Знаковою у багатьох відношеннях виявилася презентація фотоальбому «Молитва в дереві. Дерев’яні церкви Закарпаття у творах Івана Шутєва та Андрія Воробця», яка відбулася у місті над Латорицею.
Відкриваючи урочисту подію, мистецтвознавець Михайло Сирохман значну увагу приділив дерев»яним церквам як архітектурному стилю, їхньому значенню в духовному та культурно-мистецькому житті нашого краю та країни, а також презентації фотоальбому. Михайло Васильович підкреслив унікальність України як країни, в якій дерев»яні церкви мали велике поширення. Було зазначено, що і сьогодні ми маємо 2,5 тис. цих чудових споруд. Вони є не просто символ архітектурної споруди, це щось значно більше. В них вся душа нашого народу, його помисли, спосіб художнього мислення, уява про прекрасне, віра…
- Уже сто років художники Закарпаття бережуть дерев»яні церкви. Написані на полотні, вони популяризувалися, зберігалися і зберігаються до цього часу, і донині художники малюють ці витвори мистецтва та духовності. Це навіть не традиція, це внутрішній поклик душі. Митці інтуїтивно відчувають, що є найціннішим, найхарактернішим в навколишньому житті того регіону, де вони працюють. Ціла галерея дерев»яних церков виконаних чудовим живописцем, колористом, майстер вільного мазка, вільного пензля Іваном Михайловичем Шутєвим вже давно очікувалася і нарешті ми бачимо її перед собою. Сьогоднішня акція- це ще один крок, ще один спосіб пропаганди цього чудового мистецтва. Символічно, що народний художник і народний майстер виступають разом у одній залі.
Визначний етап у діяльності виставки-музею «Церковно-дерев»яна архітектура Закарпаття» - це презентація альбому, який прекрасно надрукований, має достойний тираж, який не мало жодне видання дерев»яних церков, - відзначив мистецтвознавець, з іменем якого пов»язана ціла епоха – епоха зацікавлення дерев»яними церквами.
Засновник і президент благодійного фонду «Духовне відродження Закарпаття» Михайло Рябець відзначив тривалий та непростий творчий процес, що передував презентації фотоальбому.
- Ми довго йшли до того, щоб видання цього фотоальбому відбулося. Не все вдавалося відразу. Та ми не могли спотворити красу, яка зображена на картинах. Хотів би подякувати шановному народному художнику України І.М.Шутєву та народному умільцю А.С.Воробцю, завдяки яким і появився цей альбом. Не було б творів, якими ми можемо сьогодні милуватися, не було б і фотоальбому, і ми не робили б із року в рік якийсь скромний внесок у збереження історичної, культурної та духовної спадщини нашого краю, нашого великого народу.
Михайло Рябець висловив щиру подяку Михайлу Сирохману, з яким тісно співпрацює з моменту виникнення ідеї створення музею-виставки, і який доклав також чимало зусиль, щоб фотоальбом мав саме такий вигляд, з авторськими підтекстовками, які дають можливість краще зрозуміти побачене тій людині, яка не знається на традиціях Закарпаття, сакральному мистецтві нашого краю.
Окремі слова подяки з його боку були висловлені на адресу владики Агапіта, іншим священикам, які допомагали меценату у втіленні в життя багатьох задумів, і в тому числі у створенні музею і збереженні дерев»яних церков Закарпаття, будівництву та розпису храмів не лише на закарпатській землі, а й у рідному селі його сестер, які вже давно виїхали на Полтавщину.
- Щира подяка всім присутнім за те, що надихаєте мене на якусь добру справу, яку час від часу я разом з вами роблю. Мені здається, що ми дуже мало зробили, що попереду великий обсяг роботи перед кожним із нас для того, щоб як казала моя покійна ненька: «Залишити слід по собі, а не наслідити» , - підкреслив Михайло Рябець.
Народний художник України Іван Шутєв добрими словами згадав своїх великих колег-художників, з якими колись працював поруч, зокрема Йосипа Бокшая, Адальберта Ерделі, Гаврила Глюка, Антона Кашшая, Андрія Коцку, Федора Манайла та інших. За те, що вдалося здійснити нинішній масштабний проект висловив велику подяку двом Михайлам – Михайлу Рябцю та Михайлу Сирохману.
- Десь, колись мені Господь дав очі, дав деякі здібності і вклав у мене серце закарпатця. І те, що сьогодні можна побачити – мій скромний вклад у збереження нашої багатої духовної та культурної спадщини, - мовив Іван Михайлович.
Народний умілець Андрій Степанович Воробець, інші виступаючі висловили слова подяки на адресу президента благодійного фонду «Духовне відродження Закарпаття» Михайлу Рябцю та мистецтвознавцю Михайлу Сирохману за важливу подію в духовному та культурно-мистецькому житті нашого міста та краю.
Відрадно, що музей-виставка і надалі продовжує свою роботу, що кожен мешканець міста Мукачева та наші гості матимуть чудову нагоду познайомитися з нею.