До зими готові, однак тепла можемо і не дочекатися

7
0

Міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Олександр Попов у вівторок заявив про 99%-ву готовність України до опалювального сезону. Але ця готовність знову тільки у десь замінених трубах, котлах, котельнях. Кардинально нічого не змінилося, хоча уряд Віктора Януковича проголошував тотальну модернізацію системи теплозабезпечення країни, планував виділити на це кошти. І не тільки планував – навіть виділив…

 

За словами голови нашої ОДА Олега Гаваші, декілька нарад у міністерстві ЖКГ присвятили темі субвенцій на ремонт і реконструкцію теплових мереж.  На місцевому рівні в усіх областях точилася боротьба, які ж об’єкти включати. І раптом усі плановані 400 млн. грн. розподілили на Донецьку, Луганську, Харківську області, а всім іншим 24 регіонам надіслали телеграми: шукайте кошти самі. Напередодні виборів Кабмін затвердив державну програму реформування ЖКГ, але навіть у такий важливий для піару і популізму час людям так і не пояснили, у чому ж масштабність і революційність, а тим більше, яка реалістичність планованих змін.

 

Можливо, грітимемось лише думкою про борги

Після виборів стало ще тривожніше – Росія знову натиснула на кнопку газового шантажу: борги, ціни, перекриємо кран. І якщо про зростання тарифів заговорили глухо, то про те, що газ можуть і не включити за борги – на повний голос.

Відтак, мерзлякувато зіщулившись у холодних квартирах і офісах, згадуємо радянське: опалювальний сезон починається 15 жовтня. Хоча чиновники і реалії котрий рік поспіль нагадують: ця норма давно не діє і опалення (теоретично) включать лише тоді, коли, протягом трьох діб середньодобова температура буде нижчою, ніж 80С. При тому, що ті, хто від’єднався від центрального опалення і встановив індивідуальне, вже у вересні неодноразово хоч на кілька годин вмикали котли.

Поки що жодне підприємство комунальної теплоенергетики області не уклало угоду на постачання природного газу в новому опалювальному сезоні. Борги на 1 жовтня: по Ужгороду – 6,9 млн. грн.,  Мукачеву -  2,7 млн. грн., ОКП „Закарпаттеплокомуненерго”  – 0,5 млн. грн.

Для вирішення питання погашення заборгованості за газ КП „Уж-тепло” оформляє банківський кредит на отримання коштів в сумі 2 млн. грн., 1,5 млн. грн. виділяє Мукачівський міськвиконком для своїх комунальників. Для погашення заборгованості ОКП на черговому засіданні сесії обласної ради планується розглянути питання про дотацію на відшкодування різниці в тарифах. Але це разові ін’єкції аби лишень почати опалювальний сезон – платити мусить кожен споживач. Міні-реформа в Ужгороді, під час якої ліквідували «Ужгородтеплокомуненерго» і створили нові структури без боргів, показала: нове підприємство — «Уж-тепло», на яке припадає найбільше споживачів-квартирників, за рік обросло фантастичними боргами – 8 млн. грн. З іншим КП – «Енергетичні системи Ужгорода» -- дещо простіше: там боргів близько 300 тис. грн. і викрутитись можна, як пояснив заступник міського голови Володимир Бобков, зробивши передоплату за бюджетні організації, які обслуговуються цим КП.

А «Уж-тепло», схоже, перетворюється у «чорну діру» -- на нього було запроектовано кілька програм, навіть отримано державні кошти. Кілька мільйонів гривень, за словами Бобкова, внесло й місто, адже умова надання державних субвенцій – не менш ніж 25% фінансування з місцевого бюджету. Заміна теплотрас, котлів, встановлення лічильників, каже заступник мера, загальмувалося ще й через одіозні тендерні процедури, які діють у нашій державі.

 

«Автономка» вигідна і людям, і владі

Ужгородська влада продовжує підтримувати прагнення людей встановлювати автономне опалення – від’єднання пішло цілими стояками, під’їздами і будинками. І хоч поки дозволи не особливо видаються, але тенденція триватиме, ще й тому, що газ для оптових покупців дорожчий, ніж для індивідуальних. Ужгородська влада запевняє, що наразі користувачам центрального теплопостачання у багатоповерхівках, сусіди яких перейшли на «автономку», тепло не відріжуть, хоча постачати його до окремих квартир й дуже не вигідно. Міський же бюджет поки що знайшов можливість допомогти встановити індивідуальне опалення лише найбільш обездоленим у 7 квартирах в двох будинках.

Хоча… у Міністерстві юстиції знаходиться на реєстрації наказ МінЖКГ про заборону відключення від центрального теплопостачання окремими квартирами, стояками та під’їздами – можна буде лише цілими багатоквартирними будинками. Але оскільки «індивідуалка» дає можливість у 2-5 разів зменшити розмір оплати за тепло, відключатись і переходити на автономне опалення, очевидно, будуть і надалі, хіба що знову нелегально, як це було у попередні роки.

 Та й привид нових тарифів, хоч вони поки що і не запроваджені міською владою, стимулюватиме людей не платити за обігрів вулиць (від котельні до квартири). За словами Володимира Бобкова, Державна інспекція з цін визнала тариф 5,91 грн. за кв.м площі обґрунтованим. Проте якщо вже і нині не платять, то куди ще збільшувати ціну. Тому влада, і не тільки в Ужгороді, буквально волає: оформляйте субсидії!!!

 

Що могли -- зробили

У Мукачеві ситуація з підготовкою до опалювального сезону непогана — як повідомили «СЗ «Паланок» у міськвиконкомі, всі 36 міських котелень та теплових пунктів готові до опалювального сезону, а розрахунки за спожите тепло на рівні 85%.

Загалом же показники щодо виконання планів з підготовки до зими у нашій області ніби й непогані: станом на 1 жовтня будинки готові на 95,1%, відремонтовано 84% покрівель, 92,3% опалювальних систем, 95% систем холодного водопостачання, 88% котелень. У водопровідно-каналізаційному господарстві відремонтовано або замінено 97,7% водопровідних та 96,1% каналізаційних мереж підготовлено 40 водопровідних  (97,6%) і 49 каналізаційних насосних станцій (98,0%) та  83 свердловини (97,6%).  Капітально відремонтовано 98,4% міських вулиць та доріг, середній ремонт зроблено на 97% вулиць та тротуарів. Спеціальна прибиральна техніка підготовлена на 95,7%, заготовлено понад 94% посипкового матеріалу. Майже стовідсоткова готовність по закладах освіти, охорони здоров’я, культури, в соціальних установах. Практичну цінність цих показників покажуть холоди, які вже наближаються.

Годі не згадати й про два проблемні протягом минулого року аспекти: забезпечення мазутом Рахівської районної котельні та теплом військового містечка «Шипка» у Мукачеві. Щодо останнього, можна сказати, проблема «розсмокталася» — поки космічне агентство (міжпланетні простори, наука, майбутнє – які масштаби!)  перебирало колишніх військових, люди самі подбали про себе – мешканці 308 квартир із 460 встановили індивідуальне опалення, 111 квартир  взагалі відмовились та від’єднались  від послуг теплопостачання, у 20 квартирах певний час взагалі ніхто не проживає, решта мешканців також виявили бажання встановити індивідуальне опалення.

Для котельні у Рахові з місцевого бюджету виділили 432 тис.грн. з них: 200 тис.грн. на погашення боргу за мазут, спожитий у минулому опалювальному сезоні,  232 тис.грн. на  часткове придбання твердого та рідкого палива. КП „Рахівтеплокомуненерго” перерахувало постачальнику ТзОВ „Лист” у Лисичанську 222 тис. грн. на поставку 180 тон мазуту, уклало угоду із ГХК „Александріявугілля” на поставку трьох вагонів бурого вугілля.

Власне, до тривоги напередодні кожного нового опалювального сезону ми вже… звикли. Коли подадуть тепло і чи подадуть взагалі, за якими цінами і чи витримають майже півроку експлуатації, подекуди в екстремальному режимі, наші мережі – невідомо. Але ж досі якось було, то, дасть Бог, буде й надалі. Тим більше, що незабаром, вочевидь, матимемо новий уряд, сформований за результатами перемоги на виборах демократичних сил… А ситуацію з підготовкою до зими у нашій області  сьогодні розглядає колегія облдержадміністрації.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також