Ідіть у баню, або Як мукачівці розучилися паритися
58
3
Кажуть, що баня найцінніша тим, що тут не парять мізків. Втім, як правильно приймати банні процедури, знають далеко не всі.
Походи до бані мають величезну історію та давні традиції. У деяких народів світу – це елемент національної культури. У кожного народу є свої традиції та особливості паріння. Поніжитися і, заразом, загартуватися у бані полюбляли і у Древній Греції та Римі, і в Африці, і в країнах Древнього Сходу — Індії, Китаї, Єгипті.
Особливо у фаворі були громадські бані у середньовічній Європі. Звісно, збиралися тут люди не тільки для того, аби попаритися, а й … потеревенити. Подейкують, що це місце для зустрічі було на рівні з ринком та церквою. Втім, на початку XII століття ісламський богослов і філософ Абу Хамід Аль-Газалі описав баню, як місце Диявола. Та менше з тим, після такого висновку людини не стали паритися менше.
Щодо різновидів бань та саун, то їх надзвичайно багато – кожна культура внесла частинку своїх звичаїв та традиції. Тож, сьогодні кожен любитель попарити кісточки може обрати для себе найкращий варіант.
Скажімо, російська баня славиться чарівними віниками, якими ляскають тіло у самий розпал паріння. Саме такими масажем краще підсилювати кровообіг. Варто завважити й те, що кожен віничок має різні властивості: березовий – очищає шкіру, ялицевий – підвищує імунітет, а дубовий – стимулює обмінні процеси. У цей час, температура у бані сягає 80-110 градусів. Повітря у російській бані вологе та насичене маслами цілющих трав.
Фінську баню ще називають сухою через надзвичайно сухе повітря та відносно невисоку температуру повітря 70-85 градусів. Тут не користають віниками, позаяк у такому випадку опіків не уникнути. Поціновувачі фінської сауни запевняють, що це відмінний засіб боротьби зі стресом.
Турецька баня або хамам вважається «найм'якшою». Тут температура не перевищує 40-50 градусів при стовідсотковій вологості. У хамамі не паряться, а спокійно лежать на розігрітому камені, згодом роблять мильний пілінг.
Японська баня (сенто) дещо відрізняється від усіх попередніх. Зокрема, тим, що паритися тут не прийнято. Старанно вимивши тіло, людина занурюється у велику дерев’яну ванну. У такій бані раніше завжди були молоді служниці, які не тільки могли потерти спинку, а й за окрему плату, надати інтимні послуги.
Втім, до прийняття будь-якої бані варто підходити дуже серйозно, адже за незнання елементарних правил можна завдати організму великої шкоди.
У магазині «Ліка Комфорт» з нами поділилися основами підготовки організму до паріння. Тож:
•Ні в якому разі перед лазнею не можна переїдати, власне, як і наїдатися під час паріння. Тут можна їсти овочі, фрукти, пити березовий сік, чисту воду, а не курку гриль та горілку;
•Увійшовши до парильні, не варто одразу залазити на верхню полицю. Дихальна і серцево-судинна системи часто не підготовлені до високої температури;
•Не варто стояти в лазні, це дасть велике навантаження на голову, що, в свою чергу, може призвести до серйозних наслідків;
•У середньому час перебування у сауні може коливатися 5-15 хвилин, залежно від віку, самопочуття людини і температурних умов лазні;
•Вийшовши з парильні, змийте піт під прохолодним душем і лише після цього на 5-20 секунд можна зануритися у холодний басейн або ополонку;
•Дуже корисним у лазні буде сеанс масажу, який допоможе поліпшити кровообіг.
Не зайвим буде нагадати, що лазня є, насамперед, джерелом здоров'я. Вона корисна при безлічі хвороб: болях у суглобах і м'язах, радикуліті, невритах, міозитах. У її силах зняти втому, перевтому, нервову напругу, розслабити мускулатуру. До того ж, регулярне паріння дозволяє скинути зайві кілограми, підтягнути шкіру, прочистити пори, зауважили нам у «Ліка Комфорт».
Однак, слід пам’ятати і те, що до бані можуть іти лише люди, що не страждають на гіпертонію, ішемічні хвороби серця, атеросклероз судин, гострі захворювання очей та вух, а також при алергіях. Не варто приймати лазні і під час менструації, вагітності, періоду лактації та після будь-яких оперативних втручань.
Тож, якщо жодних із перерахованих хвороб/станів у вас немає, радимо хоча б час від часу ходити до бані. Втім, не забуваючи про усі правила поведінки:
•Ніякого алкоголю та жирної їжі;
•Пиво на камінні, а не у шлунку;
•Має бути чаювання, вінички, березовий сік, ароматизатори;
•Ніякого олів’є на стелі;
•За себе у бані відповідаєте лише ви самі. Власник лише здає вам приміщення.
Українці хоч сауну не вигадали та добряче попаритися завжди любили. Скажімо, жителі Мукачева не пропускали жодної, так званої, «банної суботи». Втім, це було досить таки давно, ще, коли у центрі міста працювала велика громадська баня, що була головною «точкою» для релаксу городян та гостей міста.
У мукачівській бані були жіночі (середа, п’ятниця)та чоловічі (субота, неділя) дні. Дітлахи ходили паритися разом з батьками. Заклад працював з 14 до 20 години і за те, щоб пропарити кісточки досить було заплатити лише 25 гривень. Час перебування у бані був необмежений. Навідміну від приватних, де за кожну годину мінімальна ціна 100 гривень. Мукачівську громадську баню закрили близько року тому через нерентабельність.
Втім, сьогодні у Мукачеві працює безліч приватних бань та саун, які подекуди працюють цілодобово. Втім, прослідкувати за дотримання у таких закладах елементарних правил етикету та норм гігієни, та чи використовують баню за її прямим оздоровчим призначенням досить важко.
Люди безпосередньо пов’язані з банним бізнесом кажуть, що сьогодні у місті не вистачає SPA-салону, у якому можна було б «зависнути» на увесь день, пройшовши усі релаксуючі та оздоровчі процедури.
І наостанок, інформація для чоловіків: найгарячіші жінки бувають тільки у банях.
Приємного паріння!
Редакція висловлює подяку за допомогу у підготовці матеріалу магазину "Ліка-Комфорт".
м.Мукачево, вул. Духновича, 73, тел/факс 03131 321-77