Цього року депутати Мукачівської районної ради погодили тарифи на вивезення сміття. Директор фірми «АVЕ-Мукачево» Марія Оленич розповідає про нову систему, яку вони запропонували громадянам.
– Маріє Дмитрівно, які новації запропонувало жителям Мукачівщини ваше підприємство?
– Наприкінці 2010 року фірма «АVЕ-Мукачево» здобула перемогу в конкурсі на визначення виконавця послуг із вивозу побутових відходів у Мукачівському районі. На початку березня були затверджені тарифи. Після цього розпочалася копітка робота. Різниця очевидна. Ми ставимо на екологічну безпеку, на комплексну систему роботи з відходами.
Поки що проходимо перший етап – забезпечення цивілізованого збору відходів із кожного дворогосподарства. При цьому одразу акцентуємо на екологічній безпеці під час накопичення сміття в герметичних ємностях, щоб воно не випаровувалося, не виділялися токсичні речовини. Звичайно, така робота потребує великих інвестицій. Тому безкоштовно роздаємо контейнери до 20 літрів, які завозимо з Німеччини. Наша фірма у всіх країнах Європи, де працює, практикує єдині стандарти і систему збору.
– У чому вигода цієї системи екологічної безпеки для кожної сім’ї?
– Контейнер герметично закривається, щоб не було смороду і шкідливих випаровувань. До того ж не треба далеко, за кілометр-другий, вивозити сміття. Достатньо раз на тиждень вивезти контейнер за ворота, а наша машина за графіком приїжджатиме і забиратиме відходи.
– Як гадаєте, чим ще пересічного обивателя може зацікавити така система?
– На початку нашої роботи запропоновані жителям тарифи можуть здатися дещо зависокими, особливо у порівнянні з тими, які виставляли попередні комунальні підприємства. Але з часом мешканці Мукачівщини оцінять якість обслуговування. Кожний господар, який себе поважає, отримає спеціальний контейнер. Реальна його ціна коливається у межах 700-1000 гривень. За ці кошти вам буде забезпечено 2,5 роки безкоштовних послуг плюс ємність для сміття. Додайте до цього ще й естетику, екологічну безпеку і щоденну практичність.
– Яка доля тих сміттєзвалищ у районі, які утворилися упродовж попередніх років?
– Раніше кожне село самостійно дбало про вивіз сміття з обійсть селян. Виникали ризики не лише екологічного засмічення землі, а й появи невідомих хвороб. Тож, на перших нарадах у районі ми наголосили, що потрібно ліквідувати всі стихійні сміттєзвалища. Бо ж інакше ми не вирішимо глобально проблему відходів, навіть якщо 90 % населення цивілізовано з нами співпрацюватимуть. Залишаться ті ж 10 відсотків, які матимуть можливість хаотично вивозити непотріб на старі сміттєзвалища. Тому дуже важливо, аби відходи, що вже накопичилися, надалі не отруювали ґрунт і підземні води. Їх потрібно перевезти на центральний полігон й очистити всі населені пункти району. Тільки тоді вже можна буде боротися з порушниками екології краю.
– Як населення реагує на перші кроки пропаганди вашої фірми?
– Її на початку більше проводило керівництво Мукачівського району. Хочеться відзначити активність голови РДА Іллі Токаря і голови райради Івана Михайла, які наполегливо намагаються вирішити у районі проблему побутових відходів. Їхня готовність співпрацювати вражає. Таку саму підтримку ми відчували, коли починали працювати у Мукачеві. З таким керівництвом, на мою думку, можна вирішувати серйозні проблеми. Районна адміністрація замовила рекламні матеріали, які не залишать жодну людину байдужою. Олень із відходів, зображений на листівці, змусить замислитися багатьох мешканців Мукачівщини про майбутнє, екологічну безпеку довкілля, яке їх оточує. Наразі готуємо нову промо-кампанію. Відбудеться цілий комплекс заходів, які спрямовані на підвищення екологічної освіти населення міста і району.
– Що плануєте робити на другому етапі збору сміття?
– Не можна забезпечити колективний збір без налагодження його повного відбору. Всі етапи треба пройти почергово. Після нашої роботи протягом року в Мукачеві, вважаю, час переходити на колективну форму збору. Для цього ми закупили в Європі дуже дорогі контейнерні системи і незабаром їх впроваджуватимемо. Крім того, у нас існує проблема соціально незахищених людей, які постійно порпаються у смітті. Тому застосовуватимемо нову систему, яка працюватиме за допомогою вантажної машини-крану. Це надасть нам змогу через рік-другий вийти на рівень, коли 30 % відходів використовуватимуться у переробці. Проте, наголошую, ставлення мешканців Мукачева до відходів слід докорінно змінювати. Хоча процес такого виховання досить тривалий, але деякі зрушення уже помітні. Тому сподіваємося на краще.