Чопська митниця оприлюднила проект наказу “Про затвердження “Технологічної схеми порядку та строків проведення митних процедур щодо товарів (вантажів), які переміщуються вантажними залізничними поїздами у зоні діяльності митного поста “Батьово”
Аналіз регуляторного впливу проекту наказу “Про затвердження “Технологічної схеми порядку та строків проведення митних процедур щодо товарів (вантажів), які переміщуються вантажними залізничними поїздами у зоні діяльності митного поста “Батьово”
1. Визначення та аналіз проблеми,
яку буде розв’язано шляхом державного регулювання
Митним кодексом України, затвердженим Законом України від 11.07.02 № 92-IV, на структурний підрозділ митниці покладається здійснення в установленому порядку проведення митного контролю щодо товарів (вантажів) транспортних засобів, майна, які переміщуються вантажними залізничними поїздами у зоні діяльності митного поста “Батьово”, а також виявлення та припинення випадків їх незаконного переміщення.
Процедура пропуску через митний кордон України товарів (вантажів), транспортних засобів, майна передбачає залучення ряду посадових осіб різних контрольних служб при оформленні відповідних документів на перетин митного кордону та є, в деякій мірі, новою у системі правовідносин між державою і суб’єктами, які переміщують вантажі через митний кордон України, отже потребує чіткого визначення їх прав та обов’язків. У цьому сенсі важливим є нормативне врегулювання порядку взаємодії працівників митної служби України із різними службами при здійсненні митного контролю товарів (вантажів), транспортних засобів, майна які переміщуються вантажними залізничними поїздами у зоні діяльності митного поста “Батьово”. Дана процедура повинна бути чітко визначена, тому виникає необхідність забезпечення взаємодії вказаних вище суб’єктів правовідносин, яка б не виходила за межі встановлених законодавством вимог.
Дія Технологічної схеми поширюється на всіх фізичних та юридичних осіб, що переміщують залізничним транспортом через митний кордон України товари (вантажі), транспортні засоби, незалежно від форм власності, юридичного статусу, місцезнаходження, наявності відповідних пільг тощо.
2. Цілі державного регулювання
Метою регулювання є нормативно – правове забезпечення діяльності посадових осіб митної служби України та порядок їх взаємодії з іншими державними контрольними службами, що здійснюють різні види контролю в зоні діяльності митного поста «Батьово», або беруть участь у забезпеченні режиму в зонах митного контролю вантажів, які перетинають митний кордон України.
Запровадження Технологічної схеми призведе до:
- впорядкування механізму документообігу при декларуванні, митному контролю та оформленні товаросупровідних документів на вантажі, що переміщуються залізничним транспортом у зоні діяльності митного поста “Батьово” ( з урахуванням Порядку взаємодії митних органів і залізниць України під час переміщення через митний кордон України товарів (вантажів) залізничними вантажними поїздами затвердженого наказом державної митної служби України й Міністерства транспорту України від 30.03.2001 № 231/174 (у редакції наказу Держмитслужби України й Мінтрансу України від 28.05.2004р. № 399/442);
- прискорення вантажопотоку товарів, що переміщуються через державний кордон України за рахунок врегулювання порядку взаємодії працівників митної служби України із різними службами при здійсненні митного контролю товарів (вантажів), транспортних засобів, майна які переміщуються вантажними залізничними поїздами у зоні діяльності митного поста “Батьово”.
3. Визначення та оцінка
прийнятних альтернативних способів досягнення цілей, аргументація переваг обраного способу:
В якості альтернативи до запропонованого регулювання можна розглянути збереження існуючої ситуації. Це призведе лише до заглиблення існуючої проблеми й жодним чином не сприятиме її вирішенню.
Досягнення зазначених цілей можливе лише шляхом запропонованого державного регулювання, оскільки його прийняття призведе до зменшення втрат часу суб’єктів господарювання та фізичних осіб для оформлення документів на вантажі, які переміщуються через митний кордон України на 10 %, збільшення кількості переміщених вантажів через митний кордон України ( н-д, у 2007р. - 5 750 тис. тон, у 2008 р. - 5755тис. тон в порівнянні з 2005 р.- 5533,76 тис. тон, 2006р. – 5746,7 тис.тон, збільшення кількості переміщених транспортних засобів через митний кордон України (у 2007р. -182520 , у 2008р. – 182750 у порівнянні з 2005р. - 172975, з 2006р. – 181886).
Через удосконалення механізму взаємодії працівників митної служби України із різними службами при здійсненні митного контролю очікується збільшення кількості виявлених порушень митних правил (у 2007р. – 30 порушень, у 2008 р. – 32 проти 21 порушення - у 2005році та 28 – у 2006 році).
4. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми
Представлений проект регуляторного акту передбачає встановлення основних завдань посадових осіб митної служби України, залізниці та інших державних суміжних служб, що здійснюють різні види контролю на ділянках митного контролю при оформленні вантажів, які переміщуються залізничним транспортом через пункт пропуску “Саловка”, їх функціональних обов’язків щодо оформлення документів на право переміщення через митний кордон України, відповідальність, а також визначає вимоги щодо організації їх роботи та порядку взаємодії.
У разі прийняття цієї Технологічної схеми буде упорядковано процедуру спільного огляду вантажів та рухомого складу залізниці, їх декларування та митне оформлення, а також документообіг на вантажі, які знаходяться під митним контролем і переміщуються залізничним транспортом у зоні діяльності митного поста “Батьово”, визначено права та обов’язки учасників здійснення оформлення документів, та встановлено порядок їх взаємодії.
Акт доводиться до відома суб’єктів відносин через засоби масової інформації шляхом розміщення у офіційних друкованих засобах масової інформації (газета «Новини Закарпаття») та на офіційних електронних сайтах Держмитслужби України та інформаційному порталі «www.mukachevo.net», що значно підвищить рівень поінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб стосовно основних положень регуляторного акта.
5. Обґрунтування можливості досягнення
визначених цілей у разі
прийняття проекту Технологічної схеми
Впровадження цього регуляторного акту дозволить упорядкувати діяльність посадових осіб різних контрольних органів у зоні діяльності митного поста “Батьово”. Регуляторний акт досягне своєї мети, якщо:
- діяльність всіх суб’єктів, які причетні до оформлення документів на право перетину митного кордону України, буде здійснюватись в повному обсязі у відповідності до цієї Технологічної схеми;
кількість скарг громадян ( учасників ЗЕД ), вантажі яких переміщуються залізничним транспортом, з приводу порядку оформлення документів та втрати часу на цю процедуру буде зведено до мінімуму.
Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта полягає у рівні дотримання чинного законодавства сторонами взаємовідносин.
Шкоди у разі настання очікуваних наслідків дії акта не передбачається.
Контроль та нагляд за додержанням вимог проекту посадовими особами підрозділів служб державного контролю в пунктах пропуску покладено на Кабінет Міністрів України, центральні органи виконавчої влади (їх територіальні органи) відповідно до їх компетенції.
Періодичність контролю визначається планами контрольної роботи відповідних служб.
6. Визначення очікуваних
результатів прийняття акта із застосуванням
методу аналізу вигод та витрат
Впровадження цього регуляторного акту дозволить забезпечити прискорення оформлення товаросупровідних документів на право перетину митного кордону України товарів (вантажів), транспортних засобів, майна які переміщуються залізничним транспортом через пункт пропуску “Саловка”.
Об’єкт впливу Витрати Вигоди
Держава Додаткових витрат не зазнає
Збільшення надходжень до державного бюджету (на 1,02% у 2007р., на 1,32% у 2008р.)
Загальне прискорення вантажопотоку (на 0,35% у 2007р. та на 0,47% у 2008р.)
Громадяни Витрат не зазнають
Зменшення часу на оформлення документів на право перетину митного кордону України товарів (вантажів), транспортних засобів, майна (у 2007р. – на 7%, у 2008р. – на 10%)
Суб’єкти господарської
діяльності Витрат не зазнають
Для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності:
зменшення витрат часу на оформлення товаросупровідних документів на право перетину митного кордону України товарів (вантажів), транспортних засобів, майна (у 2007р. – на 7%, у 2008р. – на 10%)
Зменшення простою рухомого складу залізниці, економічне використання локомотивів
.
Оскільки втрат від запровадження регулювання не передбачається, його прийняття слід вважати доцільним.
7. Обґрунтування запропонованого строку дії акта
Строк дії акта не обмежений.
8. Визначення показників результативності регуляторного акта
№ з/п Назва показника Прогнозне значення станом на 2007р.
Прогнозне значення на 2008р.
1 розмір надходжень до державного ( від нарахувань єдиного збору) 170000,00 грн. 170500,00 грн.
2 розмір часу, що витрачатиметься суб`єктами господарювання та фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта 140 хв.
(зменшення на 7 %) 135 хв.
(зменшення на 10%)
3 рівень поінформованості суб`єктів господарювання та фізичних осіб з основних положень акта вище середнього вище середнього
4 кількість переміщених вантажів через митний кордон України 5 750 (тис. тон). 5 755 (тис. тон).
5 Кількість переміщених транспортних засобів через митний кордон України 182520 182750
6 кількість скарг громадян та суб’єктів господарювання ( учасників ЗЕД ), вантажі яких переміщуються залізничним транспортом 3 3
7 Кількість виявлених порушень митних правил
30 32
9. Заходи за допомогою яких здійснюється відстеження результативності акта
Строк проведення базового відстеження результативності акта - до набрання чинності даним регуляторним актом.
Строк проведення повторного відстеження результативності акта через 2 роки з дня набрання чинності даним регуляторним актом.
Періодичність відстеження – раз на кожні три роки починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності.
Для такого відстеження використовуватимуться статистичні дані.