Овочі-фрукти навесні подешевшають

16
0

Минулого тижня Київ кілька днів був столицею плодоовочевого бізнесу всієї східної Європи – там проходила третя міжнародна конференція «Овочі та фрукти України 2006. Відкритий ринок». Для участі прибули понад 400 учасників з 16 країн світу. А все тому, що Україна, навіть несподівано для себе, вперше у цьому році стала великим експортером овочів, у тому числі свіжих, до країн ЄС.

Минулого тижня Київ кілька днів був столицею плодоовочевого бізнесу всієї східної Європи – там проходила третя міжнародна конференція «Овочі та фрукти України 2006. Відкритий ринок». Вона встановила кілька рекордів – для участі прибули понад 400 учасників з 16 країн світу, було представлено 45 професійних доповідей про різні аспекти плодоовочевого бізнесу від вирощування до збирання, зберігання, переробки та торгівлі. А все тому, що Україна, навіть несподівано для себе, вперше у цьому році стала великим експортером овочів, у тому числі свіжих, до країн ЄС.

Цьому сприяли рекордні за останні п’ять років урожаї у нас, і різке зниження урожаїв у Європі. А за кілька років ми можемо стати лідерами експорту овочів та фруктів, наприклад, повністю наповнювати яблуками переробні заводи Польщі. Уже в цьому році обсяги плодоовочевого ринку України на 35% перевищили обсяги традиційного для нашої країни зернового ринку. За оцінками експертів Проекту аграрного маркетингу, експорт плодоовочевої продукції зможе давати Україні більші валютні надходження, ніж зерновий та масложировий бізнеси разом узяті.

Виросло, нівроку!

Поточний рік для ринку овочів та фруктів України відзначився кількома подіями. Ще давалося взнаки різке зменшення урядом Тимошенко у 2005 році ввізного мита на плодоовочеву продукцію, яке відкрило українські ринки для імпортного товару, наприклад, імпорт яблук зріс у 200 разів.

Через значні морози загинув урожай фруктів, найбільше в Криму, до 20% овочів вимерзли у сховищах. Тому картоплю навесні завозили, наприклад, з Єгипту. Проте урожай овочів у цьому році був на диво високим, Україна вперше у великих обсягах експортувала насамперед овочі, які не потребують особливої доробки та передпродажної підготовки, упакування – цибулю, огірки, баклажани, кавуни, солодкий перець.

Збільшилась кількість консервних заводів, зросли потужності існуючих, на 100% більше продукції було законсервовано і її, кажуть фахівці, ми доїдатимемо ще через 1,5-2 роки. Максимуму сягнула різниця між ціною якісних та неякісних овочів. Збільшилась кількість сховищ для овочів та фруктів, що призвело до росту цін восени, коли масово закуповувався товар для зберігання і реалізації взимку-навесні. Відтак у листопаді ціни на деякі овочі знизились, наприклад, на ринках Херсона цибуля впала вже до 60 коп. за кг. Прогнозується, що ціни будуть порівняно низькими і в лютому-березні наступного року. Протягом цього року у порівнянні з попереднім впали ціни на огірки, кавуни (оптова ціна у Херсоні була 5-7 коп. за кг при собівартості тільки збирання 5 коп. за кг), цибулю, картоплю, капусту, перець, помідори, буряки. Ціни зросли на ранню капусту, ранню картоплю, яблука для переробки, часник, виноград, персики, ранню цибулю.

Рахувати, а тоді саджати

Заступник директора Проекту аграрного маркетингу Андрій Ярмак на основі моніторингу, який проводила ця організація, вважає, що наступного року загальний обсяг виробництва овочів знизиться хіба на 1%, менше будуть вирощувати дрібні аграрії, навпаки більше – великі господарства. Переробні заводи підуть шляхом створення та «розкрути» торгових марок. Зросте конкуренція між постачальниками обладнання для зберігання, транспортування, упакування та переробки овочів.

Що садити навесні Андрій Ярмак радить вирішувати з огляду на основні цінові тенденції. Прогнозується, що картопля у лютому-березні наступного року коштуватиме в середньому 1,7 грн., а ще за рік у такий же час приблизно 1,8. Уже зараз ціна на картоплю у нас впала на 8-15%, а, наприклад, в Польщі, на 15% зросла, бо поляки виїздять на більш оплачувані заробітки до країн, які раніше увійшли в ЄС і де більші зарплати. Натомість вони вже мають плани наступного року вирощувати картоплю у Білорусії через дешеву робочу силу.

Капуста навесні 2007 коштуватиме стільки ж приблизно як зараз. Помідори суттєво різнитимуться в ціні ті, що на переробку і ті, що для споживання у свіжому вигляді. Знизиться наступного року виробництво огірків, цибулі, оскільки останньої зараз надто багато у сховищах, а тому виробникам продати її важко. Через українську цибулю впали ціни навіть на ринках Московської області. Морква, яка торік коштувала 3,8 грн. за кг, навесні котуватиме трохи більше гривні, а навесні 2008 – знову близько 4 грн. Кавунів наступного року вирощуватимуть менше – цього року їх було забагато, хоча їх вигідно продавати у північноєвропейські країни. Приблизно на рівні з цим роком збережеться виробництво баклажанів і солодкого перцю, бо їх уже не вистачає у супермаркетах, до того ж ці овочі охоче беруть експортери. Буде зростати попит на яблука для переробки, їх ціни вже у цьому році зросли на 40% і багато заводів не змогли закупити достатньо сировини для заповнення своїх потужностей. Величезні перспективи у персиків, нектарину, суниці (не плутати з полуницею, тобто «клубнікою»).

Спеціалісти Проекту аграрного маркетингу на конференції нагадали слова одного зі світових вчених, що у світі використовується тільки 0,5% овочевих культур, які могли б застосовуватись у раціоні людей. А за опитуваннями в Україні третина відвідувачів супермаркетів вважають, що недостатньо споживають свіжих овочів і фруктів. Тому перспектива для садівництва та городництва, а тим більше з огляду на українські плодючі ґрунти – величезна. Хоча до вирощування органічних продуктів, які високо ціняться у Європі, кажуть фахівці, нам ще далеко – надто складна, тривала і забюрократизована процедура оформлення формальностей для цього, виробництво органічних продуктів потребує більших інвестицій, ніж торгівля овочами та фруктами і дає менші прибутки. До того ж, українці не настільки багаті, аби платити за такі продукти.

Проект аграрного маркетингу, який допоміг дуже багатьом аграрним та приватним господарствам, у тому числі й на Закарпатті, знайти свою нішу на сільськогосподарському ринку, познайомив з новітніми і раціональними технологіями -- після 4 років роботи на Україні завершує свою діяльність вже до кінця цього року, а центральний офіс працюватиме лише до березня наступного року.

А щодо влади, то ні міністр аграрної політики Юрій Мельник, ні президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, участь яких була проансована на ІІІ Міжнародній конференції «Овочі та фрукти України 2006. Відкритий ринок», не знайшли можливості прийти…

Довідка.

Фінансові тенденції: За інформацією представника ВГО «Українська аграрна конфедерація» Володимира Лапи, ПДВ для сільгоспвиробників наступного року не зміниться. А видатки з бюджету для АПК зростуть приблизно на 22%. За словами міністра агропромислової політики Юрія Мельника, у бюджеті України 2007, який пройшов друге читання, на здешевлення кредитів для аграріїв передбачено 667 млн. грн., 132 млн. грн. на компенсацію 30% вартості придбаної сільгосптехніки, 2,330 млрд. грн. на підтримку виробництва продукції рослинництва та тваринництва. Зросте кількість коштів, запланованих для лізингових операцій. Заплановано в бюджеті і 10 млн. грн. на підтримку дорадчих служб у сільській місцевості та 15 млн. грн. на реконструкцію спиртових заводів для запуску виробництва біопального. Однак коштів для формування аграрного банку, а Мінагропром просив 60 млн. грн., не запланували.

За словами Володимира Лапи, 10% господарств, які реалізовують 30% продукції, отримують 90% держаної підтримки.

Лариса ПОДОЛЯК

«Старий Замок «Паланок»

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також