляли про необхідність возз’єднання єдиної держави під своїм, звісно, керівництвом.
Зрештою, 1950 року Сталін, почувши заяву з боку США, що Корея не входить до сфери інтересів цієї країни, піддався на вмовляння Кім Ір Сена й дав згоду на збройний конфлікт, який розпочався 25 червня 1950 року переходом кордону північнокорейськими військами. Сама війна, нагадаємо, тривала понад три роки і завершилася вже після смерті Сталіна. Щоправда, офіційного примирення немає досі.
Проте особливо агресивна агітаційна атака на власних громадян у СРСР розпочалася саме 1952-го – у третій рік війни. Саме в цей час рубрика «Газета «Жеміньжибао» повідомляє» стала повною мірою «годувати» закарпатських читачів настільки кривавими описами звірств американців у Північній Кореї, що їх хоч одразу можна використовувати у фільмах жахів. У ті ж часи вони мали остаточно переконати громадян, що з північнокорейськими соціалістичними товаришами воюють насправді звірі в людській подобі. «Військовополонених обливають бензином, а потім підпалюють, у них виривають нігті, їх тіла палять розпеченим залізом, – розповідали зі сторінок газет. – Особливо по-страшному ставляться до жінок. У багатьох випадках їх спочатку ґвалтували, потім відрізали їм груди, виривали руки й ноги, тоді спалювали живцем».
Імперські агенти на Закарпатті
Та, звісно, антиамериканська пропаганда не обмежувалася газетними повідомленнями. Закарпатці особисто мали висловити свою позицію щодо подій у Кореї, а саме – виступити на мітингах. Тому, наприклад, на початку квітня 1952-го в Ужгороді «понад 700 представників інтелігенції зібралися на мітинг, щоб заявити свій рішучий протест проти злодіянь американських агресорів, які застосовують бактеріологічну зброю в Північній Кореї та Північно-Східному Китаї». Прізвища тих, хто виступав на мітингах з осудом імперіалістів, можуть здивувати сучасне покоління. «Американські агресори поставили перед собою страхітливу мету – винищити волелюбні народи!» – безапеляційно заявляв директор ужгородського вчительського інституту Ф.Гужва. «За заподіяними злодіяннями вони залишили далеко позаду своїх попередників – гітлерівських катів!» – ще крутіше продовжував видатний наш художник Йосип Бокшай.
Зрозуміти знаних митців Закарпаття не важко. Навіть якщо вони не вбачали в американцях таких нелюдів, говорити, очевидно, мали те, що «треба» заради можливості спокійно жити й працювати. А зрештою, в умовах, коли у вуха вливають нескінченний струмок пропаганди, альтернативної ж інформації взяти ніде, мимоволі повіриш, що всі дописи про США – правдиві.
Можливо, крайові пропагандисти взяли до уваги давню закарпатську рису дбати про своє й не надто цікавитися тим, що хтось діє далеко від «моєї хати», а можливо, просто в пропаганді використовувати потрібно всі методи, проте паралельно з вище описаними випадками, місцева преса розпочала активно друкувати матеріали на тему «Підступи американських імперіалістів на Закарпатті після Першої світової війни».
З публікацій ми дізнаємося, зокрема, що «Представники з Білого дому та Уолл-стріт давно шукали шляхи, щоб проникнути на Закарпаття... Американські агенти діяли в краї через фінансованих ними прикажчиків, роль яких виконувала чеська буржуазія на чолі з Масариком». Через деякий час американці в чехах розчарувалися і «встановили прямий зв’язок між Нью-Йорком та Ужгородом». Чому ж наш край був таким важливим для США? Автори на це охоче відповідають. По-перше, Закарпаття – це ринок дешевої робочої сили. По-друге, «око Росії, яке дивиться через Карпати в Середню Європу, треба закрити». «Агенти американських імперіалістів і представники Антанти були організаторами всіх (!!! – Авт.) страхітливих злочинів і знущань із трудящих, вбивств і шкідництва, які проводилися тоді на Закарпатті», – підсумовував пропагандистський лектор на лекції для працівників ужгородському міськкому КП (б) України.
Заради справедливості варто зазначити, що в США відбувалася не менш запекла антирадянська пропагандистська війна, ніж у нас антиамериканська, і зрештою в 50-ті роки комуністи (чи «коммі», як говорили схильні до скорочень слів американці) перетворилися на дитячу страшилку – такого собі Бабая. Агітаційні війни розпалювалися зі страшною силою і в наступні роки лише набирали дедалі більших розмірів...
Роки минають – проблеми вічні
Не дивно, що з такими світовими пристрастями власне життя закарпатців відходило на другий план. Тим більше, у нас під мудрим керівництвом обласних, республіканських і загальнодержавних вождів все було якнайкраще. «Понад 1/3 колгоспів – мільйонери! Юлія Мишко, ланкова колгоспу ім. Хрущова Ужгородського округу зібрала кукурудзи на площі 10 га по 126 центнерів із кожного. Ланка Емми Домокош із Мужіївського винрадгоспу виростила по майже 129 ц винограду на 20 га. Свинар артілі «Сталінський шлях» Ужгородського округу Олександр Сітказієв одержав і виростив від 10 свиноматок 267 поросят. Павло Дойко, знатний чабан колгоспу ім. Хрущова, від 100 вівцематок отримав 167 ягнят і по 6 кг вовни від кожної вівці, за що отримав премію – 30 ягнят. Усіх цих людей виховала партія, колгоспний лад!» – бадьоро звітував головний комуніст області Іван Компанець. Він закликав працювати й працювати, знову наголосив на важливості вирощування чаю (саме 1952 року отримали перший його врожай), не забувати, що Закарпаття – край садівництва й виноградарства. Також перша особа краю наголосила на потребі використання енергії численних водних артерій Закарпаття, будуючи гідроелектростанції. Як бачимо, пріоритети відтоді в нас не сильно змінилися...
Були, проте, й проблеми. Чимало газетної площі 1952 року зайняло висвітлення слабкого рівня володіння російською й українською мовами в угорських школах. Ця проблема стала предметом численних зібрань освітян, дискусій, семінарів і критичних статей. «Більшість дітей за 5–6 років навчання не навчилися по-російськи ні читати, ні писати», – говорили чиновники від освіти й покладали головну вину за це на недбалих вчителів і байдужих директорів шкіл. «До угорської школи в
с. Четово прийшов молодий учитель товариш Дьюлай. Побачивши, що учні зовсім не знають російської мови, він звернувся до директора школи товариша Смоланки й попросив дозволу розпочати навчання з самого початку. На що дістав відповідь: головне, час займайте!» – лише один із наочних прикладів сумної ситуації. Одне слово, і в цій площині за майже 60 років нічого не змінилося...
Гоголь ай закарпатці
Як і нинішнього 2009-го, 1952-й пройшов під знаком Миколи Гоголя. Весь Радянський Союз відзначав 100-річчя з дня смерті видатного письменника. Щоправда, тоді дискусій на тему, російським автором є Гоголь чи українським, не виникало – звісно, що російський! Причому Микола Васильович зіграв надважливу роль у збереженні в закарпатців прагнення возз’єднатися з рідним українським і братнім російським народами, розвитку української й закарпатської літератури. Принаймні про це писали місцеві автори. «Українська література розвивалася під благотворним впливом прогресивної літератури великого російського народу. Надзвичайно велику роль у розвитку української літератури відіграв геніальний російський письменник М. В. Гоголь», – пояснював доцент УжДУ П. Пономарьов. «На творах Гоголя закарпатці вчилися любити Русь, Україну, їх славне минуле. «Ноздрьови, Плюшкіни, Собакевичі мали своїх спільників і в Закарпатті – Шенборн, Вірані, Новак, Плотені», – доповнював письменник Іван Чендей. У тодішніх традиціях до річниці в області проводили робітничі, комсомольські й інші зібрання, присвячені творчій спадщині Миколи Гоголя.
Хоча більш актуальною літературною подією стали відвідини краю українським поетом Максимом Рильським. Закарпаття настільки вразило Максима Тадейовича, що після повернення додому він написав цикл віршів «Карпатські октави».
У 1952 році в Ужгороді архітектори Євгеній Вальц, Еміл Еґреші та Шандор Каваш завершили будівництво спортивного комплексу «Авангард». З того часу там щорічно проводилися змагання з легкої атлетики, волейболу, тенісу. Для головної команди області ФК «Закарпаття» «Авангард» став рідної ареною на багато десятиліть. Аж до минулого року, коли нове керівництво стадіону примусило команду (сподіваємося, тимчасово) перебратися до Мукачева...