О том, что оплата долга за российский газ задерживается, рассказал `Подробностям недели` глава Секретариата президента Виктор Балога.
Это его первое большое телевизионное интервью за последний год, которое можно назвать своеобразным выходом из тени. Ведь Балога - человек, который во многом определяет политику президента, оставаясь за кулисами.
Сегодня имя Балоги вспоминают в связи с его личным решением - он ушел из партии `Народный союз `Наша Украина`. Планирует ли Балога создание новой пропрезидентской партии - эксклюзивное интервью главы Секретариата президента.
- Вікторе Івановичу, добрий вечір!
- Добрий вечір.
- Вас називають сірим кардиналом української політики. Ви погоджуєтеся з таким формулюванням?
- Я думаю, не головне те, як тебе називають, а головне те - чи ти корисний на тій посаді, яку ти обіймаєш.
- Ви першим вийшли з НСНУ, за Вами пішли ще 6-ро політиків. Є припущення, що у Вас є плани створити нову пропрезидентську політичну силу? Це так?
- Сьогодні чи завтра хтось знову вийде з лав `Нашої України`, і будуть говорити про те, що це однодумці Балоги. Насправді це не так. Кожна людина, яка вийшла станом на сьогодні, це особистість. Я розмовляв на цю тему з багатьма своїми колегами. Було багато запитань відносно того - а що далі?. Сьогодні не стоїть питання про те, що чи буде проект чи не буде. Стоїть питання про те, що ми не повинні стояти на місці. Я вважаю, що це і послужило причиною мого виходу. А якщо конкретно - все лежить на поверхні. В грудні місяці витік термін, коли 9 керівників, засновників блоку, виборчого блоку НУ-НС, повинні були прийняти рішення і політичне, і мабуть, моральне, і в кінці кінців, людське, про те що вони давали слово президенту України, коли формували виборчий блок на позачергових виборах. Слово про створення єдиної політичної сили на базі виборчого блоку. На жаль, грудень пройшов. Вже сьогодні на завершенні лютий - ніхто про це не думає. Це те, що накипіло і те, що, мабуть, не дасть нам завтра перспективи. Тому скажу чесно - я не звик програвати, і я не хочу бути в тому форматі, який сьогодні працює.
- Чи є майбутнє у НУ-НС?
- Ну, це одна з найбільших політичних сил, тому - саме головне, щоб на кожному етапі становлення і розвитку політичної сили не було помилок, тоді буде майбутнє. Але це вже питання не до мене, а до тих керівників та очільників партії, які будуть опікатися партією.
- Нові дострокові парламентські вибори - ви допускаєте розвиток такого сценарію?
- Ті події, які відбуваються сьогодні у ВР - я вважаю, що вони створені штучно, і питання про вступ до НАТО - алегорія, яка не піддається ніякому аналізу. Буквально вже сьогодні останні прикиди, які у прямому процесі проходять між спікером і керівниками фракцій говорять про те, що, якщо є здоровий глузд, то можна повертатись до питань пов`язаних з організацією роботи парламенту. Якщо глузду цього немає - скажу чесно, ніхто не буде терпіти - ні суспільство, ні президент, який за Конституцією має право після тридцятиденного терміну нероботи парламенту розпустити парламент за 90 статтею. Ви можете задати запитання, що такого не може бути, і є різні думки. Скажу, що розпуск парламенту минулого скликання відбувся за 106 ст. Конституції України.
- Ви за `широку` коаліцію з Партією регіонів?
- Я, мабуть, був одним із тих політиків (коли відбулись позачергові вибори), який говорив про те, що конструкція 226 голосів ніколи не буде давати стабільності у парламенті. Але коли говорити про те, що там могла бути ще і така політична сила, як Партія регіонів, у мене ніколи не було спротиву.
- Скажіть, будь ласка, а з тих політичних сил, які є сьогодні в парламенті, хто більше здатен домовлятися, йти на компроміс?
- Ми побачимо буквально протягом декількох місяців. Сьогодні ми маємо нові домовленості, нову конфігурацію - `Нашої України`, БЮТу - і ми буквально протягом короткого періоду побачимо, чи ці домовленості виконуються.
- Час від часу Секретаріат президента критикує уряд, роботу уряду, певні кроки. В чому причина?
- Якщо є бачення президента, що уряд зробив ту чи іншу дію не правильно, в тому числі і в газових питаннях. Тому президент ставить свою позицію на порядок денний для всього суспільства. В цьому нема ніяких проблем.
- На якому етапі зараз дотримання домовленостей урядом між президентом Ющенком і президентом Путіним? Як ви можете оцінити на сьогодні дотримання цих домовленостей прем`єр-міністром Юлією Тимошенко і її командою?
- Були заяви з боку високопосадовців Кабінету міністрів про те,що переговори почнуться знову з чистого листа. Як показав практичний підхід, то прем`єр Росії сказав, що він буде дотримуватись домовленостей між президентом Путіном і Ющенком і Тимошенко вдогонку це ж саме повторила. Тому сьогодні стоїть, крім реляції, одне питання на порядку денному - щоб ці домовленості виконувались. В основі домовленостей, якщо надані послуги, надійшов газ в Україну, за ці послуги потрібно сплачувати кошти.
- Вікторе Івановичу, чи можливе зменшення ціни на газ після поїздки Юлії Тимошенко до Москви?
- Любі речі можливі, в том числі і зменшення ціни на газ для України. Але при одній умові - якщо ми здамо в оренду і Грушевського 2, адмінбудинки, Банкову всю і газотранспортну систему і все... і в рабство потрібно буде декому здаватись для того, щоб зменшити ціну. Тоді це можливо.
- Як ви оцінюєте на сьогодні порядок розрахунків за газ?
- Слабкі розрахунки, і це кидає тінь на стосунки двух стратегічних партнерів. Якщо ми хочемо, щоб між нами були якісні стосунки, то нам потрібно всі домовленості і по сплаті за енергоносії виконувати чітко.
- І ще таке. Ви багато посад займали, були і губернатором, і просто народним депутатом, тепер ви голова Секретаріату. На якій посаді, на якій позиції ви найбільш задоволені собою?
- Ви знаєте, задоволення міряється не тим, на якій посаді людина знаходиться. Задоволення вимірюється другими критеріями - чи ти корисний коли ти працюєш на посаді, куди тебе запрошують? Тому кожна ділянка роботи - чи це виборна посада, чи це коли тебе призначають, вона кожен раз приємна, якщо ти дійсно справляєшся зі своїми функціями.
- Дякую Вам за інтерв`ю.
- Я також дякую.