Днями Закарпатська область України та чеський край Височина підписали угоду про співпрацю. Закарпатську область представляв голова облради Михайло Кічковський, Височин – гетьман краю Мілош Вистрчіл.
Нагадаємо: восени минулого року угоді схвалили депутати обох регіонів, яка передбачає співпрацю в економічній, освітянській сферах, екології та охорони довкілля, туризму тощо.
У своїй промові Михайло Кічковський зазначив, що ця зустріч – одна з найприємніших подій цього року. Адже, як і личить людям споріднених регіонів двох країн, ми ділимося думками про найдорожче, найважливіше: як нам працюється, живеться і що ми могли б зробити разом, аби закарпатці і височинці поглиблювали свої дружні відносини, аби зароджувалися нові традиції, розвивалися і примножувалися наявні напрацювання.
Так, за роки незалежності України і Чеської Республіки змінився статус Закарпатської області і краю Височина. Появились нові, реальні шляхи виходу на внутрішні і зовнішні ринки, залучення капіталу в розвиток бізнесу і якнайповнішої реалізації можливостей двох регіонів. Активізувалась діяльність органів виконавчої влади, місцевого самоврядування в питаннях розвитку регіональних інтеграційних процесів , виробленні програм, документів, які регламентують ці процеси, підтримують ініціативи і, водночас, чітко й послідовно спрямовують їх у русло законодавства України і Чеської Республіки.
У цій справі активну участь беруть депутати Закарпатської обласної ради. За їх сприяння прийнято ряд важливих рішень з даного питання.
Питання, які були винесені в порядок денний цієї зустрічі, в значній мірі, обумовлені й відображені в «Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року».
У жовтні минулого року сесія обласної ради прийняла рішення «Про встановлення партнерства між Закарпатською областю і краєм Височина Чеської Республіки». У нас - чимало спільних інтересів, які охоплюють економічний розвиток, шкільництво та професійну освіту, захист навколишнього середовища, культурної та природної спадщини розвиток туризму і рекреації.
„Ми, – далі вів Михайло Михайлович, – маємо досвід тісної співпраці із прикордонними регіонами сусідніх країн: Пряшівським і Кошицьким краями Словацької Республіки, а також областю Саболч-Сатмар-Берег Угорщини. Напрацьовані цікаві, результативні форми взаємодії із Сатумарським повітом Румунії та Жешовським і Підкарпатським воєводствами Польщі. Протягом останніх років зусилля Закарпатської обласної влади спрямовані на інтенсивний розвиток міжнародного економічного співробітництва. Область задіяна до реалізації таких міжнародних програм, як Україна-Польща-Білорусь, Україна –Угорщина-Словаччина, Україна-Румунія.
Державний курс України на поглиблення євроінтеграційних процесів зобов’язує напрацьовувати системний, плановий підхід щодо співробітництва із зарубіжними партнерами, забезпечувати регіональне і транскордонне планування, як важливих передумов сталого розвитку регіону“.
Підписання Договору про співробітництво в контексті сьогодення мають особливе значення. Чеська Республіка уже є членом Євросоюзу, а Україна впевнено і послідовно реалізовує євроінтеграційний курс політики нашого Президента Віктора Андрійовича Ющенка. Основна мета цього курсу - прийняття України в співдружність країн Європейського Союзу. Отже, нам є чому повчитися від вас, а ви, у свою чергу, можете багато цікавого почерпнути із досвіду нашої роботи, підкреслив голова облради. Тим більше, що Закарпатській області і краю Височина випало стати своєрідним полігоном, на якому відпрацьовуються нові форми економічного співробітництва.
За попередніми намірами край Височина вже цьогоріч виділить на співпрацю із Закарпаттям 4 млн.чеських крон. Ця сума піде на розвиток шкіл Рахівщини, що у с. Лазещина та Верхньому Водяному. „Оскільки у нас добротна гірськолижна школа, то найперше хотіли б допомогти закарпатським школярам спортінвентарем“, – повідомив, не без гордості, гетьман Височина. Обговорив гетьман із головою облради також і можливість співпраці височинських і закарпатських вузів політехнічного спрямування та безкоштовного стажування кількох студентів із Закарпаття у літній журналістській школі К.Боровського, що у м.Гавлічкув Брод. А представники міста Пацов зацікавлені у створенні спільного документального фільму про Закарпаття для міжнародного фестивалю у Їглаві.