
Закарпаття відзначило 69-ту річницю Карпатської України
15 березня, у краї відзначили 69-ту річницю Карпатської України. Суботнього ранку голова облдержадміністрації Олег Гаваші, голова облради Михайло Кічковський, лідери обласних організацій політичних партій, ветеранських та громадських об’єднань, представники громадськості вшанували першого Президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина і поклали квіти до його пам’ятника в Ужгороді. Відтак відбувся мітинг-реквієм на священному для кожного закарпатця місці — Красному полі. Сотні краян зібралися біля пам’ятного знаку Січовим стрільцям, аби вшанувати пам’ять захисників Карпатської України. Керівники області, районів, представники громадських організацій, духовенства, учасники національно-визвольних змагань, молодь стали учасниками пам’ятної події.
Виступаючи на мітингу з цієї нагоди, голова обласної ради Михайло Кічковський наголосив: «Проголошуючи незалежну Карпатську Україну та боронячи її від фашистських агресорів, її президент Августин Волошин вірив у майбутню соборну, єдину і незалежну Україну, за яку, власне, згодом віддав життя у Лефортовській в’язниці. Протягом наступних багатьох років ідеали героїв-січовиків свідомо нищилися, їхні імена паплюжилися». У його виступі йшлося й про те, що настав час, коли ми можемо, не ховаючись, віддати данину поваги тим героям, що колись стали на захист рідної землі. Їх подвиг став прикладом безмежної любові до Вітчизни і готовності до самопожертви в ім’я свободи. Нині ми низько схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто віддав тоді свої життя. До землі вклоняємося захисникам Карпатської України за їхній безсмертний подвиг.
Наступного року виповниться 70-та річниця цих знаменних подій. Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про відзначення 70-річчя проголошення Карпатської України, яким передбачено низку заходів, що відбуватимуться в масштабах держави та за кордоном. Зокрема, передбачено створення документального фільму, присвяченого 70-річчю подій; буде випущено в обіг ювілейні монети Національного банку України та поштову марку і конверт, присвячені цій даті. Вже зараз вирішуються питання з ремонтом та реставрацією Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Августина Волошина, де свого часу було проголошено державну незалежність Карпатської України та проходили засідання її Сойму, а також вивчається можливість спорудження меморіального музею на батьківщині Августина Волошина в селі Келечин Міжгірського району. Окреме питання – пошук можливих поховань загиблих карпатських січових стрільців.
Пам’ять загиблих січовиків вшанували і Герой України, голова Української національної асамблеї Юрій Шухевич, Герой України, народний депутат Верховної Ради України І, ІІ та ІV скликань Степан Хмара, оборонець Карпатської України Михайло Петричко. Відтак на Красному полі відбулося покладання вінків до пам’ятного знаку Січовим стрільцям. Представники духовенства різних конфесій відслужили панахиду за загиблими героями. Хвилиною мовчання присутні вшанували їхню пам’ять.
Трагічна доля багатьох героїв Карпатської України очікувала не тільки на полі бою під Хустом. Знесилених і поранених, їх мордували, кидали по в’язницях і страчували у різних куточках нашого краю. Розстріляли січовиків і на Верецькому перевалі. У суботу, 15 березня, тут зібралися мешканці Закарпатської та Львівської областей, щоб віддати шану тим, хто залишився нескореним до останньої хвилини свого життя.
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації Олега Гаваші на Верецькому перевалі буде встановлено пам’ятник захисникам Карпатської України. Один із авторів проекту Степан Шолтес каже, що це буде стилізований витвір сакраментального мистецтва у вигляді каплиці з інформацією про велич та трагедію маленької за територією, але великою за значенням держави. Вже цього року монумент буде зведено – проект готовий. З обласного бюджету виділено перші 300 тисяч гривень, щоб розпочати роботи. Фінансування продовжуватиметься й надалі.
У мітингу освячення каменя на місці будівництва пам’ятника розстріляним карпатським січовикам взяли участь заступник голови обласної державної адміністрації Володимир Гоблик, заступник голови обласної ради Михайло Мартин, керівники райдержадміністрацій із Закарпатської та Львівської областей. Учасники мітингу відзначали, що незважаючи на багатолітнє замовчування подій, що мали місце у 1938 – 1939 роках на Закарпатті, люди зберегли пам’ять про них. Велике значення для встановлення історичної справедливості та вшанування пам’яті героїв має Указ Президента України Віктора Ющенка “Про відзначення 70-річчя подій, пов’язаних із проголошенням Карпатської України”, відповідно до якого будуть проведені наукові дослідження про національно-визвольний рух, підготовлені та опубліковані тематичні збірки документів, розширено співпрацю українських учених із ученими сусідніх країн з вивчення та об’єктивного висвітлення подій часів Карпатської України, встановлення пам’ятних знаків та меморіальних знаків героям та інше.
Представники духовенства різних конфесій відправили літургію та освятили камінь на місці будівництва пам’ятника.