
Менше третини випускників вишів одразу знаходять роботу за фахом
Нині дуже помітним є розрив між систе-мою освіти і потребами ринку праці. Дуже мало випускників університетів та академій мають можливість влаштуватися на роботу відповідно до обраного фаху: політологи працюють мерчендайзерами у супермаркетах, а економісти розклеюють оголошення.
За словами заступника директора Ужгородської кадрової агенції «PRAXIS» Христини Грицьків, близько 40 % їхніх клієнтів – ті, хто щойно закінчив навчання в університеті. «Найчастіше за допомогою до нас звертаються випускники юридичного, економічного, інженерно-технічного та факультету романо-германської філології. Проте ймовірність того, що студент одразу після закінчення вишу влаштується на роботу відповідно до його фаху, дуже низька. Працедавці насамперед звертають увагу на наявність досвіду, хоча б мінімального», – коментує ситуацію Христина Рудольфівна.
«Мені пощастило одразу по закінченні університету влаштуватися на роботу за спеціальністю, бо ще під час навчання у вузі я співпрацював з однією фірмою», – розповідає юрист Юрій. А от Ірина, випускниця економічного факультету одного з київських вишів, працює касиром у торговому центрі. «Я знаю, що це не мій рівень, проте поки що можу влаштуватися лише на подібну роботу», – каже дівчина. Згідно зі статистикою, тільки близько 30 відсотків випускників вищих навчальних закладів України одразу після випуску з університету отримують спеціальність, на вивчення якої витратили 5 і більше років.
За нестачі робочих місць студенти від’їжджають на роботу за кордон, де суміщають відпочинок і заробляння грошей. Також популярним стає підробіток в Інтернеті, що дозволяє журналістам, програмістам, дизайнерам професійно реалізовувати себе та ще й із перевагою – за вільним графіком.
Частими клієнтами кадрової агенції «PRAXIS» є ті, хто вчиться заочно, та вакансій для них дуже мало, оскільки працедавці не хочуть відпускати своїх підлеглих-студентів на сесію. Проте більшість заочників таки успішно влаштовуються на роботу, самостійно оплачуючи собі навчання. «Не знаю, як би я могла навчатися, не працюючи? – зізнається студентка-заочниця Аліна. – Батьки не мають змоги платити за мене, тому доводиться самостійно заробляти, працюючи офі¬ціанткою в кафе».
Однак не тільки заочники і випускники шукають роботу. Зараз є багато спритників, яким вдається суміщати навчання на стаціонарі й заробітки: хтось розклеює оголошення, хтось роздає рекламні буклети, а хтось підробляє в кафе. Студентка-другокурсниця Лара розповідає: «Я працюю на посаді мерчендайзера у молочному відділі супермаркету вже п’ятий місяць. Робота цікава і не дуже важка, оскільки маю вільний графік. Саме тому мені й вдається суміщати навчання в університеті й роботу».
Словом, окупити інвестиції у навчання вдається не багатьом і далеко не одразу.