Фахівці Національної академії наук, Українського гідрометцентру і Державного комітету з водного господарства прогнозують, що весняний паводок цього року в Україні буде найвищим за останні 15 років, але не призведе до катастрофічних наслідків, оскільки відповідні служби провели належну підготовку до його проходження.
Про це йшлося сьогодні на прес-конференції на тему: “Прогноз і підготовка до пропуску весняного паводку”, в якій взяли участь заступник голови Держкомводогоспу Микола Бабич, начальник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда і завідувач відділом математичного моделювання навколишнього середовища Інституту проблем математичних машин і систем НАН України Марк Железняк.
Так, Кульбіда підтвердив попередні лютневі прогнози про масштаби можливого паводку. Зокрема, максимальний рівень води в Дніпрі біля Києва очікується 20-30 квітня.
За даними гідрометцентру, в Дніпрі показник кількості води, що проходить за одну секунду через поперечний розріз річки, приблизно 6 тис. кубометрів, що більш як на 4 тис. кубометрів менше, порівняно з рівнем в 1979 році.
«Тобто, ми не чекаємо повторення ситуації 1979 року. Вона буде кращою, ніж було тоді», - сказав Кульбіда.
За його словами, з очікуваною навесні кількістю води цілком здатні будуть впоратися фахівці-енергетики і водники при правильному регулюванні рівня води у водосховищах.
У свою чергу, Бабич повідомив, що у водосховищах, з’єднаних з Дніпром, вже підготовлені вільні місткості на 10,5 куб. км. води, які практично задовольняють необхідні, за прогнозами, потреби для стримування паводкових вод.
«На сьогодні Київське водосховище «спрацьоване» до рівня «мертвого об`єму» – мінімального рівня, до якого можна спускати водосховище. За рахунок цього планується знизити рівень води в Києві при паводку на 1 метр і значно зменшити зони затоплення в районі столиці», - заявив представник Держкомводогоспу.
При цьому він зазначив, що сильно обмежувати проходження води в Дніпрі не можна, оскільки може виникнути проблема з водопостачанням південних регіонів України. Наприклад, кримські водосховища, звідки вода йде для потреб населення, на 80% забезпечуються водою з Дніпра.
Железняк представив на прес-конференції карту рівня затоплення столиці цього року, яку розробили фахівці його відділу. Розрахунок рівня води при паводку проведено з урахуванням карти глибин Дніпра, карти позначок поверхні Києва, карти забудов, карти гребель, а також з урахуванням приватної забудови в Кончі-Заспі тощо.
«Ситуація цього року, за нашими прогнозами, вона приблизно на 1 метр вище, ніж паводок 2004 і 1999 років – найвищі паводки за останні 15 років, але більш як на 1-1,2 нижче, ніж у 1979 р. Якщо говорити про 70-й рік – те нижче на три метри», - сказав Железняк.
Він також повідомив, що згідно з розрахунками Русанівські сади, масиви Позняки, Осокорки і Оболонь не затопить.
Водночас, за даними вчених, значною мірою будуть підтоплені Труханів острів і острів у Венеціанській протоці в Гідропарку. Також затоплення загрожує території в районі сіл Гнедін і Вишеньки біля Києва, які постійно підтоплюються навесні. Ще одне низьке місце Києва, яке часто затоплює, і цього року якому загрожує деяке підтоплення – це Корчувате, де спускається дорога з просп. Науки на Столичне шосе. Разом з тим, Набережна і вулиця Набережно-Хрещатицька, які розташовані на достатньо низькій позначці над рівнем моря і затоплювалася під час паводку в 1970 році, цього року навряд чи будуть затоплені. Приватний сектор у Кончі-Заспі, за греблею, на найбільш низьких ділянках, буде підтоплено.
«В цілому ми не бачимо ситуацію критичною», - резюмував фахівець НАНУ.
Він також сказав, що затоплення не загрожує цього року Бортницькій станції аерації.
На сам кінець Железняк зазначив, що можливе підвищення концентрації радіонуклідів у воді під час паводку через спуск рівня води в Київському водосховищі, де на дні лежать «відходи» Чорнобильської АЕС, буде незначним.
«Не на всяке підвищення треба реагувати... Збільшення буде значно меншим за гранично допустимі норми, оскільки розмиватиметься величезною кількістю води», - зазначив науковець.