
Оцінка інциденту в коментарях публічних людей обласного центру.
Мукачево.net попросило представників ужгородської інтелігенції оцінити нищення більше 50 сакур на Слов’янський набережній минулої суботи. Більшість з них схильні, як і мер міста Віктор Погорєлов, вбачати в інциденті політичний відтінок. І всі як один дивуються: «А куди дивилась міліція?»
Роман Офіцинський, історик, професор УжНУ:
– На питання: це політика чи просто дрібне хуліганство повинні давати відповідь наші правоохоронні органи. Всі схильні бачити тут політичний момент. По-перше, пов’язують з тим, що інцидент трапився незабаром після приїзду Януковича: останній не проявив інтересу до Віктора Балоги, який його зустрічав, але далі не супроводжував. Тобто президент дав зрозуміти, що та феодальна, кланова система, яка тут існувала, далі може бути відмінена.
Також могли таке вчинити люди, які не сприймають Віктора Балогу, як повноправного хазяїна області, продемонструвавши це на такому символічному моменті. Адже Балога брав участь у засадженні тих сакур.
Вказують також на одного із людей, які зараз і не в опозиції, і не при владі – досить харизматичну постать. Але це все гіпотетичні моменти на рівні припущень.
Коли ми хочемо щось оцінювати, ми повинні дати можливість державі, в першу чергу, правоохоронним органам, показати себе. І якщо вони не дають нам відповіді, то питання не в тому, хто це організував, а в тому, чи потрібні нам такі правоохоронні органи, які очолюють конкретні посадові особи як у місті, так і в області. Тому ми повинні розглянути цей прикрий хуліганський інцидент через призму ефективності держави і її посадових осіб.
Галина Малик, письменниця:
– Коли я почула про те, що сталося на Слов'янській набережній, то в мене серце кров’ю облилося. До чого тут політика? І до чого сакури до політики? Вважаю, що тут все йде від безнаказанності. Звісно, я не арбітр у цьому питанні, але те, що це є нелюдське ставлення до живої природи, – можу сказати однозначно. За такі дії я наказувала б дуже строго. Якби мене поставили замість Погорєлова, то я ввела би дуже великі штрафи, як це було в 50-х роках. Міліція могла б включити у коло своєї зацікавленості і відношення до оточуючого середовища. Якби міліції розширили повноваження, ввели б додаткові рейди і наказали б пару чоловік привселюдно – це було б дуже ефективно.
Віктор Пащенко, директор Закарпатського інституту політичних досліджень:
– Не впевнений, що це була справді політична акція, але якщо це так, то це є політика дуже низького рівня.
Дуже вірогідною тут є і дрібна заздрість, яка, в тому числі, перекидається і на політичні успіхи тих чи інших людей. Цілком можливо, що люди, які чогось позбавлені – чи-то в особистому житті, чи в кар’єрі, чи, в тому числі, політичних амбіцій, – будуть схильними до шкоди. Але суспільство сильне тим, що воно здатне захищатися. Тому, все-таки, в першу чергу є відповідальність тих, кому ми платимо за охорону громадського спокою. Звичайно, до кожного дерева міліціонера не поставиш, але професійність правоохоронців заключається в тому, що вони мають знаходити інформацію.
Щодо заздрості політичної, то навіть читаючи ужгородську пресу, можна суто по аналогії вирахувати від кого йдуть такі настрої, хто і чим незадоволений прослідковується у висловлюваннях з номера в номер.