DJ-культура Закарпаття

60
2

Портал «Мукачево.net» спробував розібратись у клубній культурі краю.

З 2001 року, за рішенням ЮНЕСКО 9 березня святкують міжнародний день диск-жокея.

Цьогоріч Закарпаття теж долучилось до глобальних святкувань:  навіть у будній день в обласному центрі відбудеться одразу декілька DJ-парадів.

Портал «Мукачево.net» спробував пригадати, як і звідки все починалось.

R’n’B

Дослівно — ритм і блюз. Коли  R’n’B увірвався на Закарпаття – ніхто вже і не пригадує, навіть затяті «тусовщики». Перші афішні згадки про вечірки цього формату сягають ще 2006 року, коли у «старому Каштані» на Кошицькій запускали вечірки «R’n’B – Електро». Щоп’ятниці до 00.00  тут крутили R’n’B, до 01.30 – «хаус», а потім, як правило, вечірка продовжувалася більш жорстким «електро».

Кілька років R’n’B був неймовірно цікавим напрямком у краї. Та й працювати з ним легше: R’n’B-хіти – це, як правило, всім відомі мотиви, що звучать з телеекранів та по радіо. Під цю музику легко танцювати, навіть не вживаючи «зігріваючих» напоїв. Однак, останнім часом цей рух на Закарпатті дещо «впав у ціні». Цьому є декілька основних причин. По-перше – більшість діджеїв грають однакову музику, хай і з різною технікою. А остання, для закарпатського слухача, як не прикро, не така важлива. По-друге, цей рух почав асоціюватися виключно з малолітніми дівчатами в коротких спідничках.

Цей напрямок у Закарпатті досі залишається перспективним, але розвивати його доволі важко і затратно. До прикладу, не кожен клуб має можливість викласти близько 10 тис. євро за запрошення справжньої R’n’B зірки. Інакше, одні й ті самі лиця та мотиви. 

Techno

Техно наразі вважають одним з найбільш перспективних для Закарпаття напрямків. Популярності він завдячує виноградівському JJ клубу, який неодноразово привозив сюди зірок світового масштабу: Том Крафт, Дасті Кід, Ксенія Бєляєва. 

Ще за часів існування X-club, техно «оселилося» в Ужгороді. Згодом ця тема дещо занепала, а «навесні 2009 року група активних творчих молодих людей об’єднали свої зусилля для створення UTC (Uzhgorod Techno Culture) – проекту, цілі якого: просування електронної музики в маси, знайомство ужгородців з творчістю андеграундних діджеїв, формування хорошого смаку до якісного відпочинку», – так позиціонують себе самі хлопці з промо-групи. Стилі, в яких вони як риба у воді – це  electronica, electro-tech, minimal, tech house, deep techno, techno, progressive, house, breakz. Разом з клубом B'fly привезли таких зірок, як Oliver Koletzki та Martin Eyerer. Тож не дивно, що саме їх визнано найкращим промо-проектом за версією молодіжного рейтингу року.

Trance

Серйозно за просування транс-культури в Закарпатті взялися рік тому, коли Євген Гук, він же X-elent вирішив ініціювати цілий рух активістів. Так і з’явилась промо-група «Trance emergency», яка показала, що транс буває не тільки комерційним. Хлопці відкрили закарпатській публіці «теч-транс», «прогресів-транс» і «апліфтінг-транс». Також за перший рік існування промо-групи на хвилях закарпатського радіо-простору з’явилося радіо-шоу Trance emergency radioshow by X-elent. Цей продукт вже встигли високо оцінити провідні саунд-продюсери України, визнавши його одним з найякісніших на Західній Україні.

Drum & Bass

Найбільш яскравим представником напрямку на Закарпатті вважається Redco – проект, створений українським діджеєм та продюсером Tailor ще на початку 2002 року. У 2003-му його трек «CYBER» вперше записується на українському лейблі «VIRUS» у збірнику «UA DRUMANDBASS». З часом проект «REDCO» стає відомим як найбільш успішний андеграундний проект в Україні. У 2006 році Redco, як діджей, представляє Ужгород на найбільших D’n’B фестивалях країни. У цей же період Redco вперше записується на закордонному лейблі «RESPECT», а декілька його пісень звучать у популярному російському радіошоу «Піратська станція». У тому ж році він випустив спільний альбом із Dj Tapolsky і отримав визнання як один з кращих dj-ів України.

Саме Redco Закарпаття завдячує створенню промо-групи Zenith і їх культових для Закарпаття вечірок. Так, у 2008 було презентовано чи не найбільшу подію в світі електронної музики Закарпаття на той час – фестиваль С-CLONE (Циклон), який відразу знайшов юрби поціновувачів.

Втім, наступний проект промо-групи – «Свободный город» – був значно менш успішним.

GOA

Це напрям в сучасній електронній музиці, що зародився наприкінці 80-х років в провінції Гоа, Індія. Пік популярності Гоа на Закарпатті припадає на 2005 рік, а започаткувався він тут ще за часів «Армагедона» (тепер клуб «Бабалу»). Гоа – досить швидка музика і її важко сприймати без «допінга». Щоб розуміти цю Гоа, треба бути «в темі».  Людей, що люблять  цю музику, зазвичай, можна впізнати за зовнішністю. Вони, не рідко, мають своєрідний, трохи неформальний стиль, дещо схожі на хіпі.  Ще з 2002 році у Лумшорах проходили вечірки формату openair. В ті часи один з організаторів фестивалю Petrix запевняв, що Ужгород  вважають столицею гоа-трансу. Напевно, тому, що тут намагалися зберегти справжній дух гоа, а не перетворювати все на бізнес і «попсу». Сьогодні Гоа на Закарпатті майже помер як напрямок.

Chicarrones

Так вже склалося, що чи не найбільшою популярністю в Ужгороді користуються тематичні вечірки, коли публіка приходить не так на запропонований музичний стиль, як на тематичну ідею в концепції вечора.

Найбільшого успіху в цьому сягнула промо-група Chicharones. Вже два з половиною роки їхні вечірки одні з найпопулярніших в Ужгороді. В основному хлопці орієнтуються на музику Old School (старі визнані хіти - ред.), деколи, в перемішку з етно-мотивами. Але головна «фішка» – це тематика заходів, що зводять з розуму і змушують тижнями мізкувати над черговим сміливим образом.

***

Отож, 9 березня святкувати є що і кому. Тому не зважайте на будній день та клопоти, і йдіть на звук улюбленої музики.

P.S. Висловлюєм окрему подяку у наданні консультативної допомоги у підготовці матеріалу Едді Павловичу.

Коментарі

С
Серж

Ребята, в 2011 году, миром правит Discp! Yo!

ЕГ
Евеліна Г.

Гоа помер? Відколи???? Вони щороку організовують транс-вечірки і не одну) Кілька років тому навіть триденнний фест зробили в Ужгороді)

Читайте також