Над Закарпаттям височіє третій у світі за величиною оберіг духовності й примирення

136
0

Мало хто з вірників Закарпаття та й усієї України знає, що на околиці Берегова на горі Керек височіє один із наймогутніших хрестів у світі. Наймогутніший не лише за величиною, а й за своїм об’єднуючим значенням. Аби дізнатися про таємниці цього монумента, вирушаємо на його «батьківщину»…

"ДІТИЩЕ" ЛЮДСЬКОЇ ПРАЦІ Й ВІРИ


У Берегові нас зустрічають ініціатори зведення Хреста. З ними й вирушаємо до цієї унікальної споруди. З траси, що веде у бік села Кідьош, звертаємо направо. На одному з поворотів викладеного бруківкою путівця повертаємо вліво й на одному диханні піднімаємося на вершечок гори. З міста це близько півтора кілометра. Така віддаль колись не злякала ініціаторів і місцеве духовенство, котрі також давали своє «добро» на будівництво Хреста, бо ж майбутня Свята гора, що розкинулася над Береговим — це унікальна місцина. Тут затишно і легко дихається, а місто — мов на долоні. Звідси проглядається Іршавщина, Ужгородщина, Виноградівщина, Мукачівщина. Видно навіть Пістрялівську РЛС! Не кажучи вже про сусідню Угорщину. Складається враження, що людське око сягає зором аж до мадярської Ніредьгази…
Ось і красень-хрест. Напис на меморіальній таблиці лаконічний: «Кресту Твоему поклоняемся, Владûко и святое воскресение Твое славим». Заввишки 12 метрів і завширшки близько одного, він білий і чистий мов сніг.
«На спорудження цієї релігійної пам’ятки ще у 2001 році було використано 10 кубометрів пиломатеріалів, більше десятка КРАЗів піску, понад дві тонни арматури, а головне — працю і наснагу численних вірників Бе-регівщини», — розповідає один із ініціаторів створення хреста Ігор Се-мененко. Він же пригадує, як люди з власної ініціативи приносили для спорудження Хреста хто гроші, хто мішок цементу. Хтось просто вкладав в цю важливу справу свою особисту працю та професіоналізм. Адже тільки розчищення майданчика під цю ритуальну споруду на маківці скалистої гори потребувало потужної техніки та людських і матеріальних ресурсів. Майже жоден берегівчанин не залишився осторонь від побудови цього величного символу єднання, віри і примирення. Тоді до будівництва долучилися також і державні установи, зокрема, прикордонники ОКПП «Лужанка», СДПЧ-12, райенерго. Допомогли й меценати, про що зокрема зазначено на пам’ятній табличці. На жаль, констатує співзасновник Берегівського міськрайонного благодійного фонду «Свята гора» Ігор Семенен-ко, держава до цього не має ніякого відношення, жодна копійка з бюджету для будівництва Хреста використана не була.
В 2001 році Хрест освятили священники багатьох конфесій. На урочистостях були присутні депутати Верховної Ради, тодішні губернатор краю, голова обласної ради та голови райдержадміністрацій.


ТАЄМНИЦІ МОГУТНЬОГО МОНУМЕНТА


Одна з таємниць могутнього хреста полягає в тому, що біля його підніжжя вмонтовано капсулу зі словами: «Брати і сестри у Христі! Цей Хрест споруджений у дар майбутнім поколінням на межі третього тисячоліття і присвячений 2000-річчю з Дня народження Христа. Ми, люди, що живемо у цей час, на самому початку Золотого віку, посилаємо Вам це послання і бажаємо миру в душі, серед людей на Землі, здоров’я і Божого благословення. Послання складене у святий день Петра і Павла 12.07.2001 року, м. Берегово». За словами Ігора Семе-ненка, берегівський хрест після своїх «побратимів» у Бразилії і Японії є третім за величиною у світі і — найбільшим у країнах Європи й Азії.
Згодом в інтерв’ю районній газеті Єпископ Мукачівської і Ужгородської Православної єпархії УПЦ Агапіт сказав: «І якщо хтось і сьогодні порушує питання про міжконфесійну ворожнечу, то це вже люди хворі. У нас склалися прекрасні міжконфесійні відносини з традиційними релігіями римо-католиків, реформаторів, греко-католиків. Не будемо йти далеко, пригадайте освячення Хреста на горі Керек поблизу Берегова. На освяченні цього 12-метрового символа, який видно з чотирьох районів Закарпаття і навіть з Угорщини, були окрім мене пастирі римо-католицької і греко-католицької церков. Хочу висловити вдячність за його спорудження, за цю Богоугодну справу ініціативній групі городян».
За ініціативою жителів м. Берегово тут створено Берегівський міськрайонний фонд «Свята гора», який існує вже 7 років. Зараз, за словами президента фонду Володимира Шелемона, ця благодійна структура працює відкрито і єдина в області має свою офіційну сторінку в інтернеті. Нещодавно представники Фонду звернулися з листом до Берегівської міськради про перейменування гори Керек, на якій стоїть Хрест, у Святу гору. До цього Фонд спонукали численні звернення берегівчан. Однак, наразі жодних відповідей від влади нема. До слова, та ж міськрада в особі депутатів ніяк не може виділити землю на горі під будівництво «Будинку милосердя». Мотивують тим, що зараз тривають судові процеси з радгоспом «Берегівський». Хоча у 2001 році не виникало жодних суперечок про виділення під спорудження Святого хреста земельної ділянки, яка перебувала у власності цього ж радгоспу. До речі, спорудження «Будинку милосердя» є наступним статутним завданням Фонду «Свята гора», результатом помислів та волевиявлення жителів Берегова. Саме тому органам виконавчої влади та й депутатам слід поставитися до устремлінь своїх виборців з належною увагою, адже зволікання з виділенням декількох соток під вкрай важливу справу, та й ще на скалистій, не придатній для інших цілей горі, є скоріше бюрократичною тяганиною, ніж турботою про духовні запити вірян.
А Хрест стоїть і стояти буде вічно. Величний та могутній. Сюди вже 7 років поспіль піднімаються богомольні віряни, щоби засвідчити свою відданість Всевищньому, тут в день свого весілля просять благословення в Бога молоді подружжя, звідси вирушає в самостійне життя, на світанку зустрівши схід сонця, після випускного балу молодь. Бо свята ця гора…

 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також