Петанкістський сезон завершився міжнародним турніром `Каштан`

7
0

Федерація петанку України на Закарпатті запрошує нових гравців, аби відкрити новий петанкістький сезон міжнародним турніром `Сакура`

 

  Якісь дядечки жбурляють спочатку маленьку кульку, а потім підкидають до неї важкі металеві кулі. Вони це роблять вправно й, очевидно, з певною власною тактикою. Здавалося б, звичайна гра, жбурляння кульок... Та не все так просто, позаяк, в цю гру, що називається петанк, грають в Європі і вона набуває популярності й на Україні. Петанк — такий простий, але такий захоплюючий.

 Петанк єднає людей

Петанк (фр. Petanque, провансальські кулі) — провансальський національний вид спорту, метання куль.

 Петанк — популярна французька гра в кулі, що стала для французів одним з обов`язкових елементів проведення дозвілля. У неї грають на відкритих майданчиках і в залах, у парку на траві чи на піщаному березі моря. Петанк — це боулінг, більярд, гольф і керлінг разом узяті!

 `Всіх учасників розбивають на команди по декілька гравців. Потім кожна команда повинна виявити максимальну влучність, кинувши свою кулю якнайближче до кошонету — маленької дерев`яної кульки-мітці. Мета гри полягає в тому, щоб гравці двох команд на майданчику площею 15 на 4 м по черзі жбурляли металеві кулі, намагаючись якнайближче покласти свою кулю поруч з дерев`яною кулею — «кошонетом» (фр. cochonnet — свинка). Водночас металева куля може зачепити кошонет, чи збити кулю суперника, щоб відіпхнути його. Головне, щоб наприкінці гейму одна чи кілька куль твоєї команди опинилися ближче до кошонету ніж кулі суперника. За кожну таку кулю нараховується одне очко. Гра продовжується до 13 очок`, — пояснює закарпатський петанкіст Федір Шандор.  

Переможе  найвлучніша і дружніша команда! Петанк — гра, доступна кожному. Це прекрасний спосіб активно провести вечір із друзями у великому місті.  

Кількість гравців у команді: 1—3, команди грають рівними складами. Вікових обмежень немає. `Багато моїх друзів грають `петанкують`, отож я зробила для себе висновок, що це неймовірно цікавой вирішила  зіграти. Мене привабила ця гра, адже вона є простою, нема особливих вимог й правил та ще й отримуєш масу задоволення.  Коли граю, відчуваю як адреналін потрапляє у кров, позаяк петанк викликає неймовірний азарт`, — зізнається молода петанкістка, член ужгородської команди `100 %` Ганнуся Тарканій.

 

 Історія петанку

    Ігри, схожі на петанк, існували ще в Древній Греції і Древньому Римі. В Елладі зазвичай використовували круглі камені і вправлялися в дальності кидка, а римляни кидали окуті залізом дерев`яні кулі на точність влучення.

   Після падіння Римської Імперії ця гра була забута і відродилася в середні віки під назвою фр. «bouleurs». Вона набула такої популярності, що в XIV столітті впровадили заборону на цю гру, щоб піддані займалися кориснішими заняттями:  фехтуванням, стрілянням з луку.

    У 1792 році стався курйоз, коли в Марселі під час гри в кулі загинуло 38 чоловік. Справа в тому, що на території монастиря, де проходила гра, розміщався пороховий склад, а гравці використовували в якості куль гарматні ядра.

     Незважаючи на заборони гра дійшла до наших днів. У різних формах, під різними назвами вона існує в багатьох країнах Середземномор`я й у Великобританії. Сьогоднішній петанк  з`явився в 1907 році.

 

Каштан-2008. Дуплети. День перший. А ось минулих вихідних в ужгородському парку `Боздош` було особливо людно. Власне, відбувся уже третій міжнародний турнір з петанку `Каштан 2008` приурочений до святкування 1115 річниці Ужгорода. В суботу, 4 жовтня о 9.00 іноземні делегації петанкістів вишикувалися, аби зареєструватися і зіграти в цю захоплюючу гру. Зареєструвалося 27 команд-дуплетів (по двоє чоловік у команді). `Спочатку реєстрація, а потім тістечка й подарунки`, — закликали організатори турніру. Аби ще більш розвеселити й пожвавити гостей турніру, організатори запросили кумедних клоунів, які зобразили змагання з петанку, так би мовити, `по своєму`... 

             Після реєстрації почалося жеребкування, яке визначило яка команда з якою гратиме. Незважаючи на дощану погоду, спортсмени-петанкісти (приїхали делегації з Польщі, Угорщини, Словаччини, Болгарії, Німеччини, Росії, Білорусії, України (Київ, Черкаси)). з хорошим настроєм розпочали гру. своєму`...                 `Сьогодні маємо сильних конкурентів... Проте це стимулює до перемоги, бо як класно виграти у справжніх професіоналів`, — каже Г. Тарканій.

 `На `Каштан` з’їхалися сильні команди з Угорщини, Словаччини, Болгарії. Однак поразки ми не боїмося, бо ця гра лише об’єднує людей і дає можливість знайти нових друзів`, — зізнається ужгородський петанкіст Іван Колодій.

 `Мені українські турніри подобаються ще більше ніж німецькі. Тут приємна атмосфера, хороші люди, можна гарно провести час. У цій грі все одно перемагає дружба`, — зазначає петанкіст із Німеччини Фальк.

 Гравці відзначали, що в них є свої певні секрети вдалої гри й наголошують, що в команді має бути злагода, яка допоможе перемогти. До прикладу, росіяни допомагають собі ногами, а в словацькій команді капітан подає іншим гравцям певні знаки...

 Грали по чотири кола `Швейцарки`, що визначала які 8 команд потраплять до групи `А` (сильніші) і які — до групи `Б` (слабші) Група `А` також грала `на виліт`, группа `Б` — три кола швейцарки.

 

Результати. До групи `А` потрапили дві українські команди, дві угорські, по одній з Польщі, Словаччини, Білорусі та Росії. Відповідно четверту сходинку посіла команда `Словаччина-1`, третю — `Рульки` (Росія), другу — `Яблуко` (Угорщина), першу — `Сокал` (Угорщина). 

 А переможцями в групі `Б` стали команди: з Польщі `2М` — ІІІ місце, з Ужгорода `ЕдМон` — ІІ місце  та `Інді` (Ужгород, Київ) — І місце. Опісля відбулося урочисте нагородження переможців команд-дуплетів медалями та цінними подарунками.

 

День другий. Триплети    

 Наступного дня, 5 жовтня грали команди-триплети (по троє чоловік у команді). Зареєструвалось 16 команд. Грали три кола `попередньої швейцарки`, потім визначили 8 найкращих команд, які потрапили до групи `А` та вісім команд, які потрапили до групи `Б`. Група `А` грала `на виліт`, група `Б` грала три кола швейцарки. Отже, в турнірі `Б` третє місце посіла команда Польщі `Чєхан`, друге місце — `Сігетголом` (Угорщина), перше місце — команда `Кастанья` (Україна, Київ, Ужгород). Серед команд турніру `А` переможцями виявилися: ІІІ місце — `Зубрас` (українсько-білоруська команда), ІІ місце — `Європа-1` (українсько-словацька команда), І місце — `Буля` Польща. І знову ж таки урочисте нагородження кубками, медалями, цінними подарунками. Завершальним акордом була прощальна святкова вечеря з традиційним величезним тортом, який мав форму каштана.

 

Це лише Каштан, а потім буде Сакура

 Як бачимо, петанк набуває популярності. Як зазначає, організатор турніру Інна Гойс, з кожним роком до змагань долучається все більше нових гравців. `Турнір із петанку — це не просто змагання, а й можливість відпочити, повеселитися, гарно провести час у колі друзів. Федерація петанку України на Закарпатті — це свого роду родина, яка постійно збирається разом, аби зіграти`, — каже організатор. До речі, київські петанкісти відзначають хорошу організацію, мовляв, у столиці такі змагання проходять не на такому високому рівні як в Ужгороді. `Організатори забезпечують проживання, харчування, хороші умови для гри... Натомість у Києві ніхто не приділяє таким деталям значної уваги. На мою думку, рівень проведення заходу може конкурувати з тими турнірами, які проходять в Європі. Більше того, під час європейських чемпіонатів відчувається жорстка конкуренція, а тут панує злагодженість і дружба`, — каже київський петанкіст Сашко.

Федерація петанку України на Закарпатті запрошує нових гравців. Між іншим, на Закарпатті петанком захопилися багато крайових журналістів.

Петанкістський сезон закрили `Каштаном`, а відкриють новий навесні міжнародним турніром `Сакура-2009`.

Все про петанк читайте на сайті Федерації петанкістів України: www.petanque-ua.org. 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також