Рік, що минає, Світ запам’ятає як рік смертей диктаторів Піночета та Ніязова, вбивств журналістки Ганни Політковської та екс-співробітника ФСБ Росії Олександра Литвиненка. Це також рік ізраїльсько-ліванської війни та скандалу з карикатурами на пророка Мухаммеда.
Рік, що минає, Світ запам’ятає як рік смертей диктаторів Піночета та Ніязова, вбивств журналістки Ганни Політковської та екс-співробітника ФСБ Росії Олександра Литвиненка. Це також рік ізраїльсько-ліванської війни та скандалу з карикатурами на пророка Мухаммеда.
Українці згадуватимуть 2006-й як рік краху "помаранчевих" і повернення до влади Віктора Януковича, а також як рік вдалого виступу української футбольної збірної на Чемпіонаті Світу з футболу.
У закарпатських хроніках за цей рік, напевно, згадають про землетрус, який, на щастя, минувся без жертв, про низку судових процесів, фігурантами яких були колишні керівники області, зокрема й екс-голова ОДА Іван Різак. Згадуватимуть і неоднозначні фігури закарпатців Балоги та Шуфрича, які чи то увійшли, чи то вляпалися в історію.
СІЧЕНЬ
Світ
Третина території Туреччини виявилася уражена пташиним грипом.
16 січня в Чилі вперше на президентських виборах перемогла жінка — кандидатка правлячої лівоцентристської коаліції Мішель Бачелет.
Україна
1 січня Росія почала обмежувати подачу газу в Україну, вимагаючи укласти угоду, за якою ціна становитиме 230 дол. за 1000 кубометрів. 4 січня Україна та Росія таки домовилися про постачання до України з Росії туркменського газу за ціною 95 дол. через посередника — швейцарську компанію "РосУкрЕнерго". Непрозорість цієї угоди обурила ЄС та США.
10 січня ВР проголосувала за відставку уряду Юрія Єханурова. Цей уряд пробув при владі найменший термін в історії незалежної України — 111 днів.
Закарпаття
Двом депутатам Закарпатської обласної ради Вікторові Щадею та Олександрові Дідовичу спалили автомобілі. Попри те, що факт підпалу встановлено, за фактом підпалу автомобіля Щадея навіть не було порушено кримінальної справи. Хто ж підпалив авто Дідовича, теж нічого не відомо.
Вчинено бандитський напад на тодішнього депутата Ужгородської міськради Олександра Солонтая. Невідомий завдав йому тілесних ушкоджень та відібрав ноутбук. Лікарі зафіксували у Солонтая струс мозку та зламаний ніс.
ЛЮТИЙ
Світ
Головний редактор датської газеты Jyllands-Posten офіційно вибачився за публікацію серії карикатур, на яких зображено пророка Мухаммеда. Карикатури, опубліковані в газеті у вересні 2005 року, спричинили протест мусульман по всьому Світу. Афганський рух "Талібан" навіть призначив 100 кілограмів золота винагороди тому, хто вб’є авторів карикатур.
10 лютого розпочалися зимові Олімпійські ігри в Турині. В Олімпіаді взяли участь понад 2,5 тисячі спортсменів із 88 країн.
Україна
На зимовій Олімпіаді в Турині українські спортсмени завоювали 2 бронзові медалі. В загальному заліку Україна посіла 25 місце з 88 країн.
Закарпаття
3 лютого тижневик "РІО" відзначив 10-річний ювілей
Відбувся суд у справі про побиття студентів у Сваляві під час президентських виборів. Головного фігуранта справи Володимира Пауля (Чалого) суд засудив до 5 років позбавлення волі з іспитовим терміном три роки.
БЕРЕЗЕНЬ
Світ
11 березня в тюремній камері від інфаркту помер колишній президент Югославії Слободан Мілошевич. Його обвинувачували в геноциді та злочинах проти людства в кінці 90-х років минулого століття під час збройних конфліктів на території Хорватії, Боснії й Герцеговини, а також Косова.
Президентом Білорусі вкотре обрано Олександра Лукашенка, який набрав 83 %. Після виборів, результати яких не визнали США і Захід, один з опозиційних кандидатів у президенти — Олександр Козулін — опинився у в’язниці, інший — Олександр Мілінкевич — теж зазнав переслідувань.
Україна
26 березня відбулися вибори до ВР та місцевих рад. До парламенту потрапили 5 політичних сил: Партія регіонів — 186 депутатів, БЮТ — 129, "Наша Україна" — 81, СПУ — 33, КПУ — 21.
Закарпаття
9 березня Закарпаття відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Гербст. Мета візиту — сприяння зростанню взаємної торгівлі між Україною й США.
Міністр МВС Юрій Луценко приїхав на Закарпаття й показово "повернув" у державну власність 30 тисяч 625 гектарів мисливських угідь, які були в користуванні родини Нестора Шуфрича. Акт повернення угідь полягав у заміні міністром таблички "Земля Шуфрича" на табличку "Земля не Шуфрича".
Після виборів до Закарпатської облради пройшли 7 політичних сил: "Наша Україна" — 23,07 %, БЮТ — 18,94 %, Партія регіонів — 11,32 %, Народний блок Литвина — 5,12 %, КМКС — 3,34 %, СПУ — 2,98 %, Демократична партія угорців — 2,91 %.
КВІТЕНЬ
Світ
Блок бідних країн Світу блокував проведення фінансової реформи, яка дала б Генеральному секретареві ООН більше влади над бюджетом ООН. Багаті країни відзначили, що це може спричинити фінансову кризу організації.
Україна
Весь квітень ведуться безуспішні перемови між БЮТ, "Нашою Україною" та СПУ про створення "помаранчевої" коаліції у ВР.
Закарпаття
6 квітня через підтоплення мосту в с. Вереця Виноградівського району без залізничного сполучення залишилися 4 райони області.
7 квітня Закарпаття відвідав президент Віктор Ющенко й висловив незадоволення використанням коштів, виділених на протипаводкові заходи. Міністром МНС на той час був Віктор Балога.
18 квітня в Закарпатській облраді утворилася так звана широка коаліція, до якої ввійшли фактично всі політичні сили, крім Народного блоку Литвина та вірних Ю. Тимошенко БЮТівців. Головою облради обрали "нашоукраїнця" Михайла Кічковського.
ТРАВЕНЬ
Світ
2 травня прем’єр-міністром Італії став переможець парламентських виборів — лівоцентрист Романо Проді. В Італії подейкують про кінець ери Сільвіо Берлусконі.
19 травня Комітет ООН проти тортур заявив, що США мають закрити табір Гуантанамо на Кубі й усі секретні тюрми за кордоном, оскільки це порушення міжнародного законодавства.
21 травня в Сербії та Чорногорії відбувся референдум, під час якого понад 55 % чорногорців висловилися за незалежність Чорногорії. НАТО, Європейський Союз, ОБСЄ та Рада Європи привітали Чорногорію з незалежністю.
Україна
14 травня у Золотому матчі донецький "Шахтар" переміг київське "Динамо" — 2:1 — й втретє став чемпіоном України з футболу.
22—23 травня в Києві відбувся саміт ГУАМ. Президенти Грузії, України, Азербайджану та Молдови підписали декларацію про створення організації "За демократію й економічний розвиток" ГУАМ, яка сприятиме демократизації та інтеграції цих країн до ЕС та НАТО.
Закарпаття
ЗАТ "Єврокар" відкрив новий автоскладальний завод з продуктивністю 45 тисяч автомобілів на рік.
ЧЕРВЕНЬ
Світ
8 червня прем’єр-міністр Іраку Нурі аль-Малікі та американський посол в Іраку Залмай Халілзад заявили, що лідер "Аль-Каїди" в Іраку Абу Мусаб аз-Заркаві вбитий.
9 червня в Німеччині розпочався Чемпіонат Світу з футболу. У фінальному матчі 9 липня збірна Італії перемогла збірну Франції в серії післяматчевих пенальті 5:3.
Україна
21 червня Ю. Тимошенко оголосила про створення помаранчевої коаліції у ВР.
30 червня збірна України з футболу програла в чвертьфіналі ЧС-2006 збірній Італії — 0:3.
Закарпаття
15 червня на території Чопського прикордонного загону відкрили сучасний пункт утримання нелегальних мігрантів на 44 особи. На відкриття приїхав голова прикордонної служби Микола Литвин.
30 червня екс-заступника голови Закарпатської ОДА Віктора Дяченка вироком Мукачівського міськрайонного суду за фальсифікацію результатів голосування під час виборів мера Мукачева засуджено до 5 років позбавлення волі з відстроченням виконання вироку на 1 рік.
ЛИПЕНЬ
Світ
12 липня в Лівані бойовики угруповання Хезболла захопили в полон двох ізраїльських солдатів. У відповідь на це, а також на обстріли північних ізраїльських міст із ліванської території Ізраїль почав воєнну операцію в Лівані. Війна була припинена тільки 14 серпня завдяки втручанню міжнародного співтовариства. У війні загинули 1184 особи у Лівані і 157 ізраїльтян.
Україна
6 липня помаранчева коаліція розпалася через зраду О. Мороза, який домовився з "партією регіонів" й був обраний спікером ВР. У парламенті оголошено про створення антикризової коаліції, до якої увійшли Партія регіонів, СПУ та КПУ.
Закарпаття
У Нижньому Селищі відбувся фестиваль "Селиська співанка", на якому виступили Олег Скрипка, гурт з Берліна "Ді Гріне Кузіне", театри з Києва та Рівного.
Ужгородський міжрайонний суд засудив колишнього завідувача відділу капбудівництва Ужгородської міськради Олександра Лелекача у справі про зникнення 21 млн. грн. до 7 років позбавлення волі.
СЕРПЕНЬ
Світ
1 серпня кубинський лідер Фідель Кастро через хворобу тимчасово передав свої повноваження глави держави головнокомандувачеві кубинськими військами й лідерові компартії Куби своєму молодшому братові Раулеві.
Україна
2 серпня президент Віктор Ющенко після тривалих вагань таки погодився подати кандидатуру В. Януковича на посаду прем’єр-міністра на затвердження ВР. Як мотивацію такого кроку Ющенко назвав підписаний Універсал національної єдності, у якому визначені головні засади внутрішньої та зовнішньої політики України.
Закарпаття
7 серпня в автомобільній катастрофі загинув голова Перечинської РДА Сергій Ознобкін.
28 серпня після тяжкої хвороби помер колишній голова Закарпатської обласної ради Михайло Країло.
ВЕРЕСЕНЬ
Світ
Президент США Джордж Буш визнав факт існування секретних в’язниць ЦРУ на території країн Східної Європи, Близького Сходу й Африки.
19 вересня прем’єр-міністр Угорщини Ференц Дюрчань зізнався, що його партія обманювала виборців, щоб перемогти на виборах у квітні. Це визнання пролунало після того, як угорське радіо обнародувало запис зустрічі Дюрчаня і депутатів-соціалістів через кілька тижнів після виборів, на яких вони зайняли 210 з 386 місць у парламенті. Після цього в Будапешті почалися масові акції протесту проти уряду Дюрчаня.
Україна
14 вересня, прем’єр-міністр України Віктор Янукович у Брюсселі після засідання комісії "Україна—НАТО" заявив, що Україна відкладає свої плани щодо вступу в НАТО. Янукович пояснив свою заяву публічною опозицією в Україні щодо приєднання до НАТО.
15 вересня Віктор Ющенко своїм указом призначив Віктора Балогу головою Секретаріату Президента України
Закарпаття
В автокатастрофі поблизу с. Кольчино Мукачівського району загинули 8 осіб, троє дістали поранення.
ЖОВТЕНЬ
Світ
7 жовтня у Москві вбили відому російську журналістку Ганну Політковську. Журналістка "Нової газети" Ганна Політковська була відома своїми матеріалам на теми Чечні та Північного Кавказу.
9 жовтня Північна Корея провела перше в історії випробування ядерної бомби. Після цього Рада безпеки ООН ввела санкції проти режиму Кім Чен Іра.
13 жовтня Генеральна Асамблея ООН офіційно затвердила 62-річного південнокорейського дипломата Пан Гі Муна на посаді генерального секретаря ООН. На цій посаді він змінив Кофі Аннана.
Україна
16 жовтня в автокатастрофі загинув народний депутат від "Нашої України" Юрій Оробець, за активну участь у виборах мера Мукачева-2004 Оробцю присвоїли звання почесного громадянина Мукачева, а після його смерті одну з вулиць міста назвали його йменням.
Закарпаття
В Івано-Франківську почався суд над колишнім головою Закарпатської ОДА Іваном Різаком.
30 жовтня в Ужгороді на вул. Пархоменка вчинено розбійний напад на підприємця. Невідомий у масці пострілом у голову вбив дружину підприємця, важко поранений у голову підприємець помер у лікарні.
ЛИСТОПАД
Світ
7 листопада вперше за останні 12 років вибори в Сенат і Конгрес США виграли демократи — багато в чому завдяки критиці іракської політики адміністрації Буша і дій глави Пентагону Дональда Рамсфелда.
24 листопада у лондонській лікарні помер колишній співробітник ФСБ РФ Олександр Литвиненко. Встановлено, що Литвиненка отруїли полонієм. В отруєнні підозрюються російські спецслужби. Литвиненко є автором гучної книги "ФСБ підриває Росію" про причетність російських спецслужб до вибухів житлових будинків у Москві і Волгодонську восени 1999 року.
28 листопада у Ризі відкрився дводенний саміт НАТО, в якому взяли участь представники 26 держав-членів Альянсу. Вперше саміт НАТО пройшов на території держави, яка входила до СРСР.
Україна
4 листопада до України повернувся Володимир Щербань. Щербань обіймав посаду голови Сумської ОДА з грудня 2002 року по січень 2005 року. Щербаня було затримано у США 12 жовтня 2005 року за порушення візового режиму. В Україні його звинувачують у скоєнні низки тяжких злочинів, як-от зловживання службовим становищем, перевищення службових повноважень, вимагання, шахрайство з фінансовими ресурсами тощо.
28 листопада ВР України визнала голодомор 1932—1933 років актом геноциду українського народу.
Закарпаття
16 листопада на сесії Закарпатської облради депутати ухвалили рішення про передачу в комунальну власність 20 закарпатських санаторіїв та оздоровниць, якими досі володіли профспілки.
23 листопада о 9:15 на Закарпатті стався землетрус силою 4,3 бала за шкалою Ріхтера. Епіцентр землетрусу був біля села Мужієво Берегівського району. Людських жертв та значних руйнувань зафіксовано не було.
ГРУДЕНЬ
Світ
4 грудня військовий переворот у республіці Фіджі організував глава міністерства оборони країни Вореке Байнімарама. Віддані Байнімарамі армійські частини цілком узяли під свій контроль столицю Фіджі — місто Сува. Учасники перевороту оточили резиденцію Карасе й оголосили, що прем’єр-міністра взято під домашній арешт.
10 грудня на 92-му році життя помер Аугусто Піночет. У 1974 році Піночет призначив себе президентом і залишався на чолі держави до 1990 року. За час його правління в Чилі проводилися масові чистки, внаслідок яких загинули понад 3000 осіб.
21 грудня від раптової зупинки серця помер президент Туркменії Сапармурат Ніязов. Йому було 66 років. Він був беззмінним лідером Туркменії понад двадцять років.
26 грудня Апеляційний суд Іраку підтвердив смертний вирок для Саддама Хусейна. Однак це рішення викликало неоднозначну реакцію Світового співтовариства. Вирок має бути приведений у дію протягом 30 днів.
Україна
1 грудня Верховна Рада звільнила міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, а також міністра закордонних справ Бориса Тарасюка. Новим міністром МВС призначили соціаліста Василя Цушка.
7 грудня з третьої спроби голосування головою ради "Нашої України" обрано Віктора Балогу, а головою виконкому партії Романа Безсмертного.
12 грудня ВР призначила Нестора Шуфрича міністром з надзвичайних ситуацій.
Закарпаття
Прокуратура області порушила кримінальну справу стосовно службових осіб ВАТ "Закарпатгаз", яких звинувачують у привласненні 70 млн. грн. Натомість керівництво "Закарпатгазу" заявило про неправомірний тиск на підприємство з боку правоохоронців, причиною якого є відмова продати акції підприємства компанії "РосУкрЕнерго". Про такий самий тиск заявили ще 5 облгазів Західної України.
Підготував Іван Колодій
Газета "РІО"
Ужгород нет