І миш’як лікує

207
0

Санаторій «Гірська Тиса» в Квасах на Рахівщині пропонує оздоровлення за допомогою унікальної мінеральної води

Дивина! До якого куточка нашого Закарпаття не поїдеш, тобі там заявлять: наша мінеральна вода – унікальна! Не лише для краю, а й для цілої України. Мало того – і в Європі схожу «мінералку» знайдеш у ліпшому разі в 2–3 місцях. Найцікавіше, що це чиста правда: в області дійсно існують десятки унікальних за  лікувальними властивостями мінеральних джерел. Одне з них – у селі Кваси на Рахівщині.

Слово миш’як у більшості людей однозначно асоціюється з небезпечною отрутою. Так воно і є. Проте, виявляється, арсен (інша його назва. – Авт.) може бути й корисним. Його лікувальні властивості сповна використовують у санаторії «Гірська Тиса». Якщо ж бути точним, то лікуються не самим миш’яком, а мінеральною водою, яка містить цей напівметал. «Гірська Тиса» спеціалізується на оздоровленні хворих із патоло­гією опорно-рухового апарату й периферійної нервової системи. Така вода, окрім Квасів, є ще на куроті «Ля-Бурбуль» у Франції, у Німеччині та в Росії – на Камчатці й Сахаліні. Її цінність визнали дуже давно. Санаторій у Квасах збудували понад півстоліття тому – 1958 року. Проте тривалий час він не діяв. І ось торік улітку тут нарешті завершили капітальний ремонт – й оздоровчий заклад дістав друге життя. Очолив його заслужений лікар України Іван Біляк.

«З часу запуску санаторію ми вже обслужили майже півтори тисячі людей, що нас дуже тішить, – розповідає Іван Павлович. – Основ­на принада нашого санаторію – це миш’якова вода. Науковці довели, що наша мінералка містить миш’як і вуглекислоту в такій концентрації, що лікує хвороби, пов’язані з опорою й рухом. У нас одужують люди, що мають проблеми з хребтом, м’язами, суглобами, периферійною нервовою системою. За відгуками пацієнтів, після курсу оздоровлення в нас вони мають стійкий терапевтичний ефект. Люди до нас приходять на милицях, а звідси йдуть на своїх двох».

Санаторій має власну свердловину, захищену відповідно до всіх санітарних норм.

Лікувальний заклад пропонує пацієнтам різноманітні програми: здоровий хребет, здорові суглоби, спа-пакет, здоров’я шахтаря, посттравматичне відновлення, здоров’я автомобіліста, антицелюлітна програма, здоров’я спортсменів і ветеранів спорту. Найбільшу популярність мають наразі «Здоровий хребет» і «Здорові суглоби».  Всі ці програми передбачають докладне медичне обстеження. Санаторій пропонує три курси різної тривалості: 12, 18 та 21 день. Такі періоди, каже Іван Біляк, є оптимальними для того, щоб людина адаптувалася, прийняла 10–12 ванн із миш’яковою водою, пройшла курс масажів, інші процедури,  а також нормально відпочила й набралася сил.

«Доведено, що за цей період (десять, а ліпше 12 або 14 ванн плюс інші процедури) можна досягнути значних результатів», – стверджує головний лікар. Загалом санаторій безумовно вищий за класом від багатьох закладів такого типу. Так, тут пропонують процедури, заведені у Європі. У «Гірській Тисі» для хворих є інгалятори різних типів, електротерапія кількох видів, аромотерапія, киснева пінка, фітотерапія, фреш-соки тощо.

«Чи можна пити вашу во­ду?» – цікавимося. «Вона не досліджена для пиття, – каже Іван Павлович. – І тому вживати її ми не рекомендуємо. Але місцеві жителі її п’ють багато років. Тут загалом, де не копнеш, всюди мінеральна вода. У нас – одного типу, трохи далі – інакша. Недарма ж село називається Кваси (у місцевому діалекті – мінеральна вода. – Авт.). А своїм пацієнтам даємо шаянську, і люди із задоволенням її п’ють».    

Наразі в санаторії ще не завершено реконструкцію. Із п’яти поверхів будівлі функціо­нують нині три. Одночасно санаторій може прийняти 150 чоловік. А після завершення ремонту 4-го та 5-го поверхів тут зможуть оздоровлюватися одночасно 250 людей. Максимально заповнений санаторій був у новорічний період. Однак і на момент наших відвідин у ньому оздоровлювалося 120 осіб. Головно в Квасах нині набирають сил закарпатці, а також кіровоградці, кияни, представники інших областей. Лікувалися тут й іноземці: італійці, німці, ізраїльтяни тощо. Тобто, незважаючи на недавнє відновлення роботи, про «Гірську Тису» знають уже й за кордоном. «Ми намагаємося популяризувати санаторій, – каже пан Біляк. – На Закарпатті його рекламувати потреби немає – у нас його ще пам’ятають. Намагаємося донести інформацію про нього в інші регіони й країни». 

«Гірська Тиса» належить приватним інвесторам із Києва. Натомість обслуга повністю місцева – з самого села чи з Рахівського району. Що ж до цін, то, на думку головного лікаря, вони більш ніж прийнятні. Так, ліжко у двомісному номері коштує 200 грн за добу, в одномісному – 250 грн. У цю суму входять консультації терапевта й дієтолога, триразове харчування, курси мінеральних ванн, рекомендованого лікарем душу, озокеритових аплікацій, масажу, лікувальної фізкультури. Чи варто викласти такі гроші за оздоровлення й продовження власного життя, судіть самі! Єдине застереження – краще поспішати. Бо якщо санаторій, який зовсім недавно відкрився, вже має майже стовідсоткову заповненість, можна лише здогадуватися, яка черга до нього вишикується в найближчому майбутньому...

 

 

Хто бажає оздоровитися у «Гірській Тисі», може звернутися до адміністрації за номером 8 (03132) 3-24-16 або на електронну адресу gtisa@ukrpost.net.

 

Юрій Лівак, Ужгород–Кваси

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також