Камінь, бронза і шоколад, або «Шоколадні історії» Закарпаття в особах. Частина ІІ

41
0

Валентин Штефаньо: історії кондитера.

Вони митці. Обоє молоді, відомі й талановиті. Ними цікавляться журналісти, телевізійники, незважаючи на сімейний статус обох, – дівчата, а іноді й політики.

Вони не вміють сумувати, сидіти, склавши руки, і постійно фонтанують ідеями й проектами. На двох у них – Ліхтарник і Винороб, Шоколадна писанка і Карамельна ялинка, Миколайчик і Свободка-маяк, Шоколадне вікно і портрет Майкла Джексона, Ян Непомуцький і Масарик, Торт «Ужгород» і карамельний герб рідного міста, бравий вояка Швейк і маленький Ференц Ліст. Останній – з шоколаду. Саме він і починає собою солодку історію й історичний проект. Відкриває двері спільної роботи двох небайдужих, захоплених і повних ідей. Вони – друзі. Скульптор і кондитер. Михайло Колодко і Валентин Штефаньо.

Ми розповіли вам ідею серії «Шоколадні історії» очима скульптора Михайла Колодка. На черзі розповідь кондитера і шоколадьє Валентина Штефаня про літопис історії Закарпаття у шоколадних скульптурах. 

Саму ідею шоколадних скульптур вже розповів «Той Хто Ліпить Скульптури». Ну а розмова з «Тим Хто Володіє Шоколадом» вийшла коротшою ще і тому, що відбувалася про телефону. Адже Валентина радий мати у себе не тільки Ужгород, але і Париж, куди володар солодощів час від часу літає. От і довелося йому давати інтерв’ю, сидячи у аеропорту Бориспіль між реєстрацією і посадкою на рейс.

 
– Шоколадна скульптура, саме шоколадна артизональна скульптура, уявляється трохи не такою, якою бачить її професійний скульптор. Перша шоколадна скульптура, яку ми зробили разом з Михайлом, була фігура Ференца Ліста, виконана з нагоди 200-річчя композитора. Цю дату не лише угорці, але й увесь світ відзначав минулого року. І ми встигли заскочити у останній вагон потягу, що вже поїхав – створили Ліста у грудні. На закриття року композитора. 
 
Михайло запропонував зробити Ліста в такій дещо дитячій інтерпретації. Він хотів створити композитора, який сидітиме біля філармонії на перилах та слухатиме музику, яка лунає звідти. До речі, Михайло багато експериментував з фігурою музиканта, шукав родзинку. Була навіть ідея зобразити Ліста разом з героями всесвітньо відомого мультика Том і Джері.
 
Давай прояснимо зв’язок…
 
У одній з найвідоміших серій Том грає на фортепіано Угорську рапсодію Ліста. А Джеррі йому «помагає». Це дуже весела серія. Було б цікаво «оживити» фігуру серйозного автора такими веселими персонажами. І це було б кумедно. Але оскільки ідея обростала аж дуууже ресурсоємними деталями (наприклад, діючий телевізор, яки би демонстрував мультик), то ми пішли шляхом найменшого опору. Михайло створив образ, виліпив його. Моїм завданням стало зробити цю скульптуру цікавою композиційно. Тоді я запропонував зробити ще маленький рояль та симфонічні інструменти, на яких сидітиме Ференц Ліст, і начебто в уяві писатиме свою наступну рапсодію. 
 
– Формочки для шоколадних інструментів у тебе в майстерні вже були готові?
 
– Так, здебільшого вони в мене були готові, деякі я роблю, використовуючи желатин і силікон.
 
– Я знаю, довелося трохи «схитрувати» з ніжками для роялю.
 
– Ну ти нас «попалив» (сміється). Так, було таке. Ніжки для роялю виготовили із шоколадних шахів. У мене були формочки, я швидко відлив чотирьох пішаків, «допрацював їх напильником» і вийшли цілком собі у стилі ампір ніжки для роялю. Не пали контору – у цеху ти бачив багато секретів, які не можна розповідати всім, щоб здавалося, що все це дуже містично і магічно (сміється). Хоча… з шоколадом майже так і є.
 
– А силіконову форму Ференца Ліста зробив Михайло?
 
– Так, Ліст спочатку був зліплений із глини, потім Михайло зробив його в гіпсі, далі була виготовлена форма з харчового силікону. Ну а вже з силіконової форми, використовуючи техніку нанесення шоколаду, був виготовлений шоколадний Ференц Ліст.
 
– Якої товщини був шар шоколаду у фігурці Ліста?
 
– Десь у середньому не більше 5 міліметрів. Але з такими фігурами є певні складнощі тому, що сам силікон вимагає пропоцій. Усі деталі шоколадної скульптури мають бути пропорційними, щоб зручно було виймати шоколад із форми. З Лістом нам було трохи складно, тому що форми були несиметричними: Міша робив скульптуру трохи гротескною, це допускає авторська фантазія. Для цього довелося кілька деталей, дістаючи з форми, поламати і потім окремо їх склеїти.
 
– Які це були деталі?
 
– Наприклад, ноги Ференца Ліста. Вони відливалися окремо. Також частина голови. Тобто для шоколадної скульптури форма має бути симетричною. Але якщо володієш технікою, то робити скульптуру з частин не складно. Ми врахували на майбутнє цей досвід і будемо намагатися робити наступних персонажів «виставки», про яку, я знаю, Михайло вже розповідав, більш технологічними. Придатними для швидкого відливання. Адже однією із ідей «Шоколадних історій» є мобільність. Ну тобто, уявіть собі виставку і купу бажаючих купити ці фігурки собі додому, або у подарунок. Не виключено, що їх доведеться відливати просто на місці і дуже швидко. Там не поморочишся із склейкою деталей. Доведеться працювати швидко.
 
– Який шоколад ти використовував, скільки його пішло на цю скульптуру і який за розміром шоколадний Ференц Ліст?
 
– Десь 25-сантиметровий Ліст важив близько кілограма. Шоколад я використовував французький, в якому 64 % какао. 
 
– Як виникла ідея подарувати фігурку Угорському консульству? Ще до відлиття чи вже після?
 
– Для мене зробити таку фігурку був спортивний інтерес, з такими формами я ще не працював. Було просто цікаво спробувати. І для презентації цього маленького пам’ятника неможливо було знайти кращий матеріал, ніж шоколад. А подарувати консульству ідея виникла у процесі. Угорщина – наші добрі сусіди. У нас є спільна історія. Ліст побував на Закарпатті у свого друга. Навіть, кажуть, нещодавно поставили йому пам’ятник у Лазах. Щоправда, про художню його цінність я не чув – лише про сам факт.
 
– Чи мав ти раніше справи з шоколадною скульптурою? 
 
– Так, в основному я завжди працюю зі своїми формами і якщо мені потрібна форма для шоколадної скульптури, то я роблю її сам. Виготовляю форми для квітів, для каркасів, використовую різні матеріали: поліпропілен, пластик, желатин, спеціальний картон. 
 
А Ліст був зроблений більше для Михайла, тому що він – автор ідеї. Презентувати подарунок консулу треба було красиво і цікаво. І родзинкою скульптури Ференца Ліста стало те, що він був шоколадний. Сама ж скульптура так вразила Генерального Консула Йожефа Бачкаї, що він відвіз її у Будапешт, де подарував Музичній Академії імені Ліста. Пан консул оголосив, що цей подарунок був розцінений як запрошення оркестру Академії дати концерт в Ужгороді, тож, ймовірно, ми скоро його почуємо.
 
– Розкажи трохи про скульптури, з якими ти працював раніше: пасхальне яйце, ялинка з Ейфелевих веж, про які пам’ятають багато ужгородців.
 
– Так, я робив здебільшого ті скульптури, зроблені з шоколаду у формах, які виготовляються з підручних матеріалів. Це саме така артизональна шоколадна скульптура. У цьому її сутність. В кондитерському мистецтві вона дає буквальну візуалізацію певним речам. В принципі всі мої скульптури саме такого плану. 
 
– Як давно ви співпрацюєте з Михайлом Колодком і наскільки ймовірною є ваша подальша співпраця?
 
– З Мішею ми знайомі вже дуже давно, але зараз ми з ним зустрілися саме в професійному плані. Ми робимо те, що є цікавим і для нього, і для мене. І я думаю, якщо творчі люди знаходять ділянку у відносинах, де вони можуть поспівпрацювати, то це дає дуже хороші плоди. Міша дуже талановитий скульптор, в нього дуже креативна уява та бачення на все нове, що нас оточує. Він дуже цікаво мислить і я думаю, що ми й далі будемо співпрацювати, тому що в такого роду співпраці, віддаючи свій потенціал, ти завжди щось береш і для себе. В нас саме такий обмін: ідеями, образами, думками. Я думаю, що в такому контексті в нас можуть народжуватится дуже цікаві ідеї. 
 

 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також