Пам’ятники волі і силі духу

12
0

На Верецькому перевалі вшанували карпатських січовиків та відкрили пам’ятний знак на честь переходу угорців через Карпати

У понеділок, 21 липня, на Верецькому перевалі за участі представників обласної і місцевої влади, дипломатів, громадськості голова облдержадміністрації Олег Гаваші урочисто відкрив пам’ятник героям, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України. Від фонду `Спільна Європа – спільна пам’ять` квіти до пам’ятника українським героям поклав також граф Сечені. Депутат парламенту Андраш Тот поклав квіти від Угорського парламенту. 
Як стверджують старожили, у 1939 році поблизу місця встановлення пам’ятного знака були розстріляні захисники Карпатської України. Що насправді відбувалось, історичних свідчень нема, тому остаточні висновки – за науковцями. 
Як перший крок до увічнення пам’яті загиблих оборонців української державності, обласною владою було порушено питання про встановлення тут, на Верецькому перевалі, пам’ятного знаку. Заслужений художник України Степан Шолтес, чий проект і було визнано кращим, створив архітектурну композицію із 3-х пілонів, які об’єднані між собою і завершуються хрестом. Таким чином, пам’ятник має вигляд каплиці. Всередині розташований куб із чорного андезиту, який символізує вівтар. На кубі – напис українською та англійською мовами: „На вшанування пам’яті героїв, які пожертвували своїм життям за незалежність, свободу та процвітання України”. Спорудження пам’ятника профінансувала обласна влада, виділивши з обласного бюджету 300 тисяч гривень. 
Виступаючи на урочистому мітингу, присвяченому відкриттю пам’ятника, голова облдержадміністрації Олег Гаваші наголосив, що трагічні події на Верецькому перевалі залишились назавжди у народній пам’яті. Карпатська Україна далекого 1939-го року стала своєрідним прологом відродження Української соборної держави, вагомим історичним моментом для всіх українців на шляху утвердження національної ідеї, єднання українських земель. 
– У житті кожної країни є знакові події, є віхи, які визначають подальшу долю держави. Є такі події, що єднають націю, перетворюють населення на народ, – підкреслив Олег Гаваші. – Такою знаковою подією не тільки для Закарпаття, а й для всієї України, була Карпатська Україна. Зовсім недавно, відзначаючи 69-ту річницю Карпатської України на Красному полі, ми заклали і камінь під пам’ятник героям тут, на Верецькому перевалі. Минуло небагато часу, і ми маємо можливість стояти біля цього пам’ятника, аби схилити голови перед героями. Символічно, що минулої п’ятниці Президент України Віктор Ющенко піднявся разом із головами облдержадміністрацій, представниками громадськості на найвищу точку нашої держави, на Говерлу, де було відкрито скульптурну композицію `Тризуб`, стелу, де було закладено капсули із землею з кожного куточку України як символ єднання і цілісності нашої держави. Із Закарпаття було закладено землю з Красного поля. 
Керівник краю низько вклоняється тим, хто поліг за свободу і незалежність нашої держави і виконує почесну місію – відкриває пам’ятник, який було освячено. 
Відтак до монументу покладають вінки, квіти.

* * * *

Цього ж дня на Верецькому перевалі відбулося і відкриття пам’ятного знаку, присвяченого переходу угорських племен через Карпати. Участь у заході взяли голова облдержадміністрації Олег Гаваші, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорській Республіці Дмитро Ткач, Надзвичайний та Повноважний Посол Угорської Республіки в Україні Андраш Баршонь, депутат Угорського парламенту Андраш Тот, граф Сечені, представники національно-культурних товариств, громадськості краю. 
У вступному слові Андраш Баршонь наголосив, що встановленням цього пам’ятника українська сторона вкотре засвідчила позицію толерантного ставлення до потреб національних меншин. 
– Ті, що проживають тут, – угорці, українці, словаки, румуни  – знають історію, дивляться на неї як на особисте, так і на узагальнене минуле, – каже пан Посол. –Україна і Угорська Республіка  мають спільне майбутнє, хоча і шляхи обох країн дещо різняться. Сподіваюся, що нинішнім подіям радіють як громадяни України, так і Угорщини. 
Він дякує голові облдержадміністрації Олегу Гаваші, всім причетним до спорудження пам’ятного знаку. 
– Той, хто має важку історію, матиме легке майбутнє. Сподіваюся, що народи Угорської Республіки  і України матимуть легке майбутнє, – сказав Андраш Баршонь. 
У свою чергу Андраш Тот також наголосив, що цей пам’ятник має об’єднувати як всіх жителів краю, так і народів-сусідів. У народів, що населяють багатонаціональний Карпатський регіон, спільна історія, яка вчить жити у мирі і дружбі в єдиному європейському домі. 
Автор пам’ятного знаку – Петро Матл – теж виступив на урочистостях. 
За задумом скульптора, монумент  – це мовби ворота між Сходом та Заходом. Пам’ятник зображений у вигляді каплиці, яка складається з семи валунів. Всередині каплиці розташований олтарний камінь, який символізує чашу братського договору. 
До пам’ятника, присвяченого переходу угорських племен через Карпати, було покладено вінки та квіт, повідомили з у
правління інформації та зв’язків із громадськістю облдержадміністрації.

.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також