
У Росії -- нововведення в правилах для водіїв. У нас – вкотре розмови про необхідність змінити законодавство, «завислий» у Верховній Раді законопроект, як суворіше карати порушників правил дорожнього руху. А ще у нас дві давні біди, оспівані ще Миколою Гоголем, -- дороги та дурні. Останні -- це не лише п’яні і нахаби за кермом, але й недолугі чиновники, які за «дерибаном» не хочуть бачити розбитих доріг, відсутніх дорожніх знаків і зламаних світлофорів. Докладніша розмова про це з начальником УД
— Олександре Олександровичу, статистика вашої роботи – не просто цифри, а людське життя, здоров’я…
— На жаль, так. Цьогорічні показники трохи кращі ніж торік: було 477 ДТП, зараз -- 340, загиблих було 94, цього року — 54, травмованих 394, а торік – 601. Серед інших регіонів України ми в золотій середині -- на 9-12 місцях за різними показниками роботи.
— ДАІ вже тривалий час то реорганізовують, то ліквідовують, то реанімовують. А чи були за рік, відколи ви очолюєте обласне управління, на ваш погляд, потрібні, реформи?
— За останній рік зроблено реорганізацію, зокрема, відмінили міжрайонні відділи, які були сформовані попереднім міністром внутрішніх справ. Наприклад, Мукачівський міжрайонний відділ відповідав за Мукачівський район і місто, Свалявський, Воловецький райони. А тепер прийнято рішення відновити відділення ДАІ в кожному районному центрі. Це більш ефективно, бо є на місці керівники, є відповідні фахівці, які на всі проблеми своєчасно реагують.
— Ваш попередник на посаді нарікав, що не вистачало кадрів. Чи додали штатних одиниць?
— Так, раніше було 400 працівників на всю область, а з моїм приходом додали ще 36, зокрема, на пости ДАІ, яких в області 4 — Ужок, Нижні Ворота, Лазіщина, Сойми.
— І вистачає?
— Треба було б нам ще хоч 50 працівників, бо замало людей на трасах, адже хворіють, ідуть у відпуски, чимало задіяні в супроводах, особливо дітей, які під час канікул багато подорожують організованими групами. Доводиться знімати для цього додаткові наряди.
— На одній з останніх прес-конференцій начальник УМВС області Віктор Чепак зазначив, що не вистачає інспекторів і в самому обласному центрі.
— Щодня в Ужгороді 10-15 ДТП. Найчастіше, на щастя, при цьому немає потерпілих, але йдеться про відшкодування збитків, тому працівники ДАІ мусять виїздити для оформлення. Найбільш складні ділянки забезпечуємо регулюванням. Відтак у наряд іде 6 чоловік в одну зміну, а на таке місто як Ужгород це мало. Треба було б посилити місто 10-20 працівниками.
— І є перспектива?
— Навряд, ми піднімали це питання, в міністерстві відповіли, що хіба за рахунок перерозподілу кадрового резерву, який є в УМВС області. Тобто треба скоротити дільничного або оперативника і ввести посаду інспектора, але на це ніхто не піде, бо ті люди теж потрібні.
— Є Указ Президента про ліквідацію постів ДАІ. Скільки, хоч приблизно, коштувало торік їх відновлення і що буде з ними тепер?
— Важко сказати, але приблизно на кожен пост було витрачено 50 тисяч гривень. Чи не найбільше -- у Нижніх Воротах, де встановлено спецтехніку. Але є Указ Президента і державний департамент ДАІ прийме рішення, що робити з постами. За попередньою інформацією, вони будуть переобладнані на пункти технічної інформаційної, допомоги, можливо, там будуть якісь навчальні класи. Словом, плануємо їх зберегти.
— Наскільки, з погляду безпеки руху, задовільний стан доріг Закарпаття?
— Задовільна лише траса Київ-Чоп, яку нещодавно відбудували македонці. Але і на ній є ділянка — 703-705 кілометр, де неправильно зроблено ухил дороги. Особливо при опадах цей кілометр дуже аварійно-небезпечний. За два останні роки маємо там 6 загиблих. Скажімо, нещодавно загинула молода жінка, щойно відтягли її машину — вилетіла друга, а через десять хвилин ще одна. Так, за годину 3 ДТП на одному місці.
Я дав вказівку зробити і встановити там макет автомобіля ДАІ, аби хоч трохи стримати водіїв, які заїжджають в область. Коли опади, обов’язково виставляємо там додатково наряд інспекторів. Щодо тієї ділянки ми, як кажуть, б’ємо в усі дзвони -- підготували листа голові обласної адміністрації, Облавтодору. Кажуть, виділили на друге півріччя певні кошти…
На всіх дорогах області нині роблять лише ямковий ремонт. І не завжди якісними матеріалами, тобто за кілька місяців дорога знову у жахливих ямах.
Не вистачає дуже багато дорожніх знаків. Наприклад, в Ужгороді необхідно встановити близько 500 дорожніх знаків, які безпосередньо впливають на безпеку руху. Ми писали з цього приводу багато листів керівництву міської ради, але реагування ніякого. Так само зі світлофорами. Вартість одного 100-150 тисяч гривень, а в Ужгороді їх 21 і працюють вже більше 30 років, виробили свій ресурс. Треба будувати стоянки, особливо в Ужгороді. Але люди теж -- у Мукачеві зробили велику стоянку в центрі позаду міської ради, а всі звикли зупинитися біля потрібного магазину. Один, два таких – і вже пробка.
Кількість машин щороку зростає, автомобіль нині не купують лише ті, хто не хоче, адже дають кредити. А дороги ті самі…
— Торік в обласній адміністрації проводилась велика нарада стосовно безпеки дорожнього руху, усім службам було визначено, хто що має робити. Що реалізовано, а які проблеми ще є?
— Буду відвертий, великих зрушень немає. Пишемо листи, приписи, майже півтори тисячі вже у цьому році, а віз, як кажуть, і нині там. Дорожники обіцяють, але, кивають, грошей немає. Залізничники кілька шлагбаумів зробили, в Ужгороді, Мукачеві, але один теж коштує близько 100 тис. грн.
Місяців два тому по всій Україні було кілька ДТП на залізничних переїздах, телебачення висвітлило цю проблему, то і роботи почали проводити. Тобто, знову хрестимось, коли вже грім гримить.
— Усім знали, коли в області працювали «даішники» з іншого регіону. А скількох, наприклад, п’яних ловлять, зазвичай, наші?
— За добу -- близько 25водіїв, які у стані сп’яніння сіли за руль, 500-600 порушників правил руху. Коли були колеги з інших областей, то показники суттєво не відрізнялися. Просто вони чужі, не спрацьовував фактор «кума, свата, брата». Крім того, їх було 10, виїздили 5 екіпажів, брали у кільце кожен райцентр і це було ефективно й ефектно. А у нас так не виходить, бо, скажімо, сьогодні забезпечуємо десять супроводів дітей, двох негабаритних вантажів, а працівників мало.
Ще одна проблема -- не вистачає транспорту. Маємо взвод супроводу, який забезпечує перших осіб держави (як відомо, у нас часто бувають і президенти сусідніх країн), а машинам біля 7 років, виробили свій моторесурс. Ми зверталися в департамент ДАІ, обіцяли допомогти, а поки що підстраховуємось двома-трьома машинами.
— Чи менше п’яних водіїв? Адже засоби впливу почали застосовувати в різних регіонах неабиякі – попросили священнослужителів під єднатися до пропаганди, демонструють зйомки жахливих ДТП…
— Це все не діє. На жаль, як пили, так і п’ють, я в органах ДАІ вже 25 років, можу порівнювати. Тепер просто більше п’яних, бо більше транспорту.
Але небезпека не лише з п’яними -- ми починаємо відпрацьовувати і водіїв у стані наркотичного сп’яніння, є вже навіть такий затриманий. Насправді їх більше, але складно провести медичне освідчення – повинні певні змиви брати, різного роду аналізи робити. Часто лікарі кажуть, що все нормально, чого ви до людини причепилися, а ми ж бачимо: зіниці розширені, поводиться неадекватно, а керує автомобілем.
— Ще одна проблема на дорогах -- скутери, мопеди.Чи врегульовано вже порядок їх використання?
— Не врегульовано. Тому це для нас ще одна з проблем. Їздять і старі, і малі, а з правилами руху навіть не знайомилися.
Нещодавно ми проводили місячник, близько 20 таких засобів пересування щоденно затримували. Відтак люди приносили документи, треба було повертати. Але і те добре, що скутер хоч добу побув на штрафмайданчику і не скоїв ДТП. Візьмемо дані, скажімо, за останню добу: з 5 ДТП -- три за участю скутерів, і так щодня.
— Як, на ваш погляд, це питання можна врегулювати?
— На жаль, на рівні Верховної Ради немає такого рішення, тому будемо, що можливо, робити на місцевому. У Вінницькій області на сесії облради прийняли рішення реєструвати їх у встановленому порядку, проводити курси з правил дорожнього руху. Ми попросили колег, вони передали ці матеріали і ми направили їх на розгляд нашої обласної ради.
-- Кажуть, віднедавна не можна здавати на права екстерном, без навчання у автошколі…
-- Так, наказом міністра з 1 травня це заборонено. Хоча є люди, які самі могли підготуватися і скласти іспити, адже буває, не можуть відвідувати курси, доглядають за хворим, мають маленьку дитину тощо. Але заборонили — треба виконувати.
— А що чути про зміни штрафів для всіх водіїв, введення нових правил?
— Якби запрацювала Верховна Рада і їх прийняла, ввели бальну систему за порушення, підвищили розміри штрафів, це дисциплінувало б водіїв, бо зараз штрафи 8,50 – 17 грн., за водіння у нетверезому стані – 250 грн. Це не серйозно. У сусідніх з нами державах якщо зловили п’яного – колосальна сума штрафу, позбавляють права керування. Дуже хотілося б, аби і у нас прийняли новий закон.
— А як щодо того, хто накладатиме штрафи – далі через суд чи інспектори на місцях?
— Тенденція така, що, можливо, певні статті розглядатиме керівник ДАІ, а основні – суд. Є думка передати такі справи до адміністративного суду.
— Чи очікувати водіям зростання цін, наприклад, за проходження техоглядів?
— Поки що ні. Йдеться, навпаки, про зниження. Скажімо, талони, які коштували 10,80 грн., тепер -- 2,80. Хоча план відрахувань нам не знизили.
— У Мукачеві встановили камери спостереження за ситуацією на дорогах.Чи буде така практика розповсюджуватись і що для цього треба?
— Так, камери встановлено на трьох напрямках, їх виведено на пульт чергового і він контролює в’їзд та виїзд з міста. На жаль, теж є проблема -- нещодавно поблизу Червоної гори камери чи то побили, чи стріляли по них.
Продовжувати встановлювати в інших населених пунктах, думаю, будуть, але це немалі гроші і знову ж проблема міських рад, бо з державного бюджету коштів на це нема.
— Загальновідомо, що правил дорожнього руху треба вчити змалечку.Як займаєтесь «вихованням підростаючого покоління»?
— Кожен працівник ДАІ закріплений за однією школою і обов’язково раз на місяць повинен провести урок з правил дорожнього руху. Спеціальний відділ контролює цю роботу. Торік власними силами ми відновили дитяче ігрове містечко з правил безпеки руху в гімназії Мукачева. Там провели навчання, а нещодавно я там побував і дуже радий, що містечко чудово збереглося. Велика подяка за це директору гімназії. Проводяться і змагання юних інспекторів дорожнього руху. На обласних я теж був, усі команди були у формі, з жезлами. Діти мені тиск міряли, шини накладали – показували як уміють надавати першу допомогу. Перемогла команда ужгородської школи №20. Переможець отримав путівку в “Артек” за рахунок УДАІ.
Дітей якраз і треба вчити, може тоді у нас колись таки виростуть відповідальні громадяни і війна на дорогах не збиратиме такі страшні, як нині, урожаї.