
Світова економічна криза завдала удару і українському суспільству. Якщо донедавна наші громадяни залюбки витрачали гроші на подорожі «за три моря», щоб побачити культуру й справжню цивілізації, то зараз вони розсудливіше витрачають свої, важко зароблені гроші.
Більшості людей взагалі довелося відмовитись від будь-яких туристичних турів як у своїй країні, так і за її межами. Це – зрозуміло, бо не мають упевненості в завтрашньому дні.
А ті люди, які ще можуть дозволити собі відпочинок за кордоном, вирішили «перепрофілюватись» на країни ближнього зарубіжжя.
Студенти не є винятком. Активні молоді люди залюбки намагаються знайти різні варіанти, щоб відвідати ту чи іншу країну. Ось і я, прочитавши оголошення на одному з інформаційних ресурсів у мережі Інтернет, вирішив випробувати свою долю. Програма «Навчальні тури до Польщі» одразу мене зацікавила. Хоча в Польщі доводилось мені бувати й раніше, все ж, хотілося детальніше дізнатись, як там функціонують різні інститути влади і суспільства.
Подав заявку. Не дуже сподівався, що мене відберуть до числа учасників. Знаючи, що в Україні до деяких програм можна потрапити лише після допомоги знайомих, зрозумів, що шанси в мене невеликі.
Та через два тижні отримав запрошення до Польщі! Був приємно здивований. Як розповіла вже пізніше координатор Фонду Боруссія Єва Романовська, їм довелось розглянути п’ятсот сімдесят заявок з України і відібрати сімдесят осіб. Тож бути представленим там стало не тільки приємним, а й почесно. Адже представництво від Західної України виявилося невеликим. Для прикладу: в нашій групі, яка мала відвідати Краків, виявились лише два представники зі Львова і Мукачева.
Здавалося, така близька нам за духом і спорідненістю Республіка Польща в останні десятиліття дуже змінилась. Що ж стало запорукою успіху цієї держави і над чим досі «ламають голови» політики і громадяни? Про це – далі.
Ціна «польської казки»
Зараз Польща – одна з найбільш успішно розвинутих країн Європи. Але мало хто знає, через які труднощі та бар’єри довелося їй пройти. Проходжуючись по вулицях Кракова, ніхто навіть уявити собі не може, що це місто колись було вщент зруйноване і відбудовувалося по частинах, як і вся держава загалом.
Республіка за короткий час змогла пройти шлях трансформації. Завдяки людям, які тут живуть. Хоча поляки й не дуже привітні, але ентузіазм і вогонь у їх очах свідчить багато про що. Політична еліта там, завдяки злагодженій роботі всіх, змогла за короткий період змінити законодавчу базу країни. Просто кожен зрозумів, що потрібно починати з себе.
Навіть тепер, коли, здавалось би, майже все готово, поляки не покладають рук. За період перебування в цій державі, нам не раз здавалося, що знаходимося в казці.
Справді, мало де побачиш, щоб різні служби вночі чистили і лагодили колії для нормального руху трамваїв, прибирали вулиці, реконструювали фасади історичних споруд. Виникало відчуття того, що люди тут працюють цілодобово. Але це зовсім не так. Поляки вміють відпочивати. Якщо в Закарпатті переважна більшість магазинів і торгових закладів дотримується принципу «Працюємо до останнього клієнта!», то тут з точністю до навпаки. Для цих людей вихідні – це свято відпочинку душі. І якщо в суботу ще можна знайти поодинокі відчинені магазини, то в неділю життя в Польщі затихає. Лише галасливі туристи нагадують про себе.
Особливості туристичного відпочинку в Кракові
Польща вже давно стала туристичною меккою для багатьох туристів. Оскільки міст-мегаполісів тут декілька, то кожен з них намагається «позиціонувати» себе з найкращого боку.
На презентації міста студентів – Кракова, яку нам влаштували в місцевій міській раді, можна було побачити, як уважно до такого дійства ставляться місцеві чиновники.
Ініціативна група, яка розробляє концепцію розвитку та бренду міста, невелика – до неї входять близько тридцяти осіб, які з дня в день працюють над тим, щоб про їхнє місто знали у всьому світі. І результати є. Сайт міста, який створюють справжні майстри своєї справи, відвідують більше мільйона гостей на місяць, а сам Краків вже давно став центром туризму в регіоні. «Місто королів» відвідують протягом року понад вісім мільйонів мандрівників, для яких тут є всі умови.
Є в цьому місті й свої туристичні особливості – «вибрики» англійців. Вони додають найбільше клопоту краківським стражам правопорядку. А все тому, що з метою економії вони влаштовують холостяцькі вечірки саме тут, бо в Кракові дешеві й смачні види пива та десятки нічних клубів, які компактно розміщені в центрі міста та поблизу нього. Тож після кільканадцятого кухля пива починають влаштовувати справжні театралізовані сцени: в костюмах різних мультяшничих героїв вони танцюють і співають, а значить – порушують спокій місцевих жителів та туристів.
Запримітний той факт, що чиновники не шкодують грошей на впорядкування міста і сприяють проведенню різних заходів, в тому числі й музичних, із залученням «зірок» зі світовими іменами.
Адвокати України
Наша держава вже давно висловлює своє прагнення долучитися до лав Європейського Союзу. На цьому тернистому шляху ще багато роботи. Але приємно усвідомлювати, що є країна, яка готова відстоювати наші інтереси в Європі.
На зустрічі з депутатом Європарламенту від Польщі Богуславом Соніком довелося почути кілька приємних епітетів Україні, та, попри все, депутат висловив думку, що нашій державі слід перед тим, як проситися до об’єднаної Європи, виконати усі «домашні завдання», а не займатися внутрішніми політичними чварами.
Взагалі видалося, що питання вступу України в ЄС таки хвилює поляків. Для них є справою честі посприяти найшвидшому долученню України до лав євроспільноти. Хоча історично склалося так, що нашим народам часто доводилось воювати між собою, зараз проблем немає. Тож сміливо можна прямувати вперед. Є й інший бік медалі: для поляків, вступ України до ЄС гарантує енергетичну безпеку всьому західному регіону, який уже не раз залишався без газу через конфлікти, що виникали між Україною та Росією.
Наша держава стане «частиною Європи» і змушена буде прислухатися до думки інших країн, зокрема й Польщі.
Диво по-польськи
Хоча країна відносно й недавно вступила в ЄС, поляки змогли показати всім, що вони не другорядна, а провідна країна Європи, яка не тільки пам’ятає про свою історію, але й має сильний внутрішній потенціал.
Польща – одна з небагатьох країн Європейського Союзу, яка за кризового часу пройшла з високо піднятою головою.
На думку Петера Станека, доктора Економічного університету міста Кракова, в тому, що країна ефективно змогла пройти кризовий рік, не заслуги польських урядовців, навпаки – міністри не робили нічого в той час, коли уряди Німеччини, Франції, Іспанії та інших країн ЄС видавали величезні дотації бізнесу для того, щоб втримати і розгортати економіку.
– Я вважаю, що ще важливим фактором нашого успіху стало те, що країна не долучилася до єдиної європейської валютної системи з євро. Ми сьогодні можемо побачити, які проблеми відчувають країни Європи, як та ж сама Греція, – завважив доктор Станек.
Поляки зрозуміли, що бізнес – це запорука економічно сильної країни. Тут для цього працюють всі. Нам вдалось відвідати бізнес-«інкубатор», який діє при Ягелонському університеті. Держава інвестує мільйони злотих в цей проект. А суть його проста. Не кожен «починаючий» підприємець має можливість взяти в оренду офіс, найняти працівників тощо. Такий «інкубатор» – місце, де можуть розміщуватись молоді підприємства. Підприємці забезпечуються міні-офісами, оргтехнікою і навіть секретарем, (за досить нормальну ціну – від 3 до 5 тисяч гривень в місяць). Для них – це вигідний варіант, адже починати «з нуля» дуже важко, а держава їм допомагає саме в такий спосіб.
Повертаючись із Кракова додому, в поїзді довелось поспілкуватися з киянином, який півжиття прожив у країнах Європейського Союзу. На його глибоке переконання, Європа помирає. І дійсно, цінності, які слов’яни сповідували на протязі багатьох століть, для пересічного європейця – ніщо. Ті речі добросусідства, дружелюбності та взаємодопомоги відійшли на останнє місце. Маємо пишатися тим, що ми, українці, ще досі сповідуємо їх, – сказав мій співрозмовник.
На фото:
1.Фото на згадку біля Королівського замку Вавель, у Кракові.
2.З депутатом Європарламенту Богуславом Соніком.
3.Центральна площа міста Кракова.