
Мукачево.net опитало провідних політичних оглядачів краю з приводу ухвалення в першому читанні закону про основи мовної політики.
З самого ранку вівторка, 5 червня парламент ухвалив 234 голосами резонансне рішення щодо так званого мовного питання в Україні.
Згідно з законопроектом, окремі мови нацменшин можуть отримати офіційний статус регіональної мови. На Закарпатті це русинська, угорська та ромська мови.
Трьом провідним експертам краю ми поставили однакове запитання: «Чим загрожує мовний закон Закарпаттю?», і ось які відповіді ми отримали.
Віктор Пащенко, директор Закарпатського інституту політичних досліджень:
– Закарпаттю законопроект не дуже загрожує, але його прийняття – це провокаційна акція, яка емоційно збурює різні частини України, стравлює їх. Щодо Закарпаття, то усі депутати підписали листа, а троє угорських депутатів – ні. Чому? Бо якісь свої цілі переслідують.
Федір Шандор, директор Карпатського центру полінгових досліджень:
– Законопроект Закарпаттю нічим не загрожує, він загрожує Україні. Мовний закон ставить жирну крапку на тій останній ланці, що зв’язувала усі регіони України. Якщо цей закон приймуть остаточно, то Закарпаття розвиватиметься зовсім в іншому контексті, воно займатиме вичікувальну кримську позицію. Я думаю, що президент свій підпис не поставить.
Сергій Федака, професор:
– Українська мова в Україні ледве живе, цей закон її знищить узагалі. На Закарпатті воно не так проблемно, як, скажімо, в Донецькій області. Дуже погано, що в Україні зникає українська мова.