Півсотні виноробів Закарпаття улаштували фестиваль ”Червене вино”. Ятки розставили в центрі міста Мукачеве, в пішохідній зоні. Найдорожчі напої — по 100 грн/л. Приміром, така ціна на десертне вино ”Унікум” 2008 року. Його продає 64-річний Іван Урста із села Великі Береги Берегівського району.
— Спробуйте, який багатий аромат має це вино, не пошкодуєте, що купите, — припрошує винороб.
Вино цідить у прозорі пластикові чарки із дубових барилець, виставлених на прилавку в два поверхи. Відвідувачам дає на пробу по 10–15 г вина. Більше наливають за плату. Стаканчик на 200 г дадуть за 7–10 грн.
47-річний житель Дніпропетровська Юрій Ковальчук із дружиною Аллою, 45 років, приїжджають уп’яте.
— Щоразу набираємо додому по 10–15 літрів. Вино ж без консервантів і спирту. Удома переллємо його з пластикових пляшок у скляні — і в погріб, — каже Алла.
Іван Урста радить покупцям пити вино щодня. Жінкам — по 200 г, чоловікам — по 400.
Винороби Закарпаття цьогоріч ціни не підвищували. Сухі червоні та білі сорти коштують від 30 грн/л.
— Багато винограду загинуло, — розповідає винороб Юрій Муха, 56 років, із Мукачевого. — Грона гнили, шкодили їх шершні. Урожай гірший. Але піднімати ціни не стали через кризу. Бо тепер в усіх проблеми з грошами.
Цього року Муха заготував 6 тис. л вина. Третину сподівається продати на ”Червеному вині”.
На прилавку 68-річної Єлизавети Гайович із села Арданово Іршавського району вино по 20 грн/л. На пластикових пляшках наклейки — ”Антикризове”, ”Яценюк у бокалі”, ”Юлина радість”. До пляшки ”Вітіна жура” приклеєне фото прем’єрки Тимошенко.
— То я такі назви придумала, щоб люди посміялися, — каже продавчиня. — Моє вино найдешевше. Того й ”Антикризове”, — сміється пенсіонерка.
43-річний Олег Стеганський із Маріуполя Донецької області на фестиваль приїхав зранку.
— Да, я вже трошкі напідпитку, — говорить мішаною. — В вине я разбираюся.
Бере 1,5 л вина ”Каберне”.
— Це єслі натощак пити, то воно кисле, а до шашлика — якраз, — платить продавчині 50 грн.
Шашлики смажать поряд з ятками виноробів.
Порядок на фестивалі пильнують до десяти міліціонерів.
На фото: Назви ”Антикризове”, ”Вітіна жура”, ”Юлина радість”, ”Яценюк у бокалі” своїм винам дала пенсіонерка Єлизавета Гайович. ”Придумала їх, щоби люди посміялися”, — пояснює.