Першу на Закарпатті клініку дитячої дентальної гігієни

18
0

відкрито на стоматологічному факультеті УжНУ

Трохи більше року тому декан стоматологічного факультету, професор, знаний у краї хірург Юрій Переста розповідав «СЗ «Паланку» про свою мрію – клініку дентальної гігієни. І ось вона вже стала реальністю – на першому поверсі реконструйованого приміщення, де розмістився стоматфакультет УжНУ, 10 березня урочисто відкрили клініку дитячої дентальної гігієни.

На свято завітали провідні стоматологи й медики краю, гості-науковці зі Словаччини, студенти, депутати обласної ради, Апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії, владика Мілан Шашик. Його Преосвященство освятив приміщення факультету й зазначив, що студенти, які тут навчаються, будуть не лише вправними фахівцями, а й добрими ангелами для діток, опікуватимуться не тільки лікуванням їхніх зубів, але й тим, щоб  ці зубки не хворіли.

За словами ректора УжНУ Миколи Веґеша, наш виш – єдиний в Україні класичний університет, де є медичний і стоматологічний факультети (в інших регіонах вони відокремлені в самостійні медзаклади) і де готують фахівців 4 медичних спеціальностей. Стоматологічний факультет ще дуже молодий, але завдяки сприянню нашого земляка Вік­тора Балоги, а відтак стараннями декана Юрія Перести буквально з руїн підняте окреме приміщення для нього – колишня, давно спорожніла їдальня закладу, аудиторії, кафедри облаштовано як у найкращих приватних клініках, завдяки сприянню обласної ради закуплено найсучасніше устаткування більш ніж на 400 тис. грн. «Якість, сучасність обладнання на факультеті, підходи до викладання, співпраця з провідними ВНЗ сусідніх країн свідчить про те, що ми йдемо у Європу», – наголосив Микола Миколайович.

Цього дня також уручили дипломи почесних докторів УжНУ головному лікарю клінічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії медичного факультету університету Шафарика й факультетської лікарні Луї Пастера, крайовому експертові зі спеціальності стоматологія Андрію Енчу та професорові технічного університету Кошице, заступникові декана, професору Пряшівського університету Йожефу Живчаку. Відтепер вони ділитимуться знаннями й до­свідом і з нашими студентами.

Підрядник, який виконував реконструкцію приміщення, директор виробничого будівельного приватного підприємства «Вірність» Михайло Кузьма розповів «Паланку», що з дитинства мріяв стати лікарем або вчителем. Та доля розпорядилася так, що став будівельником, утім саме виконуючи це замовлення, долучившись до створення клініки для дітей, він ніби втілив обидві свої мрії. «Дуже добре, що в області є мудрі люди, які вкладають кошти у здоров’я дітей. Я  знаю, наскільки це важливо, бо сам виховую 13 діток. Здорові зуби – це запорука здоров’я всіх внутрішніх органів, і я гордий з того, що ми першопрохідці цієї справи в Україні», – зізнався Михайло Михайлович.

За словами асистента кафедри терапевтичної стоматології, заввідділу дитячої стоматології Наталії Мельничук, 98 % закарпатських дітей до­шкіль­ного віку мають захворювання твердих тканин зубів, тому клініка, яка допоможе обстежувати малят і вчити їх берегти зубки з дитинства, конче потрібна в нашому краї. «Вкладення у здоров’я починається з профілактики, умі­ння його зберегти. До того ж вартість профілактики – це лише 10 % вартості лікування, тому й кошти вкладати наба­гато вигідніше саме у збереження здоров’я. Наше мета – організувати для цього не лише стоматологічну службу, бо це вже третій етап, а й залучити гінекологів, які відстежують перебіг вагітності, й педіатрів, що опікуються дітками з перших днів життя. Здорові зубки малюка закладаються одразу ж після зачаття. Тому потрібна єдина база, яка б виробляла методичну основу для стоматологічного благополуччя закарпатців», – переконана пані Наталія.

Саме для втілення такої мети стоматфакультет та клініка уклали угоду про науково-практичну співпрацю, впровадження нових науково-практичних технологій на базі спеціалізованого дитячого пульмонологічного санаторію «Малятко». За словами головного лікаря Галини Мороз, нездорові зуби у ді­тей – це вогнища постійної інфекції, що спричинюють часті захворювання ор­ганів дихання. Також у дітей може неправильно формуватися прикус, будова обличчя, виникати неприємний запах з рота, через що страждає вимова,  виникають комплекси, психологічна невпевненість, відбувається затримка фі­зичного та розумового розвитку. У «Малятка» вже розроблена проектно-кошторисна документація для обладнання лікувально-діагностичного корпусу, який став би єдиним методичним центром із питань профілактики, реабілітації, оздоровлення дітей усієї області, конче потрібні кошти для початку робіт.

Декан стоматфакультету Юрій Переста сподівається на відкриття від­ділень клініки дентальної гігієни також у Мукачеві, Тячеві, Берегові й Вино­гра­дові. Тоді протягом року можна буде оглянути, вилікувати й навчити правильно доглядати зуби всіх діток Закарпаття. А поки що ж до їхніх послуг спеціалізовано обладнані стоматкрісла, кімнати, оформлені дитячими малюнками студії ім. Баконія, великим телевізором для перегляду мультфільмів і навіть меблями з дитячими малюнками, адже чи не головне у спілкуванні з дітьми – навчити їх не боятися лікарів.

Лариса ПОДОЛЯК

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також