Бейла Барток слухатиме фольклор на перилах ужгородської набережної (ФОТО)

26
1

Скульптор Михайло Колодко презентує ескіз міні-статуї угорського композитора та збирача фольклору Бейли Бартока.

Сьогодні, 1 травня, виповнюється рівно 120 років з того дня, як в нинішній угорській школі м.Виноградова відбувся перший концерт молодого, на той час 11-річного композитора Бейли Бартока. Увічнити композитора, створивши його міні-постать, готується скульптор Михайло Колодко, відомий своїми численними проектами, а надто - резонансними міні-постатями на перилах ужгородських набережних. Вони вже поступово стають його візиткою.

Дата першого концерту, на якому грав молодий Барток, стала історичною: її можна вважати початком музичної кар’єри молодого композитора, який з часом зміг позмагатися у своїй музичній славі з самим Ференцом Лістом.

Оскільки саме на Закарпатті, у Виноградові, пройшли молоді роки славетного угорського композитора, піаніста, диригента та фольклориста, то в бажанні увічнити його славу і розповісти про дотичність нашого краю до долі Бейли Бартока Михайло Колодко взявся створити міні-скульптуру композитора-фольклориста. Поки що готова тільки версія скульптури з пластиліну: маленький, дещо гротескний, але цілком серйозний і замислений Бейла Барток сидить, тримаючи у руках фонограф Едісона. Саме завдяки цьому пристрою, який Барток возив угорськими селами, фольклористу вдалося зібрати грандіозну колекцію угорської народної музики.

Саме вона лягла у основу його числених творів. І саме завдяки цій колекції нині угорські пісні і мелодії танців є доступними для нас. Хтозна, можливо, слухаючи народні угорські пісні сидить Бейла Барток на вильоті вулиці Корзо на набережну Незалежності (колишню – Рошковича). На думку автора – фонограф у його руках найбільш повно і яскраво передає сутність цієї історичної постаті. Подібною діяльністю, до речі, займався і колега Бартока – Золтан Кодай. І свою музику теж базував на фольклорі. Твоір Золтана Кодая «Танці з Галанти» ужгородці зможуть почути 7 травня у виконанні Будапештського національного філармонічного оркестру, що дасть єдиний концерт в Ужгороді. Як і один із творів Бейли Бартока.

Відливатимуть скульптуру, ймовірно, в Угорщині. Скульптор має намір вступити у перемовини щодо цієї можливості з угорським консульством в Ужгороді. Адже Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї вже знайомий з роботами цього автора, запрошував його до співпраці у сенсі «будуть цікаві ідеї – звертайтеся, допоможемо чим зможемо». Литво у Будапешті є більш точним і деталізованим, аніж в українських ливарнях.

Стосовно того, що хто ж із уже готових міні-скульптур сяде на ужгородських перилах першим – Ференц Ліст, Швейк а чи Бейла Барток, то Михайло відповідає спокійно:

– На все є свій час. Бронзовий Ліст уже в моїй майстерні. Сьогодні я приміряв гіпсову фігурку до перил біля Закарпатської обласної філармонії. Бронзова ж фігурка - ще не покрита патиною і є не дуже виразною. Потребує ще шматка роботи. Наразі вона чекає на приїзд до Ужгорода Угорського симфонічного оркестру 7 травня. Саме у цей день маю намір встановити її. Тобто першим з’явиться на перилах Ліст. Швейкова дата (Мукачево нет писало про цю фігурку) – 8 липня, коли до Ужгорода на запрошення Павла Чучки приїдуть гості з Чехії. Для них Павло Павлович замовив копію фігурки, яка вмоститься у селі, де зараз мешкає онук Ярослава Гашека. Ужгородська ж фігурка всядеться на Київській набережній на прострелених у другу світову війну перилах. 

– Ти ж знаєш, що дехто піддає сумніву автентичність цих пошкоджень кулями. Мовляв, ці перила не прострелені, а… не знаю що, просвердлені пізніше?

– Я вбачаю головною роллю цієї скульптурки саме збереження цих перил – шматочка історії Ужгорода. Так, знаю що лунали сумніви. Начебто, перила більш пізнього періоду, що пошкодження на них не від куль. Навіть не сперечатимуся про це. Ні, ні і ні! Подивіться старі фото. Вивчіть історію Ужгорода. Для чого піддавати сумніву очевидне?! Саме тому, що ці перила не цінують як частку історії – їх можуть відрізати, знести, знищити за першої-ліпшої «реставрації». Сподіваюся, фігурка Швейка їх убереже.

 

А бронзовий Барток ще не прикріплений до жодної дати. Частково це пояснюється ще й жахливим станом перил на набережній, зокрема біля лінгвістичної гімназії, де планується встановити міні-статую Бартока.

Перила слід закріпити та реставрувати, аби встановлений на них пам’ятник міг стояти століттями і розповідати про славну історію Срібної Землі. 

Коментарі

Я
ян

класно вду як в європі підтримую

Читайте також