Юрію Венеліну-Гуці встановлять новий пам’ятник замість зруйнованого (ФОТО)

22
1

Постать історика-славіста, філолога та етнографа, діяча національного відродження Болгарії Юрію Гуци-Венеліна (1802 – 1839), у Закарпатті відома і вшанована.

Не тільки пам’яттю, статтями у підручниках й енциклопедіях, а й назвами вулиць, шкіл тощо. А що родом вчений зі свалявщини – народився у Тибаві, то тут йому свого часу і встановили пам’ятник.

У скверику поруч колишнього кінотеатру імені Шевченка (нині – кафе-ресторан «Європа») і міської школи № 2 І-ІІІ ступенів ще у 1991-му було зведено пустотілу гіпсову скульптуру авторства Михайла Беленя. Та століть вона не пережила. Її вистачило на недовгі у масштабі історії 20 років. Гіпсова дошка розтріскалася, пам’ятник став руйнуватися, а віднедавна йому стали «допомагати» місцеві побутові вандали. Останню атаку скульптура пережила у квітні 2012 року.

Тим часом у рідній Юрію Гуці Тибаві перед будівлею бібліотеки стояла пам’ятна брила граніту із прикріпленою табличкою. На ній – йшлося про наміри встановити пам’ятник славному закарпатцеві і тут – у рідному його селі.

Однак лихі часи так і не дали тибавцям спромогтися на окремий пам’я тник. У Сваляві ж славетного земляка шанують не менш, аніж Томаша Гарріґа Масарика – іменем якого названо Свалявську школу №1. Власне, вона і була збудована завдяки освітнім ініціативам Президента Чехословацької республіки й від початку звалася «масариковою школою». Перед нею, до речі, 24 вересня минулого року було встановлено бюст Макарика і відновлено історичний напис на будівлі «масарикова школа». Школа ж номер два – носить ім.’я Юрія Венеліна Гуци. Саме тут, поруч із нею задумали жителі Сваляви встановити оновлений пам’ятник земляку, на заміну знищеного.

Роботу над пам’ятником розпочав ужгородський скульптор Михайло Колодко. Саме він, до речі, був автором бюсту Томашу Масарику.
 
Щоб пам’ятник не був повністю «створеним наново», основою для нього вирішили взяти ту саму гранітну брилу із Тибави. Могутню, відколоту від скелі, освячену аурою рідної землі видатного історика. Бо найімовірніше – у найближчому майбутньому пам’ятнику у Тибаві наразі не бувати – у сельчан є нагальніші потреби. Тому історичну брилу, від якої від часу вже стала відшаровуватися мармурова таблиця, віддали у Сваляву. Саме на неї буде прикріплено горель’єф-медальйон із портретом Юрія Венеліна-Гуци. Він вже майже виліплений і нам вдалося його сфотографувати у майстерні скульптора. Хоча автор підкреслює – твір ще не готовий і далекий від ідеалу. Над образом славіста ще працювати і працювати – адже зберігся один-єдиний його портрет, виконаний у графіці. Саме на нього і доводиться опиратися скульптору, створюючи образ видатного закарпатця.
 
Як тільки медальйон буде відлито, почнеться робота над реставрацією брили, яка сама по собі є потужним образом. Це камі нь, відколотий від цілісної скелі, який мандрував від своєї рідної породи до місця народження академіка, а відтак, по певному часі – до столиці його малої батьківщини.
 
Відкриття нового пам’ятника Юрію Венеліну-Гуці у Сваляві, найімовірніше, відбудеться у вересні у День міста.

Коментарі

Л
Люся

"Фамилия Венелина стала распространённым болгарским личным именем!" (Википедия)

Читайте також