Підрізані крила Закарпаття

14
28

Коли «відростуть» вони і чи зможуть закарпатці ними скористатися – досліджував Мукачево.net

Злітно-посадкова смуга Ужгородського аеропорту порожня. Розпеченим бетоном походжають птахи, диспетчер із «контрольної вежі» спостерігає безлюдне льотне поле і кілька вертольотів, які стоять біля ангарів. Гучно лунають кроки у терміналі, що завмер, заплющивши віконця квиткових кас.

Польоти, спогади, мрії...

«Міжнародний аеропорт Ужгород» не здійснює регулярних рейсів з 26 березня 2011 року. Митарства цього багатостраждального підприємства почалися ще кілька років тому. Наприкінці 80-х аеропорт пережив реконструкцію, під час якої Закарпаття не закрило свої повітряні ворота. У період реконструкції регулярні авіарейси приймав Мукачівський військовий аеропорт, який вже в ту пору не діяв, як військовий об’єкт, але мав чудового стану і якості злітно-посадкову смугу. Пасажирів на рейси доставляли спецавтобусом «Ікарус», який навіть мав власну назву, виведену на борту – «Політ». Зрештою, з Ужгорода до Мукачева ближче, ніж з Києва до Борисполя.

Після реконструкції аеропорт пережив свої «золоті часи». Наприкінці 90-х просто на території аеропорту було влаштовано парашутну дроп-зону, на яку кілька років поспіль з’їжджалися спортсмени-парашутисти задля можливості попрактикуватися у стрибках з вертольота. Організовував ці стрибки вінницький аероклуб «Політ» і участь у них брали такі корифеї, як чемпіон Європи, словацька команда «No Fear Team».

Словом, тоді про процвітаючий Ужгородський аеропорт, яким керував не просто господарник, а досвідчений пілот Віктор Тислюк, можна було сказати наступне:

«Ужгород» – міжнародний аеропорт в Ужгороді, Україна. (Тавтології тут немає, бо власна назва аеропорту не завжди співпадає із назвою міста. Наприклад, «Бориспіль» і «Жуляни» у Києві, «Орлі» у Парижі, «Внуково», «Домодєдово» у Москві, «Рощино» у Тюмені тощо. Унікальний тим, що літаки злітають і заходять на посадку через повітряний простір Словаччини (кордон – на відстані 100 метрів від торця зльотно-посадкової смуги – прим. автора ). Аеропорт розташований в найзахіднішій частині міста, в районі Червениця, по вулиці Собранецька. Обслуговує літаки не лише внутрішніх, а й міжнародних рейсів. Аеропорт Ужгорода має один термінал і одну асфальтову (!) злітно-посадкову смугу завдовжки 2038 м і завширшки 40 м. Висота над рівнем моря 117 метрів. Координати: 48°38'03" п.ш. 22°15'48" сх.д.

І він діяв. Ще 2003-го року автора цих рядків доставив за дві години не надто комфортабельним, стареньким (знятий з виробництва 1979 року), але діючим АН-24 до Києва. А незабаром у аеропорту почалися проблеми. Країну «хитало», «помаранчило» і «майданило». Зміна влад, переділ сфер впливу і ряд інших відомих чинників поступово ставали на перепоні роботи аеропорту. 2008 рік, здається став першим, коли довкола аеропорту почали лунати такі слова як «рентабельність», «доцільність», «безпека для міста», «нездатність приймати великі літаки». Зрештою, настав 2009 рік – переломний у житті аеропорту.

Сумна реальність останніх років

Саме 2009-го програму підвищення ефективності функціонування Закарпатського обласного комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Ужгород» на 2009-2012 роки приймають обласні депутати. У наступному ж році, і аж до 2012 включно, витрати на цю програму повинні закладатися до обласного бюджету. На 2009-й рік програмою передбачено виділення з обласного бюджету 280 тис. грн. Так черговий раз обласні депутати подбали про єдиний на Закарпатті аеропорт. Колись, у 2000-2001 роках, стараннями їхніх попередників, він перейшов в обласну комунальну власність і регулярно звільнявся від сплати частини податку за землю, яка належить обласному бюджету. З часу прийняття аеропорту в спільну власність територіальних громад Закарпатської області тут почали виплачувати і поступово підвищувати зарплати, зробили ремонт злітно-посадочної смуги і оновлення приміщень аеропорту.

Однак зовсім інше ставлення до аеропорту виявили тодішні міські депутати Ужгорода. Адже кілька десятків гектарів землі довкола аеропорту знаходяться в межах міста. Спочатку аеропорт спробували задушити фінансовим зашморгом, вимагаючи у повному обсязі виплачувати Ужгороду за оренду землі. Однак, незабаром все ж роздали кількасот земельних ділянок довкола аеропорту. Коли про це сповістили національні телеканали – тодішній міський голова Сергій Ратушняк гнівався. Тим не менш  обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій заборонила зведення будинків поруч з аеропортом. І зобов'язала закарпатських екологів, санепідеміологів та МНСників провести повторну експертизу проектів виділення землі на приаеродромній території. Вбачається, що експертиза ця триває, оскільки будь-яких її результатів знайти не вдалося.

Питання зависло «у повітрі»? Власне, нехай тепер вже «висить». Бо ще у 2008-му із дозволу міської ради у санітарній зоні аеропорту побудували багатоквартирні будинки. Чим це обернулося для їхніх мешканців – могли бачити ті, хто спостерігав особисто чи на поширеному у Інтернеті відео зліт борту, яким недавно відлітав із Закарпаття Віктор Янукович. Пилова буря, яку здійняла турбіна літака, зносила дерева і паркани, засипала вікна і балкони будинків піском.

Та менше з пилом. Найбільша біда у тім, що зі сторони Ужгорода літаки сідати та злітати не можуть. Здійснюють це з боку Словаччини, і перетинаючи кордон. Укравіація ще три роки тому не хотіла надавати аеропорту сертифікат аеродрому. Це означає, що літакам вищого класу, таким як ТУ-134 чи Боїнг – 747 приземлятися тут не можна.

Заступник директора аеропорту з виробництва Валерій Гангур далекоглядно попереджав, що, ймовірно, незабаром закарпатці зможуть дістатися до столиці тільки залізничним транспортом (18 годин дороги) чи автомобільним.

Ось ці дні і настали. Про доступ повітряним шляхом до близьких – удвічі ближчих, ніж Київ, і водночас таких далеких європейських столиць краще промовчати. Бескидський тунель? Швидкісні потяги і у Київ залізницею за 7-8 годин? Цей проект ще на стадії обговорення, а рейсові літаки вже не літають з кінця березня, коли компанія «Дніпроавіа» припинила усі рейси на Закарпаття через збитковість. Зараз аеропорт працює за скороченим робочим графіком.

За словами чергового диспетчера, зараз робота аеропорту – приймати виключно чартерні рейси. А вони бувають іноді тричі на день, а іноді – раз на тиждень. Як літаки, так і гелікоптери. Але тільки на замовлення тих, хто може собі дозволити персональний політ.

Середнє? Мукачево? Плани-аероплани

Аеропорт потрібен не лише самому Ужгороду – він віднесений до категорії гірських, може приймати літаки у звичайних і складних метеоумовах. Має стратегічне значення, особливо з огляду на те, що область належить до повененебезпечних. Всі пам’ятають, як у 1998 та 2001-му гелікоптери знімали людей з дахів після паводку. У дні розпаювання приаеродромних земель лунали пропозиції перенести ужгородський аеропорт... у село Середнє. Цього, начебто, вимагали сучасні умови розбудови міста. 80 гектарів землі, як-не-як. Незрозуміло тільки, чому місто мусить розбудовуатися виключно у прикордонній смузі довкола летовища, а не, наприклад, у бік Минаю чи Барвінку, «поглинаючи» свої передмістя, як це було з Доманинцями, Дравцями, Горянами? А переносити аеропорт? Чому ж у Середнє, а не, до прикладу, у Мукачево, де вже є територія із збудованою злітною смугою?

Як розповів Мукачево.net державний інспектор з безпеки польотів міністерства транспорту України, колишній керівник Міжнародного аеропорту «Ужгород» Віктор Тислюк, довжина злітної смуги колишнього військового аеропорту у Мукачеві становить 2500 метрів і це дає змогу приймати будь-які літаки. До того ж, довкола немає близьких кордонів та гір, які б заважали варіювати напрям зльоту-посадки. Що ж стосується продажу бетонних плит покриття злітної смуги мукачівського аеродрому, рішення про яке недавно прийняля мукачвська міськрада, то за словами пана Тислюка, то воно, скоріш за все, було правильним. Адже можливість експлуатації мукачівського аеродрому для цивільної авіації розглядалася ще 1995 року і вже тоді бетонні плити марки П-14 були не у найкращому стані. Відтоді минуло 16 років, а термін експлуатації такого покриття становить всього 25 років. І це у разі, якщо воно використовується. Оскільки ж покриття не експлуатувалося, то вийшло з ладу воно, як не парадоксально, ще раніше. Звісно, було б правильно і законно провести попередню експертизу з придатності плит, однак, на око фахівця вони на 99% непридатні для посадки на них літаків і краще використати їх у народному господарстві. Та і без інвестора мрії про новий аеропорт в Мукачеві навряд колись матеріалізуються.

А от що Ужгородський аеропорт відновить роботу найближчим часом керівництво області обіцяло закарпатцям ще з березня: робили гучні заяви, писали листи. Однак, Закарпаття – досі «без крил».

Та, як стало відомо Мукачево.net, їх невдовзі поверне області приватний інвестор із закарпатським корінням. Уже частково оплачено вартість двох літаків Saab 340. А тим часом тривають переговори, з метою укладання відповідних договорів, аби вже до 15 липня у продаж надійшли квитки на авіарейси. А з прибуттям нового літака, мовляв, відновиться рейс Ужгород–Київ і з’являться нові напрямки: Ужгород–Будапешт, Ужгород–Тель-Авів.

Між тим, досі відкритим залишається питання вартості квитків. Раніше керівництво аеропорту робило усе можливе, аби в один бік до Києва можна було долетіти за 1300-2800 грн. – залежно від завантаженості рейсу. Тобто від $160 до $350. І це у ХХІ столітті… У межах однієї країни…

 

Редакція висловлює подяку голові Закарпатської ОДА Олександрові Ледиді за сприяння в публікації даного матеріалу.

Коментарі

7
7

Мішу, закривали вуха не просто від реактивного літака, а бойового винищувача, до того ж, здається, багатоцільового. Це все таки є різниця у порівнянні як з цивільною трансп.авіацією так і авіацією пасажирською де шумність літаків визначається міжнародними нормами. Щодо відгородження території - маєте бажання жити у резерваціях? З подібними підходами до проблематики, так воно з часом і буде.

М
Михайло

В свій час ми жителі м.Мукачів закривали вуха,переставали говорити поки не пролетить реактивний над нашими головами.Ми боролись щоб аеропорт закрили.Військові пішли геть, але аеропорт територія залишилась,хоч теж починається забудова санітарної зони.Пропозиція щодо вантажних літаків недобра бо той гул з вантажних не меньший реактивних.Так що час закарпатцям взятись за руки відгородити свою територію як це було до приходу окупантів і починати своє життя самостійно й цивілізовано

Ч
Читач

Для Закарпаття найкращим варіантом було би будівництво вантажного аеродрому на базі колишнього Мукачівського військового аеродрому. Це був би величезний логістичний центр, біля кордону, недалеко залізниця, міжнародна траса для переправки вантажів в Європу та по Україні. Треба шукати серйозного інвестора. Росія, Китай - для поставки своїх товарів в західну Європу. Окремий пасажирський аеропорт для закарпаття - це розкіш. Немає у нас стільки ділових людей, які готові платити за переліт до столиці. Чиновники за державний кошт можуть їздити на авто або на поїзді. При цьому вантажному аеродромі можна організувати пасажирські рейси, прийом чартерів, та приватних літаків. Вокзал уже в Ужгороді побудували для декількох поїздів і з.д. станція Ужгород - тупікова - вся область і так сідає на потяги в Мукачеві.

7
7

Аеропорт в Ужгороді це завідомо мертвонароджений проект. Тобто, заради амбіцій облцентра щось таке може бути, але аеропортом як транспортним вузлом воно не стане. Ну не цікаві нікому голі 2км. асфальтованої дороги. Найкращий приклад - вокзал, як памятник державній глупості та містечковій амбіційності. Що, ужгородці перестали їздити до Мукачева (сан. "Карпати") на потяги? Ну є обєктивні реалії, які чогось не хотять помічати. Закарпаття надто мале аби мати 2 аеропорти, 3 толкові вокзали чи 4-5 сучасних автовокзалів. Замість того аби ігнорувати реалії, краще б користати їх на свою користь, разом, а не кожен у свій бік.

І
Іван

я думаю ош би всі закарпатці позїжалися строїти аеродром із заробітків

С
Сергей

Думаю выйти из положения можно. Если вернуть минимальную уплату 25 гр за квадрат земли и продать 80 Га земли, которая по Аэропортом Украинскому инвестору по, скажем Аквапарк, коттеджный массив, то город выручит минимум 80 га = 800 000 кв/м х 25 гр = 20 млн гривен. Это будут средства исключительно города, добиться частично финансирования области, Киева. Расширить территорию города и где то за городом начать строительство. Хотя трудновато будет подобрать участок под аэродром вблизи Ужгорода.

7
7

Будут умолять продлевать лицензии... Вся система здудована на "умолять". Ще дідиком Леніним. Так керувати значно простіше. От спробуйте навчити собачку командам без ковбаски. Це теж принцип "умолять" - собачка таким чином вимолює собі ласощі. Совок ніби розвалився, на папері, а система та сама - "умовляння". Дати грошей на дороги, аеропорт, на ліки, на будинки, на паливо, на автобуси, на мости, на,на, на... Умоляють "стольний град", хоча сзаробляються вони поза стольним градом. Але якщо віддати туди де заробляються. Ні, не так. Якщо дійсно створити умови для заробляння й користування то питання - а нафіга той "стольний град"? Тому 10 років, то нереально. Якщо система не зміниться - 100, 1000 років так буде.

С
Сергей

Все предсказуемо.Будут умолять продлевать лицензии,пока что то кардинально не поменяется.А оно не поменяется в ближайшие 10 лет.

7
7

...откуда взять деньги, для его переноса? Это огромная сумма, которой нет ни в области ни в страны. А 130 млн.дол. на тунель є? То не огромна сума, то копійки? Скільки витрат уж.аеропорта лише на сплату словакам за взліт-посадку та утримання навіг.приладів? Мукачево цей відсоток знімає. Стиковочні рейси не цікаві? Ну коли аеропорт не може прийняти серйозний літак то звісно не цікаві, але як можливість така є, чого не говорити про неї. Загалом, все впирається у стратегію як держави так і краю. Якщо держава не бачить себе хоч якимось гравцем на карті Європи, то аеропорт у Закарпаті утопія. Тунелі наше всьо. Ну, ще до паровозиків можемо повернутися, вугілля ніби у донечан нємєряно

С
Сергей

СССР - Средства выделялись, аэропорт находился в полном порядке, доступные цены на билеты, проблем не возникало. Україна - для утримання аєропорту потрібно йому заробити на себе. Від 1300 гривень квиток, коли поїздом в 10-теро дешевше, в наш час в Київ будуть літати 7 пасажирів на тиждень в кращому випадку. Иностранцы? А в Киев рейсы со всего мира есть. Не выгодно это все. Единственный оправдывающий фактор это МЧС.

P
pfr

До автора: а що, хіба я казав щось на Вашу адресу? Я кажу у загальному - ужгородські чиновники, містечкові лідери... Це, мабуть, питання у площині т. зв. "ужгородсько-мукачівського" умовного "протистояння". З іншого боку зрозуміло: Ужгород лежить "боком" від головної залізничної магістралі (на відміну від Мукачева), то й переживає за втрату авіаційних воріт Закарпаття. Щодо малої кількості літаків: не погоджуюся, що не був би попит із нинішніми лов-костами, різними Візейри, Карпатерйри, Ріанейри... Заробітчани б літали із Праги чи Пардубиць, або навіть Мадрида, Лісабона чи Болоньї, бо зараз їздять автобусами й бусами. Але звісно, скоро б то все не окупилося, це правда.

7
7

А навіщо краю аеропорт як такий? "Дніпроавіа" порахувало що збитково літати, спробувавши власним гаманцем. А тут одна теорія - а якби в Середнє, а якби в Мукачево і т.д. Одна з унікальностей країни в цілому, та краю зокрема у географії. Аеропорт для пари песажирських рейсів то утопія. Ну або бавка за бюджетні кошти, які, як відомо "нічиї". Перспективи є лише у аеропорту, як одного з елементів транспортного вузла. У цьому плані найвигіднішим є Мукачево. Радянська армія не така тупа була, коли створювала власний транспортний вузол саме у Мукачеві - аеродром, поряд "перевалка", вокзал, купа складів, траси, розїзди на 5 напрямків і купа вільної землі. Такий проект, що здатен адекватно прийняти і біціглі, і Боїнги може мати перспективи. Аеропорт для 2-3 десятків пасажирів і кукурузників громаді області, звіняюсь, на фіг не потрібен. На нього і грошей шкода, що з казни, що інвесторів. Правда країна у нас наразі така, що з власних вигод одні лише проблеми продукує

ПО
Попович Олександр

2 pfr: Дуже б вас просив показати мені речення, з якого можна зробити висновок що "ужгородці нервують". Особисто я - ЗА перенесення аеропорту у Мукачево і побудову нового сучасного терміналу і кількох смуг. :)

P
pfr

так, гроші, звісно... але судячи з того, як у нас вони розбазарюються. Лавочки за 66 тисяч одна (у Харкові), всі ці відкати... Думаю, Балога би там міг домовитися із Колєсніковим. Хоча до євро 2012 навряд чи щось буде. і після євро теж...

P
pfr

так, гроші, звісно... але судячи з того, як у нас вони розбазарюються. Лавочки за 66 тисяч одна (у Харкові), всі ці відкати... Думаю, Балога би там міг домовитися із Колєсніковим. Хоча до євро 2012 навряд чи щось буде. і після євро теж...

ПС
Пішковцій Сергій

Цікава тема дуже, дякую за матеріал. В даному випадку головна проблема як завжди в грошах. Я думаю ужгородські депутати були б дуже раді перенесенню аеропорта - звільнилася б така коштовна ділянка посеред міста. А розбазарення земель біля смуги не лізе ні в які ворота - в Іркутську був такий самий аеропорт, посеред міста, і там кожні кілька років траплялася страшна катастрофа. Після третьої такої його закрили і побудували новий за межами міста. Питання - що дешевше - будувати в Середньому чи реконструйовувати мукачівський? я думаю вигідніше використати ту базу, шо є в Мукачеві. і як уже сказали нижче, положення Мукачева грає на руку - смуга довша (можуть сідати навіть Боїнги), місто посеред області, гори і кордон далеко від смуги. Потрібен сильний інвестор, якому б здали аеропорт в концесію на 30 років, бо потенціал області чудовий.

С
Сергей

pfr, ужгородцы реагируют нормально. Но подумай, откуда взять деньги, для его переноса? Это огромная сумма, которой нет ни в области ни в страны. Возмущаются только из-за того, что если его закроют то ближайший Львов. Но уверен, как только пассажиры не выходя из самолета зайдут в гости в квартиры жильцов по соседству Дастора, то моментально найдутся и деньги на строительство нового и в то же день его закроют.

P
pfr

не розумію, чому ужгородці так нервово реагують на можливість перенесення аеропорту до Мукачева. По-перше, аеропорт мав би обслуговувати більш-менш рівномірно весь регіон - все таки із Хуста в Ужгород далі, ніж до Мукачева. По-друге, багато прикладів є у світі, коли аеропорт знаходиться далеко від центрального міста. Я був колись у Швеції - Арланда знаходиться за 50 км від Стокгольма. Король, прем"єр цієї багатої країни їздять, а наш Устич колись уповів: "А ї....ав я їздити на самольот у тото й....аноє Мукачево". По-третє, вже згадана оплата словакам за зліт-посадку, кожну із яких треба узгоджувати із Кошицями. Крім того, ближній і дальній привід у них знаходяться на території, тут також мабуть платять за оренду землі...

С
Сергей

Матервал не поганий, але не повний. Стан аеропорту Ужгород не задовільний вже роками. Про будівництво нового аеропорту в околицях Середнє не тільки говорилось, а було рішення Міністерства транспорту України. Є рішення, базоване на результатах комісії по перевірці стану аеропорту Ужгород про його закриття і початок будівництва нового аеропорту в Середньому. Але піля того видавали тимчасову ліцензію на роботу Ужгорода, по 90 - 180 днів, через відсутність коштів на зведення нового. По напрямку приземлення літака в 200 метрах житлові будинки, котрі зведені 50 років тому, а в останні роки забудовано все багатоповерхівками впритик, 100 метрів від полоси до багатоповірхових житлових будинків по напрямку руху літака, це тільки у нас таке може бути. Біда, це тільки питання часу. А літак сам собі зробить полосу довшу метрів на 500, але людей шкода. Там дитячий садок метрах в 250.

P
pfr

Правдою є, що спідометр покаже найточніше, однак я виміряв в гугл-мап. Не стверджую, що він абсолютно точний, однак: відстань між вул. Требишевська в Ужгороді (близько аеропорту) через проспект Свободи (класичним автобусним маршрутом) автотрасою М6 без заїзду у Глибоке, Середнє і т.п., а також без заїзду на автостанцію Мукачево - напряму через Берегівську-об"їзну до вул. Крилова за каналом - 47,5 км (51 хв).

6
6

...відстань між Аеропортом Ужгород і аеродромом Мукачево - 42 км. Так що не ближче... Сідайте у авто і за лічильником спідометра визначте самі відстань. В середньому виходить 33-34 км. від міста до міста. Фішка у тому що відстані "за вказівниками" міряються між Головпоштами чи відд.звязку нас.пунктів. Звідси маємо звичні 42км, та й то за старою дорогою що йще йшла виноградники Середнього, через Глибоке, і т.д. Реально, між аеропортом і аеродромом сьогодні не більше 35км.

P
pfr

невеличка помилка: відстань між Залізничним вокзалом Києва і Аеропортом Бориспіль - 36 км (цікаво, що ціна квитка на автобус 25 грн здається), відстань між Аеропортом Ужгород і аеродромом Мукачево - 42 км. Так що не ближче.

ТД
Тужанський Дмитро

Ну я розумію "дик-дик-дик", але зараз росвигівська бетонка у дуже якісному стані порівняно з іншими дорогами, бо там плити використані як основа. Те саме і з берегівською окружною.

ВД
Васильєв Дмитро Георгійович

На останній сесії міськради, згадували про використання плит, як дорожне покриття. Але Золтан Золтанович був категорично проти. Він сказав, що це вже пройдений етап, згадав росвигівську дорогу, на якій машини їздили "дик-дик-дик-дик-дик", по перетинам плит і годиться це лише для військогово транспорту, а не міського.

ПО
Попович Олександр

"Річ у тім, що із слоями на злітній смузі треба бути дуже обережними." Саме так. Тислюк так і сказав - тріщина в одній плиті може призвести до руйнації літака. Так що знімати треба було однозначно. І він не "експерт", а експерт. Пілот екстра-класу. Він не просто чиновник, а ветеран авіації, льотчик-ас. Так що розуміється не на словах і не в теорії.

ТД
Тужанський Дмитро

Інша річ, чи варто було продавати плити, а не використати їх як основу для дорожного покриття на складних ділянках, де постійно їздять вантажівки

ТД
Тужанський Дмитро

У мене батько дещо розуміється на літаках та аеропортах, так він ще минулого року, коли ми були з ним на драг-рейсінгу там, сказав, що плити вже нікуди не годяться. Навіть як один із слоїв. Річ у тім, що із слоями на злітній смузі треба бути дуже обережними.

СД
Староста Дмитро

Стосовно плит... пан "екскперт" напевно забув, що поверх старого покриття можна покласти нове, тим більше, що плити за роки вже "вляглися". Інша сторона питання, що в це треба вкласти гроші, а так - не те що вкладати не треба, та ще й підзаробити можна.

Читайте також